şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atatürk döneminde de gazetecilik yapmış vakit gazetesi baş yazarı...
 • 1967 yılında vefat eden asım us'un soyadı kendisine atatürk tarafından verilmiştir.
 • kadıköy zühtüpaşa mahallesinde kızıltoprak tren istasyonunu bağdat caddesine bağlayan sokağa ismi verilmiş olan kişidir.
 • asim us 23 nisan-8 mayis 1935 tarihinde, milliyet gazetesi yazari ahmet $ukru esmer, cumhuriyet gazetesi yazari abidin daver ve matbuat umum mudurlugu'nde gorevli burhan belge ile almanya'yi ziyaret etmi$tir. heyet 23 nisan'da vardigi almanya'da, breslau, dresden, munih, koln, koblenz, berlin ve hamburg kentlerini ziyaret etmi$tir. hitler'in i$ kamplari, hitlerjugend okullari ve toplantilari ile gecen ziyaret propaganda bakani joseph goebbels'in nutuklariyla devam etmi$, 2 mayis'ta bizzat adolf hitler ve joseph goebbels ile goru$mu$ (-ki bu goru$me asim us'un turkiye'ye geri dondukten sonra yazdigi "hitler'le konu$tuk" ba$likli makalesine gore, hitler'in heyeti program di$i olarak kabul ettigi ve bunun da ozel bir iltifat oldugunu belirtmi$tir.) 5 mayis'ta da nasyonel sosyalist i$ci partisi'nin son kongresini yansitan iradenin zaferi (bkz: triumph of the will) isimli film izlenmi$tir. i$te bu da zamaninda vakit gazetesinin ba$ yazari olan asim us ve turk basin heyetinin ilgi cekici bir anisidir.
 • 22 - 26.01.1937 atatürk dolmabahçe’den 'vakit (kurun)' gazetesine beş gün boyunca başyazı yazdı. imzasını atmadı, yazılar asım us’un adıyla çıktı. konu, türk-fransız ilişkileri ve hatay meselesi.

  atatürk’ün sosyal ve kültürel politikaları, seda bayındır uluskan
  karşımıza bu kez de gazeteci kimliğiyle çıkan atatürk’ün gazetedeki yazılarından bazı başlıklara bakacak olursak; örneğin 22 ocak 1937 günlü vakit gazetesinde konuyla ilgili çıkan ilk yazısında “fransa’nın dostlarına sesleniyoruz! türk halk oyu artık fransız devlet yöneticilerini hatay meselesinde muhatap olmak kabiliyetinden uzak görüyor. fransa’nın başına her nasılsa baş diye üşüşmüş bu efendiler türk enerjisini takdirden uzak adamlardır” diye yazarken, 25 ocak 1937 günü “hükümete sesleniyoruz! onbeş gün bekleyin dediniz, bekledik. onaltıncı gündeyiz. durum nedir? ne oluyor, ne olacak? türk ulusunu yeniden aydınlatınız”, 26 ocak 1937 günü ise “ne demek? türkiye aldatılamaz! fransızlar bizi aldatabileceklerini sanırlarsa bir defa daha gülünç ve acınacak duruma düşerler” şeklinde ifadeler kullanmıştır. görüldüğü üzere atatürk, yazdığı yazılar ile aslında hem yapılması gerekenler hususunda hükümeti uyarıyor ve yol gösteriyor hem de âdeta bir gözdağı vererek fransızları gerekeni yapmaları hususunda göreve çağırıyordu. hayatının son günlerini hatay meselesine adayan atatürk’ün bu dönemde basın aracılığıyla halka ve dünyaya verdiği mesajlar son derece önem arzetmektedir.

  kaynak:
  http://studylibtr.com/…yal-ve-kültürel-politikaları
 • atatürk'ün, kurun gazetesinde yazdığı başyazılarda kullandığı takma isim.
 • zülfü livaneli'nin konstantiniyye oteli romanında değindiği kişi.(bkz: mustafa kemal atatürk)
 • zülfü livaneli'nin ayşe arman'a verdiği röportajdan bir kısım :

  "atatürk, cumhurbaşkanı iken, “asım us” takma adıyla gazetelere yazı yazıyor ve hükümetin bazı politikalarını eleştiriyor. sanırım bu, dünya tarihinde bir ilktir"
 • mülkiyelidir. tetkik-i mezalim heyetinde görev yapmıştır.
  (bkz: gördüklerim duyduklarım duygularım)
 • atatürk’ün hatay meselesi ile ilgili olarak inönü hükümetini eleştiren yazılar yazmak için kullandığı takmadı adı.