• içeri ışık girmesini engeller. hoş bir şey değildir.
  • özellikle aşık olunan kişinin, tüm kötü özelliklerini görmenizi engeller.
  • bence türlerin devamını sağlamaya yardımcı oluyordur. çok istisnai durumlar dışında bir denemede hamile kalınmıyor, uzun süre uğraşmak gerekiyor. o perde ilk cinsel birleşmeden sonra kalkmaya başlasa yüz yıl sonra buralar hep dutluk olur.
  • terk edilme anında gözünüzün tam üstüne inecek olan yumruğu görmenizi engelleyen perdenin ta kendisidir. şekilli anlatım olsun diye, perde birden aralanıyor çatttt! yumruk gözünün üstünde, ne olduğunu anlamak filan zaman alıyor, renkli rüyalar.
  • (bkz: körlük)
  • 'pişt uyansana kızım sabah oldu, aç şu perdeyi, ne böyle içim karardı kapkaranlık olmuş her yer of' der biri, o perdeyle baktığın kişi yani, sonra bu perde açılır ve far görmüş tavşana döndürür adamı..
  • yavaş yavaş kalkar ama kalkana kadar çok şey kaybetmişsinizdir bile...
  • beyaz üstüne rengarenk çiçekli böcekli perdedir. renklere bakmaktan başka derdiniz yoktur. an gelip de perde kalktığında ise karşılaştığınız kubur manzarası karşısında biraz önce perdede gördüğünüz renkler sırasıyla yüzünüze yansır. kırmızı, mor, sarı, yeşil...

(bkz: acı ama gerçek)
  • şahsi hacivat'ınızın sözlerini muhatabınız olan karagöz yanlış anlıyor diye bu perdeye çamur atmayalım arkadaş. adı üstünde hayal perdesi.

bir perî suret görünmüş bir hayal olmuş sana. işbu söz perdedeki son yazı. okumadan kalkma o koltuktan. esas oğlanı, esas kızı seyredip, aslolan sözü göremeden exit ışığına doğru yöneliyorsun. sonra vay görmedim, yok bilmiyorum, aman gözüme perde indi.

hadi oradan! bir kere o ışık beyaz olacak...
  • desenine osurulması gerekir.
hesabın var mı? giriş yap