şükela:  tümü | bugün
  • senin baktığına herkes bakar; ama senin onda görebildiğini herkes göremez. herkes aşık olabilir; ama hiç kimse senin gibi sevemez. tek fark sensin. seni özel kılan sevdiğin değil, sevgin…

şems tebrizi
  • aşk geçicidir sevgi kalıcıdır, annene babana aşık olur musun ? -genel olarak olmazsın ama sonsuz bir sevgi beslersin içinde...
  • bakın formülü veriyorum.

aşk = sevgi + cinsel arzu
    sevgi = aşk - cinsel arzu

denklem bu kadar basit aslında.
    bu denkleme belki sadece tutku eklenebilir. ama eklenmese de olur.
  • ne demiş aşık veysel “güzelliğin beş para etmez bu bendeki aşk olmasa” budur aşk ile sevginin farkı. sevgi bir yere kadar götürür seni ama aşk arzudur, istektir, şefkattir, saygıdır. sevgidir de aynı zamanda. onda olamayanı görürsün sen.
  • aşk tanımadığın birine karşı yoğun bir duygu hissetmektir. onu tanıdığına, güvenilir biri olduğuna ve onunla bir ömrü geçirmek istediğine kendini inandırmaktır. kısaca kendi hayalindeki düşünceleri ona yüklemektir. fakat sevgi zamanla gelişen bir şeydir. sevgide özne karşıdaki kişidir. onu tanıdıkça seversiniz. aşkta ise özne o kişi değildir sizin hayalleriniz ve ona yüklediğiniz özelliklerdir. bu yüzden aşk çok ütopik bir düşüncedir. eninde sonunda sizin ya da onun değişmesi gerekir ya da değişim olmazsa daha doğrusu otomatik olarak ona yüklediğiniz özellikler o kişide yoksa bu ilişki biter. sevgi de ise kimsenin değişmesine gerek yoktur ve doğru olan da budur. zamanla onu o olduğu için sevmek ve öznenin siz olduğunu bilerek sevilmek. hiç değilse ben sağlıklı bir ilişkinin böyle olması gerektiğine inanıyorum.
  • aşık olmak ve sevmek arasındaki farkı yazar arkadaşlar güzelce anlatmış. benim yazacaklarımda bunların ortalama toplamı aynı şeyler olur.

ama şunu çok ama çok iyi biliyorum. nasıl sevilmemeli, nasıl sevilmemesi gerekiyor gerçekten çok iyi biliyorum.
  • seven kişi sevdiğinin mutlu olmasını isterken, aşık kişi ise bu mutluluğun yalnızca kendisi tarafından sağlanmasını ister, derin bir tutku vardır...

dolaysıyla, aşık olmak ile sevmek arasında aşırı tutkulu olma hali bulunur...

platonik aşk ise bambaşkadır, karşı taraf kusursuzdur, bizim taraf ise (bkz: gollum).
    bu tür duygu ise aslında kendini tanıyıp kusursuzu arama çabasıdır ama çoğu meyhane köşelerinde son bulur...
  • aşk hasta eder, sevgi iyileştirir.
  • | insan herşeyi sever, ama yalnız bir kişiye âşık olur.

olduğum gibi; ona.
  • (bkz: aşk ve sevgi ayrımı)
    (bkz: sevgi ile aşk arasındaki fark)
    (bkz: aşık olmak vs çok sevmek)
    (bkz: sevmek vs aşık olmak)
    bakin insanlarin aklina neler neler gelmis, hem de ilki 2002'de! gerci burda "arasindaki farki nedir?" gibi yenilikci bir dil kullanilmis, ayri bir basligi hak ediyor.