• (bkz: zovirax)
  • (bkz: asik)
    (bkz: lover)
  • bol suyla alınmalıdır. yoksa kristalleşip böbrekleri tıkayabilir.
  • guanozin* türevidir. herpes simplex, herpes zoster, varicella enfeksiyonlarında, etkeni ortadan kaldırmak amaçlı olmasa da, enfeksiyonun iyileşme sürecini hızlandırmada kullandırılır. etkenlerin çevre dokulara sızmasını önleymez. ama şimdilik sayılı ümitlerden birisidir. gelecekte diğer guanin türevlerinin faydalarının daha fazla olması beklenmektedir.
  • cmv ve ebv'de viral timidin kinaz olmadığı için asiklovir aktifleşemez.

eğer asiklovir aktifleşip asiklovir trifosfata dönerse adeta bir dinamit gibi enfekte hücreyi patlatır.

asiklovirin gebelik kategorisi b'dir.,

asiklovir genelde hsv-1, hsv-2 ve vzv'de etkilidir.

eğer asiklovir direnci gelişirse ya foskarnet sodyum yada sidofovir kullanılır.

edit: bilgi eklendi.
  • ensefalit dozu;

10-15mg/kg x 3 (8 saatte bir)
  • herpes viruslara etkili sentetik nükleozid analoğu. sistemik yetişkinde 4 saat ara ile beş defa 200mg. iki yaşından büyük çocuklarda erişkin dozu, iki yaşından küçüklerde erişkinlerde kullanılan dozun yarısı kullanılmalıdır.
    gebelik kategorisi b. anne sütüne geçer.
    kontrendikasyon; aşırı duyarlılık.
    etkileşim; probenesid.
    yan etkiler; döküntü, bulantı, kusma, diyare, karın ağrısı,geçici nörolojik reaksiyonlar, baş dönmesi, konfüzyon, halüsinasyon, somnolans ve konvülsiyon, saç dökülmesi, baş ağrısı, halsizlik, bilirubin ve karaciğer enzim düzeylerinde hafif geçici yükselmeler, kan üre ve kreatinin düzeyinde yükselme, hematolojik değerlerde hafif azalmalar görülür.

(bkz: hsv)
  • herpesviruslara karşı minimum toksik etki gösteren en selektif lokal ve sistemik uygulanabilen ilaçtır.
    viral dna polimerazı inhibe eder
    böbrekten metabolize edilmeden atılır
    probenesid renal itrahını yavaşlatır.
    su çiçeği salgınını önlemek,herpes ensefaliti gibi mortalitesi yüksek infeksiyonların tedavisi için kullanılır
    kanda üre azotu ve kreatinini yükseltir
    tromboflebit nadiren delirium ve lokal uygulandığında yanma iğnelenme ağrı yapabilir
  • varicella zoster virusunde yani su çiçeğindeki oral asiklovir endikasyonları :

1. gebe olmayan> 13 yaş birey
    2. >12 ay kronik cilt/ac hastalığı varsa
    3. steroid kullanımı varsa (kısa, intermittan, inhale)
    4. uzun süreli salisilat kullanımı
    5. ev içi temas varsa kullanılabilir.
  • dün almaya başladım. ilacın yan etkilerinin tamamını yaşıyorum ve az kalsın bırakacaktım.
    virüs direnci yükselir diye ve biraz daha vücut alışacak gibi hissettiğim için bırakmadım, dinlenmeye bakcam.
    4 saatte bir 800mg bence çok yüksek bi doz, tabi bu bence

edit: aldik bitti, erken aldigim icin etkili oldu ve shingles (zona) yayilmadan kuruyup yok oldu. onemli olan erken davranmak, zona cok yayilmadan cok etkili olabiliyor.
hesabın var mı? giriş yap