• ahauejahaa sagdan soldidn ahehaxhjsbebs.
    ya arkadaş bu nasıl bir mal nesil,nasıl bir gerizekalı nesil.
    lan denyo,adamın söylediğini,aşı vurulurken hemşire söylüyor a beynini s..

adam da haklı olarak sebebini merak etmiş,sen neden birşey hakkında fikir sahibu gibi atlıyorsun tiktokcu.
  • bana bizzat doktor soylemisti, yani bilgi sagdan soldan duyma degil. asi olan herkese, "kesin kanitlanmis olmamakla birlikte 24 saat dus almamaniz, 10 gun alkol tuketmemeniz tavsiye ediliyor" dendi. dus konusu asi yapilan yerden mikrop kapma riskiyle alakali olabilir. alkol de bagisiklik zayıflaması riski ile alakali.

edit: ikinci aşıda alkol yasağı 2 güne inmiş duş yasağı aynı kalmıştı. tabii ben 12. saatte aldım sıcaktan uyuyamayınca.
  • cenabet lobisinin isi bunlar
  • içindeki çipin bozulmaması içindir. suyla temasında kısa devre yapar.
  • boy abdesti aşıdaki çipleri etkisiz hale getiriyor. bluetooth bağlantı sorunları bu yüzden olmuş.
  • turkiye disinda olmayan yasak.
    nedense.
  • aşıdan sonra duş almayın diye bir şey yok. abd'de kimseye böyle bir şey söylenmiyor, gazetelerde falan da böyle bir şey yazmıyor. zaten aşı yerine bant yapıştırıyorlar. duştaki su da temiz. saçmalamayın.

bana bir tane böyle vaka gösterin, inanayım.
  • ilk sebebinin psikolojik olduğunu sanıyorum, her hangi bir şey yaparken/alırken insanlara ilk xx saat, yy gün zz yapmayın derseniz daha akılda kalıcı oluyor. hem de insanlara güven veriyor. hani bunlara dikkat edersen hiç bir şey olmaz gibi bir anlam beliriyor zihinlerde. bir de bol su iç ve uykusuz kalma deseler on numara beş yıldız olacakmış.

ikinci olarak ta aşıdan bir şey olursa tespiti kolay olsun diye olmalı. geçen hafta bir tanıdığımın tanıdığı önce aşı olmuş, ardından diş ağrısı için kullandığı onca antibiyotiğe ve ağrı kesiciye rağmen resmen bildiğin litre litre şarap içmiş, başka ne boklar yedi allah bilir. yüzünde sivilce benzeri kızarıklıklar oluşmuş herkesler de aşıdan olduğunu iddia ediyordu yahu!

"zaten dişinde problem varmış apse mapse yan etkisidir o, üzerine antibiyotik içerken kamyonla alkol almış, aşının ne suçu var?" deyince de nedense herkes inatla antibiyotik ile birlikte alkol alınabileceğini, tanıdığı doktor bilmem kimin öyle söylediğini iddia etti.
    bahsettikleri doktorların da yarısını tanıyordum, dayanamadım muhabbetin yarısında birine telefon ettim sen böyle demişsin hayrola diye, kadıncağız telefonda yemin üzerine yemin etti ben öyle bir şey söylemedim diye *

(bkz: vardır bir hikmeti)

edit: "eskiden aşı yapılan yerde ciddi yara oluşurdu. 40 yaşın üstündeki insanların kollarında o yaranın izi bulunur. 60 yaşın üzerindekilerde de çiçek aşısı yarasının izi vardır. o ciddi yaranın mikrop kapmaması için duş alınmaması istenirdi. o yüzden saçmalık değil de eskiden kalma bir alışkanlık diyebiliriz anca." via: @blackberrin
  • cilt içine enjekte edilen tuberkuloz, çiçek gibi aşılar için enfeksiyon ve aşının etkinliğinin düşme riski nedeniyle duş yasağı önerilirdi.

ancak kas içine yapılan (covid aşıları deltoid kas içine yapılır) aşılar derine gittiğinden ve enjeksiyon sırasında oluşan açıklık hemen kapandığından duş almanın sakıncası yok.
  • aşıdan sonra duş alınabilir, denize gidilebilir.

sağlık personeli de bazen eski alışkanlıklarla bu tür uyarılarda bulunabiliyor dikkate almayınız.
hesabın var mı? giriş yap