şükela:  tümü | bugün
  • abartmadan içince bir sorun yaratmayan eylem. malların sizi korkutmasına izin vermeyin.
    abartmadan içmek ne demek?
    science der ki erkek için günlük max. 2 bira, kadın için günlük max. 1 biranın (12 ounces x 2 times - wine version'u da var ama çok da fifi. science'ı siktir edelim, şimdilik) zararı yoktur.
    beyler, bomboş bilgileri sallayarak paylaşmayın. dünya-düzcülerden bir farkınız kalmıyor.
    unutmayın, maksat, bağışıklık sistemini zayıflatmamak, bağışıklık sisteminin antikor oluşturmaya devam etmesini sağlamak veya bunu sekteye uğratmamak. çok içmeyin, kararında her şeye devam. başka laf eden bok yesin, bi'zahmet.
  • böyle bir şey var mıydı gerçekten?
    ben aşı olduğum akşam sabaha kadar içtim?
    bana alkol almamalısın bilgisi gelmedi.
  • tamamen siyasal islam geyigidir. abd’de vali asi olanlara beles bira dagitir, baska yerlerde asidan sonra millet gider pubta shot yapar sokayim pandemisine diye. fakat turkiyede durum farkli. malum haram olan seyi asiya uyduruyorlar. gerci rusyada da once bir ay sonra bir hafta almayin dediler. ama oranin varoslari ciddi votkakolik, baska turlu zor ordaki durum. alkolun asiyla herhangi bir etkilesimi yok fakat vucut alkolden dolayi susuz kalacagi icin yeteri kadar su takviyesi yapilmazsa asinin antikor uretimi biraz daha uzayabilir. her halukarda zaten 2 hafta bekliyorsun bi haftada beklerim koy gotune gitsin dersen icmende bi sakinca yok.
  • çok da umrumdaydı. çaktım 3 bira kendime geldim.
  • türkiye'de gerçekten böyle bir muhabbet var kimle konuştuysam minimum 24 saatlik bir alkol almama süresinden söz ettiler, ancak yurtdışında yaşayan ve aşı olmuş arkadaşlarım ve akrabalarımla da konuştum, hiçbirine bu şekilde alkol almamaları gerektiği yönünde bir uyarı yapılmamış. haliyle pek de güven duyamıyorum ben bu muhabbete, gerçekten alkolün aşının etkinliğine bir etkisi varsa muhtemelen bu çok ihmal edilebilir düzeyde bir etkidir. öyle olmasa dünya çapında bunu üzerine basa basa belirtirlerdi zira

edit: konuyla ilgili araştırma yapayım dedim bunu yazdıktan sonra, şöyle bir yazı buldum:

https://www.forbes.com/…9-vaccines/?sh=3cf2225b7473

özetlemek gerekirse aşırı alkol tüketimi (excessive drinking) kesinlikle tavsiye edilmiyor, tamamen aşılandıktan ve bekleme sürelerini geçirip antikorlarınızı çoğalttıktan sonra bile böyle bir şey yaparsanız aşırı alkol kullanımı bağışıklık sistemini zayıf düşürdüğü için virüs kapma riskini artırdığınızdan söz etmişler. ortalama bir alkol tüketimi (moderate drinking) açısındansa elimizde kesin bulgular yokmuş, ki tahminimce aşının etkinliğine bir etkisi olmuyordur. ancak burada da şöyle bir kaygı var, covid aşısının etkinliğini gösteren yan etkiler arasında baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı gibi şeyler varmış. bunlar aynı zamanda akşamdan kalmalığın da sonuçları. dolayısıyla aşının yan etkilerini gösterip göstermediğini gözleyebilmek için bir süre alkol alınmamasının uygun olacağı söyleniyor. böylece bu yan etkiler meydana geldiğinde aşıdan mı alkolden mi olduğunu tahmin etmekte bir sorun yaşamazsınız deniyor. tabii bünye meselesi, bu konu insandan insana değişebilen bir şey ancak kendi açımdan konuşmak gerekirse bir ya da iki bira içerek kapattığım hiçbir akşamın sabahında akşamdan kalmalık yaşamadığım için bu düzeyde bir alkol tüketiminin covid yan etkilerinin tespit edilememesi gibi bir sorun yaratmayacağı düşüncesindeyim. ancak tabii aşı olduğum gibi kendimi bara atmalıyım düşüncesindeki insanların büyük çoğunluğunun da bir ya da iki birayla yetinmeyeceği düşünülürse bence bir süre alkol almamak en doğru tercih olabilir.
  • 2 saat önce mobil aşı uygulaması denk geldi aşıyı olduk dolapta beni bekliyor ne yapsam bilemedim yarım saate kalmaz başlarım herhalde
  • unutarak aldığım yarım şişe biradan sonra bende ellerde yanmayla kendini hissettirmiş oluşum. tıbben ilişkili midir ya da yan etkiler dahilinde midir bilemeyeceğim fakat aynı süreçte birlikte aşılandığımız eşim ve kardeşimde böyle bir durum yok.
  • böyle bi sakınca yok. abd'de aşı olanlara bedava bira ikram edildi.

bazı doktorlar bunu öneriyor çünkü aşırı alkol sonrası akşamdan kalma olunca oluşabilen baş ağrısı, kusma, halsizlik, kas ağrısı gibi yan etkiler ile aşının yan etkileri yada alerjik reaksiyon belirtileri karıştırılmasın. oluşmuş olabilecek ciddi bir sorun, akşamdan kalma olma zannedilip görmezden gelinmesin.

ya da bokunu çıkarmadan için be. 2 kadeh neyinize yetmiyor müptezeller.
  • ben öncesinde alkol alarak riski sıfıra indirdim.
    şu an hepimiz mutluyuz.
  • aşı olmaya giderken apış arasi tabir edilen bölgemde bira icerek gittim, dönüşte devam ettim. şuan da raki sofram icin mangal yelliyorum, rakı icecegim. antikor üretiminin düşecegine dair makaleler okudum elbette. bile bile içiyorum.