şükela:  tümü | bugün
  • millet diyor ki alkol aldım bir bok olmadı. sayın arkadaşlarım sorun zaten aşıdan sonra bir bok olmamasının kendisi. aşının yan etkileri antikor oluşumuyla birlikte oluyor. gençlerde aşının yan etkileri güçlü olmasına karşın yaşlılarda yan etki az oluyor ya da hiç olmuyor çünkü bağışıklık zayıf, vücut aşıya direnç göstermiyor dolayısıyla gençlerdeki kadar antikor oluşmuyor. benzer şekilde alkol alındığında da bağışıklık düşeceğinden antikor oluşumunun az olabileceğinden korkuluyor. covid aşılarına özel alkol etkisi için bir çalışma yapılmamış olsa da bu yönde kaygılar ingiltere ve rusyadaki bazı uzmanlarda mevcut. yani buraya gelip aşıdan sonra alkol aldım bir bok olmadı demek biraz saçma haberiniz olsun.
  • bakın sözlükte garip bir güruh var. oturup iki üç ay boyunca sadece bunlara hayret edebilirsiniz.

eleman yazmış önceki entrylerde “aşı olmayan vatan haini, bilime güvenin vs” ama aynı kişi daha sonra gelip “ben içtim aşıdan sonra bişey olmadı zaaaa xd” yazıyor. ulan aynı bilim aşıdan sonra alkol almayın da diyor?

(bkz: lan bırak)

hayatınız yalan anasını satayım...
  • ekşiyi hakikaten bırakma zamanı gelmiş. yine de insan el alışkanlığıyla giriyor işte. kimi gelir ben içtim bir şey olmadı der, kimi bende yan etki yok ondan içtim der, kimisi şuan içiyorum siz de için der, kimisi uğur şahin açıklama yapsın der. gerçekten türkiye niye bu halde sorusunun cevabı gibi bunları yazanlar. düşünmek yok, bilgi sahibi olmaya çalışmak yok, sadece burnunun dikine gitmek var. bir de hazıra alışmışlık var, uzmanları dinleyeyim değil de hakkında çalışma yapılmamış bir konu hakkında, görevi sadece aşı çalışmaları ile ilgili kısıtlı olan uğur şahin çıksın anlatsın, hatta yetmez bir de beni arayıp söylesin demek var.

aşıdan sonra alkol alınmaması gereklidir. vücut antikor oluştursun da virüs gelirse sağlam kalayım diye aşı olmaya giden birinin, aşı sayesinde vücudu antikor oluşturamasın diye riskli bir eylemi gerçekleştirmesi saçmadır. 3 gün değilse bile en azından 1-2 gün sıkın dişinizi.
  • hangi makaleyi okuyorsunuz anlamıyorum akit mi okuyorsunuz napıyorsunuz.
    hiçbir uluslararası makalede alkol alımının aşının etkinliğini azalttığı yazmıyor hatta direkt şunu diyorlar alkolün aşının etkinliğini azalttığına dair bir bulgu bulunmamıştır.

sene 2021 eğer dil bilmiyorsan git google translate'den çevir insan gibi kaliteli kaynak oku bu ne ya. sorsan kafa çalışıyor dersiniz...

neyse alkol sadece bağışıklığınızı düşürebilir yan etki olursa vücudunuz daha fazla etkilenir diye kendinizi korumak için içmeyebilirsiniz o da öyle 14 gün falan filan değil 24 saat rahat rahat yeterli.
  • bize kimse demedi ki “alkol alma.” diye, at kafaları yemin ederim. biz ne bilelim, bu bilgi aşıyla birlikte bilinç altımıza mı yerleşecekti? korona geçirmemiş biri olarak bunu attığım rakıtechlere borçluyum. zaten aşı olduktan sonra bi pişman olmadım da değil.
  • lan şaka mısınız herkes tutturmuş içtim bir şey olmadı devamke gençler yapıştırın falan ergen ağzı.

olm konu o değil lan.

kimse aşıdan sonra alkol alınca ağzından köpükler çıka çıka titreye titreye masada ölür müyüm diye düşünmüyor zaten.

alkolün aşı etkinliğine zarar verme ihtimalinden konuşuluyor konu.

az önce oldum. 24 saat dedi hemşire. sebep ne kardeş deyince vücut bazal halinde kalsın, bağışıklık sisteminde baskılama olmasın, aşı amacına ulaşırken aksi bir ihtimal ortadan kalksın diye açıklama yaptı.

adam hala diyor ki aşıdan sonra şişeye oturdum. hatta üstüne tersten oturdum bi şey olmadı rahat olun.

bambaşkasınız yemin ederim :d
  • fazla alkol tüketimi bağışıklık tepkisini düşürebileceğinden ve halsizlik, baş dönmesi gibi yan etkileri arttırabileceğinden dolayı tavsiye edilmeyen olay.

birkaç kadehten bir şey olmaz ama boşuna riske girmemek lazım. bağışıklığınıza kavuştuktan sonra acısını çıkarırsınız.

https://www.klimik.org.tr/…masinda-nicin-onemlidir/
  • olay aşı sonrası alkolün bünyeye vereceği zarar değil, kanda dolaşan alkolün antikor üretimine zarar vereceği endişesi. bilimsel bir kanıt yok ama dünyada 14 güne kadar alkol alınmaması veya çok az alınması gibi öneriler var. aşı olmuşsunuz 10 gün dişinizi sıkın. ben öyle yapmıştım.
  • doktor değilim. aşıya ilişkin bilgim kendi araştırmalarımın ötesine geçmez ancak henüz birçok değişkene karşı nasıl davranacağı belli olmayan bir aşıya alkolün etkisi ne olur bilinmediği için tavsiye etmediğim eylemdir.

alkol alımı yan etkiyi güçlendirebilir, alkol antikor oluşumunu da etkileyebilir veya alkol/aşı kaynaklı bir semptomun aşıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığının tespitini zorlaştırır bence.

ayrıca alkol her türlü dehidrasyona neden olacağı için vücudu ekstra yormanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum.

not: biontechspor
  • alkol antikor üretimini zorlaştırıyorsa ben bünyemi daha zor koşullarda antikor üretmek adına eğitmek amaçlı tüketiyorum. ayıkken herkes antikor üretir yiyosa sarhoşken üretsin lol