şükela:  tümü | bugün
  • gri olunca. şöyle ifade edeyim, birini ya seversiniz, ya sevmezsiniz bu formül bu kadar basittir. herkes bu formüle göre ya siyahtır ya beyazdır. belki beyazın içinde siyah siyahın içinde beyaz vardır istisnai ama kimse, hiç kimse, gri değildir. biri griyse ona aşıksınızdır bu kadar net. yaprak döker bir yanım bir yanım bahar bahçe, tam böyle işte. başka da bir esprisi yok. hah bi de bahar bahçe olan tarafınızdan çok özleyip koşup sarılmak istesiniz ama kendinizi tutarsınız çünkü yaprak dökmüştür diğer yanınız. her gördüğümde öyle kalakalıyorum. tebrikler hayat belamı vermişsin.
  • altınıza yapıp üstüne oturduğunuz anda anlayabilirsiniz.
  • ara ara aklınıza gelen kişi sebepsiz gülümsemenizin konduramadığınız sebebi ise aşıksınızdır.
  • şöyle anlatmış cânım barış bıçakçı:

"ilhan bir süredir olduğundan daha uzun boylu biriymiş gibi davranıyordu. bütün ağaçların ve takımyıldızlarının adlarını biliyormuş gibi davranıyordu. yazla beraber havaya karışan kokuları kaçırmak istemiyormuşçasına durmadan iştahlı, derin nefesler alıyordu. kitapların mutlak hakimiymiş gibi davranıyordu, birden hatırına gelen güzel bir cümleyi hangi kitabın hangi sayfasında okuduğunu şıp diye bulacakmış gibi. bir müzik grubunun solisti gibi davranıyordu. penceredeki kadın filmini o çekmiş gibi. üzünç, sevgilim ya da nane otları şiirini o yazmış gibi."

(bkz: sinek ısırıklarının müellifi)
  • acaba mı lan ? diye kendimize sorduğumuz zaman anlarız. ardından yok be oğlum falan diyorsan bil ki iş işten geçmiş. geçmiş olsun artık siz de aşıksınız
  • ilk kez aşık olup o hikayeyi bir şekilde bitirdikten sonra kendime sıklıkla sorduğum soru. o kadat soyut geliyor ki bana beynim duruyor. keşke matematik gibi sabit formulü olsa diyorum çoğu zaman.

ama gri tanımı bana göre de mantıklı. genelde sevip sevmediğini sorguladığına bir bakıyorsun ki aşık olmuşsun. yine de istisnası var. bazen o grilik boşlukta kalabiliyor. ama istisnalar kaideyi bozmuyor yine.

ama bu grilikte derin ihtimalleri tıpkı bir matematik, bir fizik formülü gibi değerlendirince o grilik aşktan öte umutsuzluk oluyor. doğrusu ak sakallının dediği gibi, kavuşursan maşuk kavuşmazsan aşık olursun.

benim için en karmaşık konulardan biri bu konu. kim bilir belki bir şeyler olur ve güncelleme ihtiyacı duharım bu girdiyi.