şükela:  tümü | bugün
  • aşık olmak anlık, hatta andan bile kısa, açıklanamaz bir şey. istesen de, istemesen de aşık oluyorsun. vazgeçemiyorsun.

çok sevmek ya da sevmek öyle mi? şu huyunu sevdim, bu huyunu sevdim diyorsun. belirsizlik yok bir kere aşkta ki gibi. neye aşık olduğunu bilen adam görmedim ben.

her şeyine diyen de var, hiç bir şeyine diyende.

peki acaba aşık olmadan sevmek, hatta çok sevmek mümkün mü acaba?

aşık olmak, sevmenin ön koşulu mu mesela?

aşık olmadan sevenler eksik mi seviyor?
  • cok sevdiginiz seyler hayat boyu degisir. asik oldugunuz sey hep aynidir.
  • illa karsilastirmak gerekirse:

- ask hayaldekine kavusma arzusudur, cok sevmek ise ele avuca gelen hatundur, yasanilandir, gercektir.

- ask istanbul'dur, cok sevmek ankara.

- ask kelimelerin taskinligidir, cok sevmek dinginligi.

- ask devrik cumledir, cok sevmek buyuk-kucuk unlu uyumudur.

- ask texas hold'em'dir, cok sevmek scrabble.

daha fazla sacmalamadan keseyim:)
  • çok sevmenin nedenleri vardır, aşık olmak nedensizdir.
  • çok sevdiğini kaybettiğinde aşık olursun.

bu.

aşk; sabır ve şefkattir.

aşk; kıskanmaz veya böbürlenmez, kibirli ve kaba değildir.

aşk; kendi yolunu dayatmaz. alıngan veya kırgın değildir.

aşk; her şeye uygundur. her şeye inanır, her şeyi umut eder. her şeye tahammül eder.

çok sevense bunların bir çoğunu yapmaz. aslına bakarsan o sadece bir hayali çok sever.

onun öyle olmasını.. o öyle değilse, çok da sevmez yani.. bütün sözler pırrr uçar gider..
  • miras vs alın teri gibidir.
  • antonio banderas'ın bir filmi vardı ismini unuttuğum. antonio ve yaşlı zengin bir adam aynı kadına aşık oluyorlar.
    zengin ve yaşlı adam kadını elde ediyor ama en sonunda kadının antonio'yu sevdiğini anlıyor. yaşlı ve zengin adam antonio'yu yanına çağırıyor ve antonio'ya "bu kadınla sen evleneceksin" diyor. antonio şaşırıyor tabi ve diyor ki "ama sende aşıksın bu kadına." yaşlı adam diyorki "çünkü o seni seviyor."

burada yaşlı adamın yaşadığı çok sevmek aşırı sevmektir. aşk farklıdır. aşk bencildir. aşk zahmetlidir hatta belki de uygunsuzdur. aşık olduğun insanı paylaşamasssın. düşüncesi bile kemirir seni....
  • "öyle sevdim ki seni
    öylesine sensin ki!
    kuşlar gibi cıvıldar
    tattırdığın acılar." *

der şair bir şiirinde bu konuyla ilgili. şiirde ilk mısra çok sevmekle ilgilidir ikinci mısra aşık olmakla. diğer mısraları bilen biliyor zaten.
  • aşk kesinlikle nedensizdir. birgün öylece duruyorsunuzdur olduğunuz yerde, o bir anda belirir. yaptığı bir şey de yok he. sakince etrafındakilerle konuşuyor. sonra istemsizse ağzınızdan bir cümle çıkar. "aşka benziyorsun"

tanıdıkça da sevmeye başlarsınız. ikisi bir arada olunca hepten göte gelirsiniz tabi platonikse.
  • ask biter ve cekip gidersin cunku neye asik oldugunu bilmedigin icin kalmani gerektirecek bir nedenin yoktur. seviyorsan eger oyle cekip gitmek zordur. sevgi nefrete donusmez, ask nefreti dogurur zaman zaman pismanlik yasatir. en guzeli askin sevgiye donusmesidir onun da tadindan yenmez bence