• bi rivayete göre achilles bebekken topuğundan tutulup kuvvet şerbetine sokulduğu için sadece topuğundan yaralanır (keşhanlı ali destanın'da olduğu gibi). bu yüzden de topuğa bağlanan tendona aşil tendonu denilmiştir
  • topuğun üst kısmındaki kas tendonu, asil (bkz: achilles) dolayısıyla bu adı almıştır.
  • bacak kaslarınızı topuğunuzun arkasına bağlayan uzun kirişe verilen isimdir...
  • vücudun en güçlü tendonudur kendisi.500 kg'nin üstündeki gerilmelere dayanıklıdır.
  • cmt hastalarının en sorunlu tendonlardan biri. peroneal kasın aşırı zayıflığı sebebi ile birlikte aşilin fazla germesi ayaklarda haraketsizliğe ve ileri durumlarda ayaklarda deformasyona yol açar.
  • zedelenmesi durumunda hayati (ozellikle yuruyus esnasinda) size dar edecek; koptugunda, kesildiginde veya yuksek hasara ugradiginda* ise bacaginizi yurumek amaciyla kullanmaniza engel olacak bir cilekes bag doku. kesilmesi halinde kisinin bacaginin bir kukla bacagi gibi serbestce sallanacagi asikardir. deger gosterilmesi gereken cefakar bir vucut bilesenidir.
  • varligindan haberdar olmamin sol bacagimdakinin zedelenmesiyle mümkün olduğu, keşke olmasaydım dedirten tendon
  • hakkında okudugum her yeni bilgiyle icim giden, daha bi hareketsiz kalmama neden olan, icimden doktoru arayıp 'yok ben yeterince hareketsiz duramıyo olabilirim, siz alçıya alın bari' diyesimin geldiği başa bela tendon.
  • kopma ya da yirtilma oldugu zaman buyuk ihtimalle sakatlanan kisinin en yakinindaki "ulan niye tekme atiyon" tarzinda fircalayacagi tendondur; zira bu tendonda meydana gelen sakatliklar sirasinda kurbanimiz bir darbe sesi -ki bu ses tak, cat, kut seklinde olabilir- duydugunu iddia edecektir. kendisine bu sesin kendi icinden geldigini anlatmak ise uzunca vakit alacagindan, bununla ugrasmak yerine kurbani hastaneye yetistirmek daha dogru olacaktir..

yıllar sonra edit: geçen gün gördüm ki bu darbe hissiyatı "kim taş attı lan bacağıma, nah böyle ceviz kadar birşey çarptı" şeklinde de kendini gösterebiliyor. halı sahacılara duyurulur.
  • koptuğu zaman inanılmaz bir ses çıkarır bu ve insanın tüylerini ürpertir.. akabinde tendon yukarı toplanır ve bir yumak oluşturur ki bu görüntü genelde çevredeki kızların bayılmasına yol açar..
hesabın var mı? giriş yap