şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk tabipleri birliği'nin (ttb) son zamanlarda patlak veren bilim dışı, toplum sağlığını ciddi şekilte tehdit eden aşılama oranlarının düşmesine sebep olan hareketlere karşı başlattığı kampanya. sağlık açısında önemi tartışılmaz bir şekilde bilimsel verilerle sabip olan aşı uygulaması sırasında sıklıkla hekimler ailelerle karşı karşıya gelmekte ve ne yazık ki yalnız bırakılmakta. bu durum hem hekimleri zor durumda bırakmanın ötesinde toplumda aşılanma oranlarında azalmasına da sebep olmuştur. bu durum karşısında sağlık bakanlığının net bir tavır koyup önlem alması gerekmektedir. bu sebeple ttb'nin talepleri şunlar olmuştur:
  - mevzuatta aşılama konusundaki belirsizlik sona erdirilmeli; ttb’nin 1593 sayılı umumi hıfzıssıhha kanunu’nda değişiklik yapılması önerisi dikkate alınarak, bu konudaki yasal düzenlemenin ivedilikle yapılmasını sağlanmalıdır.

  - sağlık çalışanları aşılar ve aşılama hizmetleri konusunda güncel ve bilimsel bilgiler ile donatılmalı, sürekli hizmet içi eğitimlerle desteklenmelidir.

  - kamuoyuna, medya ve her türlü iletişim aracı kullanılarak aşı savunuculuğu yapılmalı; halkın şüphelerine karşı bilimsel ve gerçekçi yanıtlar verilmeli, halk bilgilendirilmelidir.

  konu ile ilgili referans kaynak isteyenlere ttb'nin hazırladığı aşı rehberini öneririm.

  kampanya tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=mulj79qkoj0
 • takdir edilesi kampanya. aşı yaptırmamak nedir, hangi bilimsel gerçekliğe dayanır? hele ki, göçmen akınına uğrayan, sınırdan aşısız geçen binlerce çocuğun olduğu, yıllardır görülmeyen çocuk hastalıklarının hortladığı ülkemde. çocuğumun çevresinde bu kafada bir aile, aşı yaptırılmayan bir çocuk olsa, aşısız sokak hayvanından kaçırır gibi kaçırırım çocuğumu.
 • gevşek isimli güzel kampanya. candır lafından irrite olduğum için nötrüm şuan. yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim.