şükela:  tümü | bugün
 • anırıp durmak şeklinde hakaret eden bir insanın saygılı bir şekilde cevap beklediği bir başlık.
 • bi de şey kanka, dünya düz, bilimi, kanıtları bırak bi tarafa, ben şimdi ufka baktığımda düz mü düz, sen onu söyle yani, kızamık aşı karşıtı zekiler yüzünden tekrar mı hortladı, aşı karşıtı bi kaç zekinin çocukları hastanelere mi yatmak zorunda kaldı, o diil, aşıyla hastalık bulaştırılır mı onu söyle, ha bi de tüm virüsleri antivirüsçüler üretiyo ya aynı şey işte o da virüs bu da virüs, laptobu aklıma gelmişken bi sirkeyle sileyim de virüs neyin dokanmasın.

  tanım: araştırmasız fırlatma başlıklardan biri

  ayrıca bu mevzunun başlığı bile bu değil amk, onu bile araştırmamış yazar.
 • zehiri bilmeyen panzeheri yapamaz, zehiri de meydana getirenler panzerihi yapanlarlar neden olmasın
 • (bkz: iki haneli iq)
 • (bkz: tek haneli iq)
 • soner yalçın gibi herbokolog birinin yeni kitabındaki saçmalıktır.

  ilaç lobisi bla bla bla.

  1950lerde 40.000e yakın cocugun hastalandığı 4000e yakınının hayatını kaybettiği çocuk felci hastalığı aşılar sayesinde bugün neredeyse bitmiş durumda.

  https://ourworldindata.org/polio

  sadece cocuk felci özelinde aşılar yüzbinlerce hayat kurtardı - soner yalçın da bunun altını kitap satabilmek için oysun.

  edit: çiçek hastalığı yazmışım, cocuk felci olacaktı.
  çiçek de farklı değil , o da aşılar sayesinde yok edildi gibi bişey.
 • aşı yaptırmayanlar sosyal sağlık güvencelerinden yararlandırılmamalı, kesinlikle topluma yük olmamalılar.

  çocukları çeksin cezasını denmiş ama çocukların kabahati yok. bu adamların ensest yapanlardan farkı yok, çocuklarını mağdur etmelerini önlemek için çocukları koruyucu ailelere verilmeli ya da çocuk bakımevlerine yerleştirilmeli.

  bir de öğretmenlik gibi bazı kamu görevlerinden men edilmeliler. sonra istedikleri gibi aşısız yaşasınlar.
 • enfeksiyondan gebermek isteyen kendi bilir ama embesil anne-babalar yüzünden masum çocukların zarar görmesi çok acı.
  çocuk ileride aşılarla korunulabilen bir hastalığa yakalanırsa ebeveyne hapis cezası vermek lazım. ayrıca tedavi masraflarını sgk karşılamamalı.
  antikor nedir, kronik viral enfeksiyon nedir bilmeyen andavallar aşıya karşı olsa ne olur olmasa ne olur?
 • tıp ihtimaller bilimidir aslında. ateşi olan bir çocukta öncelikle üst solunum yolu hastalığı düşünürsünüz mesela. çünkü en yüksek olasılık budur. o değilse diğer olasılıkları, oranlarına göre, sırayla değerlendirirsiniz.

  aşı benim için çok önemli. aşı dünya için oldukça önemli. aşı insanlık için, insanlığın var olması için oldukça önemli. abartıyor muyum? hayır, asla. orta çağ'ın karanlık zamanlarında oluşan salgınlara ve ölüm oranlarına bakarsak hiç de abartmıyorum. o karanlık dönemlerden nasıl kurtulduk? hijyeni öğrendik. asepsiyi öğrendik. ve en önemlisi aşılandık. aşılandıkça hastalıklardan kurtulduk

  rahata erdik.

  rahata erdikçe götümüze rahat battı. hayır açık ve net olarak durum bu. götümüze rahat batıyor. hikayelerde kalmış difteri salgınlarını ( lütfen ömer seyfettin'e ait kaşağı adlı hikayeyi hatırlayınız. hatırlayamadıysanız bulup tekrar okuyunuz) özlüyoruz sanıyorum. ya da ne bileyim memlekette topallayan, yürüyemeyen genç eksikliği var herhalde. çocuk felci aşısını bugün bıraksak beş on yıl içinde olacağı bu çünkü.

  aşı ile her soruyu hiddet içermeden cevaplamak gerekiyor çünkü aşı karşıtları, nasıl anlatayım, oldukça titiz insanlar. onlar için aşının içinde bizim nüfusumuza karşı yapılan bir saldırı silahı mevcut. böyle bir ihtimal var mı? elbette var. teknolojik olarak birisinin bu aşıların içine bir silah saklaması mümkün. de işte milyarlarca dolar kazanılan bir işte nüfusun artması mı işinize gelir, düşmesi mi? ikinci soru ise milyar dolar kazanan büyük şirketler ülkelerinin (sözde!) politikalarını mı uygular yoksa karını artırmak için ülkesinin politikasını mı belirler?

  sadece şunu düşünmek bile içinde bulunulan paranoyak durumu açıklamaya yeterli aslında.

  bakın daha o aşının aynı bantta üretildiğinden bahsetmedim bile.

  aşının yapılmaması, ülkemiz için konuşacak olursak bir tek tarikatlar, şeyhler ve şıhlara fayda sağlar. ki zaten bu aşı karşıtlığının önündeki filo bunlar. arkasından da nasıl oluyor bilmiyorum aman ya çocuğum otistik olursa diye paranoyaya kapılan aileler geliyor. kanıt var mı? yok. yapılmış bilimsel çalışma var mı? pubmed'de yığınla var. ne diyor? anlamlı bağlantı yok diyor. otizm sayıları arttı mı? evet. niye arttı? çünkü biz bu çocukları arıyoruz. an itibariyle 18 ila 36 ay arası tüm çocuklar taramadan geçiriliyor. yani aslında var olan otizm oranı artmadı. resmi rakamlar olması gerektiği gibi oldu.

  şimdiden tarikatlar işin içine nasıl girdi diyenler için anlatayım. tarikatların bekası için toplumun fakir ve hasta olması gerekiyor. çünkü tarikatlar iyi tarafta olduklarını, sadaka kültürü içinde, çaresiz toplumlarda, fakirlere sadaka dağıtarak kanıtlarlar. eğer toplum sağlıklı ve refah içinde olursa bu tarikatların oyun alanı daralır. onlara bitip tükenmeyen bir fakir ve hasta topluluğu gerekiyor.

  cidden aşı karşıtı olup elinde ciddi, bilimsel kanıtı olan var ise lütfen paylaşsın. üzerinde çalışalım. yok efendim "şu yazar bunu dedi, bu aktör bunu diyor. vay efendim ama şu, bu..." diyerek çok da mantıklı olmayan paranoyak senaryoların içinde kendimizi kaybedip toplumumuza zarar vermeyelim.

  aşı iyidir. aksi kanıtlanıncaya kadar aşı toplumların bekası için şarttır.
hesabın var mı? giriş yap