şükela:  tümü | bugün
  • a$il tendonunun iltihaplanmasiyla ortaya cikan agrili rahatsizlik. a$iri yuklenme, uygun olmayan egzersiz, esnekligin yetersizligi gibi durumlarda gorulur, ozellikle dik yoku$lar sakincalidir.

tedavisi icin oncelikli $art esnetme yapmak ve yuk azaltmaktir. buz tedavisi uygulanabilir. ayni zamanda uzmanlar tarafindan ilacla da tedavi edilebilir.

ko$ullar degi$mezse rahatsizlik kronik bir hal alir, hatta a$iri yuklenme sonucu tendonda yirtilmaya yol acabilir.
  • biriyle tartıştığınızda tartışma kavga halini alır ve " allah belanı versin " li bi cümleyle zirvede noktalanır ya hani hah işte tam o noktada daha spesifik olmak gerekirse kişiye " aşil tendinitlerine düçar olasın inşallaaah" demek de en az - hatta çok daha da fazla - " allah belanı versin " demek kadar etkili olabilir. zira aşil tendiniti denilen bu olay tam anlamıyla bi beladır. bi nevi cruciatus curse gibi bişeydir ve en kötüsü de etkili bir counter curse'ü olmamasıdır.

bu dertten müzdarip kişi özellikle sabahları olmak üzere günün her saatinde ayak topuğunun biraz üzerine konuşlanmış bu tendonun ağrısıyla kıvranır durur. hele ki çift taraflıysa tadından yenmez bi durum oluşur!. uzun süre ayakta durmak koşmak ayak ucunda durmayı gerektiren - hoplamak zıplamak vs - herhangi bişey yapmak ağrıları daha da arttırır.

bölgeyi bandajlamak üzerine buz uygulamak analjezik ve antienflamatuar etkili ilaç/kremleri kullanmak tedavileri arasındadır. lakin bu tedavi yöntemleri kısa denilebilecek sürede etkisini yitirir ve dikkat edilmedikçe ağrılar geri döner. kısacası bu lanet şeyden tamamen kurtulmanın herhangi bi yolu olduğunu şahsım adına sanmıyorum ve öğrendiğim kadarıyla nice genç sporcuların en az bir beş senesini yemiş bitirmiş de bir hastalık bu. biliyorum güzel kızlar sıçmaz küfür etmez vs ama ben memenetsiz tipime güvenerek şunu diyorum: ben böyle işin taa içine sıçayım!! *...
  • hic bir neden yokken meydana gelebilen bela.
  • tedavinde fizyoterapiye onemli yer tutar, ek olarak gece bandaji ve alcisiyla iltihap azaltilabilir. kanitlanmasa da topuklu ayakkabi- ya da ayaktopugunu yukselten bir destek kullanimi, tedavide kullanilabilir. kortizon injeksiyonu en sona birakilmalidir. kortizon injeksiyonun en onemli komplikastonu asil tendonunun yirtilmasidir.
  • hiç bir neden yokken meydana gelebiliyormuş onu öğrendim. geçtiğimiz cuma gününden beri topuğumun üzerinde bir ağrı vardı. geçer diye bekledim ancak geçmek bir yana ağrılar daha da arttı. bugün işten izin alarak doktora gittim. doktor özel bir bandaj almamı önerdi, ara ara buz koymamı söyledi. işin kötüsü iyileşmesi uzun sürüyormuş. bir tavsiyesi olan falan varsa seve seve dinlerim.

ulan sporcu da değiliz ki, eğitimciyiz.

(bkz: tüccar değilim ben eğitimciyim)
  • aşil tendonu iltihaplanmasıdır.

çok acı verir. kötü bir hastalık için “allah düşmanımın başına vermesin“ denir ya. bence bu pisliği tüm hazzetmediğim insanlara versin. öyle lanet bir ağrı verir ki yaşam sevincinizi emer. sabah uyandığında yorganın içinde yere ilk basacağınız anın kabusuyla kaskatı kesilirsin.

bak insan evladı burayı okuyorsan bu dertten muzdarip olduğun için ve bir şeyler öğreneyim diye okuyorsun. buradan sonrası sadece okuman için değil aynı zamanda tatbik etmen için yazılmıştır.

doktorun söylediklerini harfiyen yerine getir sakın ha yorum katma. iki satte bir buz pres uygula dediyse mutlaka uygula. yorum katıp “yı bin ıltı sııtte bi yıpsım ni ılıcik“ deme. bandaj verdiyse mutlaka yap kremini aksatmadan sür. en az 3 hafta spor yasak dediyse (duruma göre daha fazla da söyleyebilir) yokuş çıkmamaya gayret et dediyse o adamı dinle biliyosun adam doktor. bir hafta sonra bok varmış gibi halı sahaya gitme. gerekirse taksi çağır kendine küfrettir ama kısa mesafe bile olsa yokuş çıkma.

diyelim ki sen de benim gibi doktoru iplemedin ve bildiğini okudun. ne mi olur?

beşinci haftanın sonunda sabah kalkarsın ayağını yere basarsın ve böğürürsün. tek ayak üstünde sakal tıraşı olmayı tecrübe edersin (en az 4 kesiğe tekabül eder).

hadi geçmiş olsun.
  • can yakan rahatsızlık,tendon kopmasın bari diye dua edip korka korka basıyoruz yere.
  • bir yoga seansında kendisiyle tanışıp, kendi çapımda -ses çıkarmamaya çalışarak- beni kedi gibi viyaklatmış bela.
    bileğimi geriye doğru büktüğümde, tam olarak tanımlamak gerekirse, ayak bileğimin arkasından 5-6 tane jilet keman çalarcasına kesiyor gibi keskin bir acı olduğunu söyleyebilirim.

antibiyotiklerle tedavisi olabilmekle birlikte, ilerlemiş vakalarda bir kadavradan alınan aşil tendonunun size transfer edilmesiyle de kökten çözümlendiği söylenmekte.
  • geçtiğimiz yıl bu zamanlarda tanıştığım rahatsızlık. bir numara küçük aldığım ayakkabının bir gün boyunca sıkmasının ardından sanırım ömür boyu yakama yapıştı.

ilk ortaya çıktığında birkaç hafta boyunca adım atamadım ve topuk üstü şiş, akut bir hal aldı.

sonra zamanla iyileşti nüksetti, iyileşti nüksetti. tabii iyileşti derken yürümeme mani olmuyordu. zaman zaman tam o bölgeye aldığım ufacık da olsa darbeler ağlatacak derecede ağrı vermeye devam etti. hala da öyle.

fastjel adlı krem ile masaj yapınca bir süre ağrıyı kesiyor ama tamamen çözen bir şey ile karşılaşmadım şimdiye kadar.

edit: iki yıl önce yazmışım. hala tam anlamıyla iyileşmedi desem? mesela şu an masada oturuyorum. ayak uçlarımı yukarı doğru gerdirdiğimde 'ben buradayım' diyor.