şükela:  tümü | bugün soru sor
 • endazesi kaçmışta olsa "kutsal bilgi kaynağı"'nın nelere kadir olabileceğini, bakış açılarının bilinen 360 dereceyle sınırlı kalmayacağını anlatan ifade. akla dört metreden iğne deliğinden iplik geçiren zanaatkarı getiriyor ister istemez. tebessümle gösteri sonunda padişahın dediğini geçiriyorum aklımdan ki bu da "1000 altın verin, falakaya yatırıp 40 da sopa atın".
 • -veysel abi...kalçaların ehe..
  -zrrıbammmzzzdnn
  -kafamda bağlama kırdınız?
  -git şimdi yane yane.
 • nasil bir surec oldugunu hala cozemedigim bir sekilde embesillestirilmis turk gencligi'nin ucuz mizah'ina ozne olmus kalcalar.

  nasilsa artik memlekette nispi ozgurluk var, aklimiza geleni sicip espri diye sunabiliyoruz. mizah sanat degil nasilsa, bir topluluga onu sunarken dusunmemize gerek yok artik. aklimiza gelen kelime kombinasyonlarini yuttururuz mizah diye, zeki olmaya gerek yok. mizah eskiden "zekanin zekati" diye nitelendirilirmis, simdi kicimizin zekati oldu nasilsa.

  bakin veysel baba ne diyor:

  "yillarca aradim kendi kendimi/ hicbir turlu bulamadim ben beni
  hayal miyim ruya miyim bilinmez/ hicbir turlu bulamadim ben beni
  .....
  elli uc yil kendi kendim aradim
  hicbir turlu bulamadim ben beni"

  evlatlarim, adam kendini bulamamis 53 yilda. siz ne zaman kendinzi buldunuz da onu o kicinizdan cikan esprilerinize ozne yaptiniz? nasil bir zihniyetin urunusunuz siz? gerizekali misiniz evlatlarim siz?

  nasil yetistiniz evlatlarim siz? hangi ogretmenler sizi yetistirdi? hic mi anlatmadilar size edep, ahlak, sahsiyet gibi konulari? aileniz de mi asik veysel'in organlarina guluyordu? dedeniz de mi onun turkulerine agladiktan sonra oturup katila katila espri yapiyordu?

  kim suladi evlatlarim sizi? hic mi anlatmadilar insan olmanin gereklerini? jack ass seyrede seyrede mi bu hale geldiniz yoksa tvlerin ucuz komedi programlarini seyrede seyrede mi? gazman'a mi guldunuz en cok?

  hic bir sey yapmadilarsa size, nasil bu hale geldiniz de bu gerizekaliliklari ortaya cikardiniz siz? yolla tusuna basarken cok mu eglendiniz? maymun musunuz siz?

  "onume geleni esrilerime ozne yaparim nasil olsa ozgurluk var" diyemezsiniz. yok oyle yagma. kisi once kendini bilecek sonra aklina geleni soyleyecek.

  kimse gelip de bana laf etmesin, az bile soyledim. edep yahu
 • "kal"'den "hal"e köprüler kuran aşık veyselin elindeki sazıdır. kal'i neyse onu saza döker veysel. muktedir olmayan kasetçalarına melodi koyarak içlenir, muktedir olan, diyecek kal'i olan da kalçaları ile dert söyler. bundan gayrısını düşünene, hatta oturup bunu bile aklıma getirtene allah akıl fikir versin.
 • sözlükte gördüğüm en absürt başlıklardan biri.
  on beş sene önce yazılmış, ilk entry uçmuş.
  bu başlığı açanın troll olsa bile nasıl bir psikolojiyle açtığını, ne amaçladığını, ne yazdığını merak ediyorum.

  öte yandan on beş sene önce bu başlıkta şunu yazan arkadaşa acı acı güldüm:

  "...nasilsa artik memlekette nispi ozgurluk var, aklimiza geleni sicip espri diye sunabiliyoruz..." (bkz: #3090495)

  sen gel bir de 2018'i gör kardeşim.