şükela:  tümü | bugün
  • bugün bir bebeğin hayatını etkileyecek, sorumsuz bir anne ve baba tarafından dillendirilen durum.
    basit bir aşı reddi yok, hbs (+) anneden doğan bir bebek ve bu bebeğe hepatit b aşısı artı immunglobulin yapılmaz ise veriler gösteriyor ki %90 kronik hepatit,siroz karaciğer kanseri ile muzdarip olacak
    yani durum ben aşı yapmıyorum dışında başka bir şey, yapmama nedeni şeyhin istememesi!
    bu kadar çocuk taciz tecavüz vb arasında bir de bu var sözlük
  • şeyhi istedi diye çocuğunu gözden çıkarmış insanların yapmalarını doğru bulduğum demokratik hak.

aferin, tıp şeyhinden iyi mi bilecek? o yapma dediği için sen de kalkıp yaptırmıyorsan sen çocuk yetiştirme zaten.
  • kızımın her aşı döneminde başvurduğum uygulama. yapılacak aşı nereden geliyor? ne içeriyor? etkin maddeler neler? yan etkileri nedir? çoçuğuma faydasımı var, zararımı var? bu sorulara cevap almadan iyice araştırmadan yapılmasına izin vermiyorum.kafama yatmayan aşıların yapılmasına da izin vermiyorum. mükemmel bir sağlık sistemimiz olaydı da keşke, gözü kapalı güvenip hemşireye doktora emanet edeydim çocuğumu. ama maalesef çevremdeki yanlış aşı mağduru insanları görünce-kimisi sakat kalmış, kimisi hayatını yitirmiş- bu yol en iyisi diye düşünüyorum. zaten gerçekten çocuklarımızı, ülkemizin geleceğini düşünen bir gürüh tarafından yönetiliyor olsaydık, hemen hemen hergün çocuk istismarı haberlerine nasıl seyirci kaldıklarını izlemezdik. ülke sağlığını bahane edip amerikada yada avrupada üretilmiş bir aşıyı getirip, karşı çıkana hapis cezası isteminde bulunuyorsan zaten insanlara güven vermezsin. benim gibi aşı reddini savunanlara, hala cahil diyorsanız ben kendi adıma iltifat kabul ederim.
  • aile hekimleri dernekleri federasyonu’nun açıklamasına göre sayı 23.600’e yükselmiş. cehalet çocuklarımızın sağlığına mal olacak anlaşılan.

kaynak
  • kızamık, çocuk felci gibi hayatı derinden etkileyen konuların bu konuda bir eğitimi olmyan kulaktan dolma bilgilerle insanların tasarrufuna bırakmak düpedüz "cehalettir".

güya "aşı otizm yapıyor imiş". bu konuda kaç epidemiyolojik çalışma yaptınız ya da okudunuz desen yanıtı yok. net ve çok açıktır ki otizm görülme sıklığı aşı yapılanlarda yapılmayanlara göre çok daha azdır. fakat bu verinin bilimsel geçerliliği olabilmesi için anlamlı bir korelasyon bulunması gerekir. anlamlı bir korelasyon tespitinin var olduğu bilimsel olarak geçerli (kaynağı mabad olmayan) bir tane çalışma gösteremezsiniz. diğer taraftan otzim tüm dünyada yükselen bir grafik göstermektedir.

"aşılarda domuz kanı varmış". bir aptallık daha. hayatiyet söz konusu olduğunda bu konuda icazet veren açık bir ayet vardır. geçelim, diyanetin fetvası var. kaldı ki bu iddianın gerçek olup olmadığı ise apayrı bir tartışma konusu. aşıların yurtdışında üretimine karşı çıkıp 80 milyonluk bir ülkenin kendi aşısını üretmesini istemek yerine, aşı reddi yapmak havan topu ile sivri sinek öldürmeye benziyor.

sözde şeyh olduğunu iddia eden akıl hastaları aşı konusunda işkembeden atıp tutarken diyanet, esniyor. hutbelerde siyasetten fırsat bulup bu konulara her ne hikmetse yer veremiyor.

aşı karşıtlığı propogandası yapmak, cezaya muhatap olması gereken bir konudur. çünkü aşılanmamış çocuk sayısı arttıkça; aşısız çocuklarla birlikte aşılı çocukların da riski artmaktadır.

yok olmaya yüz tutmuş kızamık, çocuk felci gibi hastalıklar ülke için yeniden risk oluşturmaya başladı, başlayacak. aşı, bir milli güvenlik meselesidir. aşı ile önlenebilecek birçok hastalık bir ömür boyu çekilecek maliyet ve yetenek mahrumiyetine neden olacaktır.

umarım biri cumhurbaşkanının kulağına kar suyu kaçırmayı başarır.