• "dert küpü oldum beeeeen, aağağa, dert küpü oldum ben."
    triancula / şubat / 2010

yıllar önce bu şarkı ilk çıktığında çok iyi hatırlıyorum, dedemlerin küçük odalarındaki ikinci televizyonda tek başıma dinlemiştim şarkıyı ve de izlemiştim videoyu. anneanneler ve dedeler oynuyordu; "aa ne sevimliler ehe ehe" diye diye izlemiştim. anneannem de bana çay ve meşhur anneanne tatlısını getirmişti. güzel bir anıydı. "bu da böyle bir anım"dı.

yıllar sonra baktığımda ise bu şarkı benim için şarkıdaki gibi, "ekilmek"li bir şeye dönüştü. hani elbette nazan esprisi eşliğinde, "of, of" nidaları eşliğinde.

beni yağmur altında bekletenler ve paranoyak bir şekilde "of dedim, yok dedim, gelmez dedim, zıbar dedim :/" cümlelerini zorla bana sayıklattıranlar utansınlar!

evet, itiraf ediyorum: ekildim. :/
  • bekledim çay bahçesinde, bekledim öylesine diye yazılır; bekledimçaybahçesinde, bekledim ölesiye şeklinde söylenir.
  • koşuyolunda mahallelerin arasında bulunan, eski koşuyolu sakinlerinin bildiği minicik ufakcık park. yerini çok rahat tarif edebileceğim halde koşuyolu'lu olmayanlar bilmesin diye kıllığına yazmadığım yer. (bkz: böylede göt bir insanım)
  • nazan oncelin demirden leblebi adli albumunden bir parca. klibinde tanidigim birine cok benzediginden mi bilmem beni ziyadesi ile uzen parca. sozleri ise asagidaki gibidir.

aşıklar parkına gittim
    seni aradı gözlerim
    yağmurlarda yürüdüm
    islandı yine gözlerim
    bekledim çay bahçesinde
    bekledim öylesine
    gene akşamlar oldu
    gene boynum büküldü
    hiç farkın yok ötekilerden
    sen bir mikropsun sen
    dert küpü oldum bene
    of dedim of of dedim
    bak saatine kaç dedim
    cık dedim gelmez dedim
    hadi kızım kalk git evine
    unut dedim (zıbar dedim)
    adını yazdım masaya
    çiçeklerle konuştum
    çay içtim ikimiz için
    yokluğunla boğuştum
    bekledim çay bahçesinde
    bekledim öylesine
    çok kırıldım sevgilim
    ben olsaydım gitmezdim
    hic farkin yok otekilerden
    sen bir mikropsun sen.
  • aslen nazan öncel in 1980 yılında çıkardığı kırkbeşlikte bulunan ben yalnız seni sevdim şarkısının sözleri değiştirilmiş halidir.
  • "sen ne mikropsun, sen" deyişine hasta olduğum şarkı. kızıyormuş gibi ama değil, sevgi sözü gibi de değil. tanıdığım bi anne yaramazlık yapan çocuklarına söylüyordu bunu. şarkıyı biliyor muydu bilmiyorum, hiç sormadım. ama sevdim hep bu lafı.
  • hayatı beklemekle geçmiş kişilerin duygularını yansıtan içten şarkı.
  • piiz yorumuyla ayrı bir güzelliğe kavuşmuş şarkı. o başındaki uzun hava beni benden almıştır.
  • eski sevgili başka kollarda amerika ya gitme hayalleri kurarken senin bir ofis hour arasında şişli sokaklarında söylediğin şarkı.
  • kırık şarkı ama buruk şarkı aynı zamanda. o sevgili nazan'ı dondurmuş, bekletmiş, kopek etmiş ama hala "çok kırıldım sevgilim, ben olsaydım gitmezdim" diyor. "sevgilim" diyebiliyor. hal boyleyken bu sarkı da naifligiyle, gonullerimize 1 numaradan giriyor*. surası da sahsi bolumu olsun bu entry'nin: *
hesabın var mı? giriş yap