şükela:  tümü | bugün
  • venedik universitesinde "turk dili ve edebiyati kursusu" nu kuran sonrasinda da "turk dili kursusu" nu kuran bircok italyanca ogrenme kitabinin yazari emekli ogretim uyesi.
  • aynı zamanda türk dil kurumu üyesi, güzel türkçenin yılmaz savunucularından ve de iyi kullanıcılarından değerli insan. herkes için yapısal yolla italyanca adlı değerli eserin yazarı. piyasada bulunmayan, bit pazarında eski kitapların satıldığı tezgahların birinde bulduğum italya'dan anılar, fıkralar adlı kitabında türkçeye olan bağlılığını sık sık vurgulamış, yaşamı boyunca karşılaştığı gülünç olayları da kaleme almıştır.
    asım abimiz 1980 yılı yaz sonunda yıllık izni için ülkesindedir. dönüş günü 12 eylül 1980 dir. elbette dönemez. o günlerde birgün yoldan geçerken bir ev görür. evin bir yanındakine yaşasın devrim, diğer yanındakine de komünistler moskova'ya gibilerinden iki zıt slogan yazılmıştır. ortadaki evin duvarında ise şu yazmaktadır: satılık ev...
  • herkes icin yapisal yolla italyanca kitabina baslamanizi kesinlikle onermiyorum. yapisal yolla ile ne denemeye calisilmis bilmiyorum ama ogreticiligi sifir. italyanca konusan bir papagan alip onun cumlelerini tekrar edin daha ogretici olur.
  • derinkuyu'nun hakkı atamulu varsa, kemerhisar'ın da asım tanış'ı var. muhtemelen kendisi tyanalı olarak anılmayı ister ama kemerhisarlı. bor ve niğde civarında asım tanış'ı tanımayan yoktur; fakat tanınırlığı profluğu, italyanca uzmanlığından falan değil, evinin ilgi çekiciliğinden dolayı.
    hemen yol kenarındaki evinin duvarları üstünde "önce insan ol, kadın kutsaldır, en büyük türk atatürk, en güzel dil türkçe gibi sözler yazılı olan tabelalarla çevrili. niye böyle bir şeye ihtiyaç duydu, bilemem. gidin kendisine sorun. on yıl kadar önce kemerhisarlı bir tanıdığın ısrarıyla evine gidip tanıştığımda "asım hocam şu dışarıdaki yazılar ne alâka?" diye sormadım elbet. hatırladığım tek şey dışardaki tabelaların anca böylesi nev-i şahsına münhasır (deli demedim bakın) birinin ürünü olabileceğiydi.
    wikipedia'daki "asım tanış" maddesine hem türkçe hem de italyanca sayfalarca yazı döşenebilecek kadar kendisiyle meşgul olmayıp biraz mimari falan bilgisi olsa, hakkı atamulu'nun derinkuyu'da yaptığı sürrealist caminin ya da 10 metrelik atatürk heykelinin bir benzeri yapabilecek bir lahasümütlüğe haiz aslında.