şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aşının faydadan çok zararı olduğuna inanan kişi. bunların radikalleri çocuklara çocuk felci dahil her tür aşının yapılmasına karşıdır. yetişkinlikte de aşı olmayı reddederler. genelde ölürler.

  (bkz: pro-disease)
 • er'ın 8. sezon 22. bölümüne konu olan mal.
 • ben
  sağlık müdürlüğü ile dalaşmışlığım bile var.
  normal rutin aşılarını zaten yaptırdığım çocuklarıma ; mahallede, sağlık ocağında , okulda olmak üzere 3 kez daha çocuk felci aşısı yapılmıştır. mahalle ve ev değiştiririm. yeni taşındığım evin kapısı çalınır.açarım . 2 kadın yakalardan kimlikler sarkıyor .elde kağıtlar,aşı çantası.
  - çocuklarınız var mı?
  -var.
  -bu bizim kimlik kartımız.
  -ee
  -sağlık bakanlığının çocuk felci aşı kampanyası nedeni ile çocuklarınıza çocuk felci aşısı yapacağız
  .yaptırmayacağım.ben daha önce yaptırdım.
  -zorunlusunuz.
  -zannetmiyorum.
  -bir dakika o zaman.
  telefonla sağlık müdürü aranır. telefon elime tutuşturulur.müdür:
  -hanımefendi çocuklarınıza aşının yapılması gerekir.
  -yaptırmayacağım bu 5. olacak. aşı listesinde tek dozaj yeter diyor.
  -hanımefendi , işte bu kampanya ile türkiye'de çocuk felcini sileceğiz.bik bik….
  -yaptırmayacağım.
  -o zaman kağıt imzalayacaksınız.(bak bak dediğine itiraz edince nasılda emredici oluyorsun)
  -neden?
  -"çocuğuma aşı yaptırmadığımdan oluşacak sorumluluk bana aittir."diye
  -tamam.
  içimden;" sanki aşı yaptırınca bir şey olsa, oluşacak sorumluluk sana ait olacaktı gerzek."
  neden bu kadar kızmıştım bilmiyorum.
  1998 yılına kadar doğan çocuklara sağlık bakanlığınca eksik dozaj kızamık aşısı vurulması ve ilerleyen yıllarda bazı çocuklarda görülen beyne yerleşen virüs nedeni ile ölüm olmasına ilişkin vaka duyumları ile galiba amerikalı ünlü bir kadının aşı yaptırmama gerekçeleri aklıma yatmıştı.

  edit:la noix "dediğiniz kızamık aşısı durumu kısaca sspe'dir ve eksik dozla alakası yoktur. "demiş aktarmak boynumuzun borcudur. kendisine teşekkür ediyorum. aklımda tek doz vurmak şeklinde kalmış ki bizzat bende çocuklarıma tek doz vurdurmuştum.sonradan bu kalktı diye biliyorum.

  aşı karşıtı olmak deyince; zorunlu, isteğe bağlı,azı çoğu diye çerçeve çizmenin anlamı olmadığını düşünüyorum. birine taraf diğerine karşı isem aşı karşıtı olabilirim.sağlık bakanlığının zorunlu tuttuklarına" tamam" diyorum, ekstra olanlarına karşıyım.
  zaten başlıkta, ilk beyan edilen düşüncede, sınır yoktu.sonra edit yapıp, aşı karşıtı kavramına çerçeve belirlendi.

  edit 2:sspe başlığında mutrukiye ait şu entry #27781105 aşı karşıtı olanlar hakkında başka bir fikir verebilir.
 • isteğe bağlı olarak yapılan, zorunlu olmayan grip, su çiçeği, hepatit a, rotavirüs gibi aşılara karşı olanları değil de yaptırılması zorunlu olan(bcg, hepatit b, difteri, boğmaca, tetanoz, pnömokok, polio, kızamık, kızamıkçık, kabakulak) aşıları yaptırmayı reddeden kişileri kapsar. grip aşısı yaptırmak istemeyen kişi, aşı karşıtı değildir. aşı karşıtlığı kendisini daha çok, yapılması zorunlu aşılarda gösterir.

  "çocuk benim, ben çocuğuma yaptırmak istemiyorum" gibi yanlış mantıkla açıklanamayacak şeydir çünkü olay toplumu ilgilendiren bir boyuttadır.

  grip aşısı, ilaç firmaları vd konuları, bu tartışmanın(en azından bireysel bazda) dışındadır çünkü yukarıda bahsettiğim yapılması zorunlu aşılar, bakanlık tarafından ücretsiz olarak temini sağlanan ve yapılan aşılardır.
 • dr. house'la arasında şöyle bir diyalog geçmiştir.
  https://www.youtube.com/watch?v=glqs5daxkj8
 • aşıyı doğal dengeye müdahale olarak görür.

  örneğin su çiçeği doğal bir insan hastalığıdır. bu tür hastalıklar insan nüfusunun belli bir düzeyde kalmasını sağlar. eğer su çiçeğinden kimse ölmezse, insan nüfusu "olması gerekenden" çok daha fazla artar ve bugün yaşadığımız "kaynak yetersizliği" sorunu ortaya çıkar.

  özetle, aşı karşıtları için hastalıklar doğanın olağan bir mekanizmasıdır ve doğal dengeye sayısız faydaları vardır. dolayısıyla insanların doğal yollardan ölmesini engellemek sorundan başka bir şey yaratmaz...
 • tıpta hiçbir şey %100 çalışmadığı (güvenli olmadığı) için aşılar ve yan etkileri üzerine haklı endişeleri ve soruları olan kişilerden bazıları. evet bunlar çok nadir durumlardır ama olmaktadır. bebeğiniz aşıya reaksiyon gösterip ateşi 41'in üzerine çıkınca ve bunu takiben beyinde sorunlar oluşunca kimse "ama olsun diğer 99,999 bebekte işe yaramıştı bu aşı" demez.

  http://www.cdc.gov/…ccines/vac-gen/side-effects.htm

  anne sütüyle düzenli -bazı doktorların dediği gibi 3 saatte bir değil, her saat başı, bebek ne zaman isterse- beslenen yeni doğan bebekler zaten en iyi korumayı almaktadır.
 • aşıya şüpheli yaklaşan, gereksiz yere aşı olmaktan kaçınanlara aşı karşıtı değil akıllı denir. aşı karşıtı olan adam asla aşı olmayan, olanı da engellemeye çalışan nemrut herifin tekidir.

  (bkz: argumentum ad naturam)