şükela:  tümü | bugün
 • cephe kavraminin olmadigi, dusmanin ordu yerine - ordunun temsil ettigi tum halk toplulugu olarak belirlendigi, yayilmaci ulkelere karsi uygulanabilecek en makul savas taktigi olarak algilanan tür. zira, nato, bm gibi amerika-israil-ingiltire ve cogu avrupa birligi ulkesinin desteklidigi organizasyonlar, kendi varliklarina tehdit olusturabilecek bu tür bir savasi yürüten-benimseyen kuvvetlere karsi, "baris mudahalesi" ve "terorizme karsi savas" maskesi altinda, yaptirimlar uygulamak niyetiyle, "terorist" yaftasini yapistirip soykirima varan mudaheleler gerceklestirmektedirler.

  en son teknoloji ile donanmis israil ordusunu karsi, tas-sapan ve soparlarla intifadayi surduren, soylence olmus filistin halkinin mucadelesine, destek cikan hamas, islami cihad ve el aksa sehitleri gibi olusumlar, asimetrik savasin basarili uygulayicilari olarak gosterilebilir.

  ayrica, asrin orgutu el kaide (bin ladin)'in gerceklestirdigi soylenen 11 eylül 2001de ki eylem, yine bu tur savasin etkin orneklerindendir.

  duzenli ordulara karsi, tanimlamayan hatta kimi zaman bilinmeyen guclerin yuruttugu savas.

  (bkz: dogrudan eylem)(bkz: intihar komandosu)
  (bkz: gerilla taktigi)
 • derin devletin, gladionun, jitemin, kontrgerillanin uyguladigi, yayilmaci isgal ve mudaheleye destek cikan, yasal siddet baglaminda ele alinabilecek, devletlerin de tercih ettigi savas türü.
 • "biz yaptığımızda özgürlük savaşı, onlar yaptığında terörizm."
  (abd nikaragua büyük elçisi 1983)

  asimetrik denilse bile yanına savaş kelimesini yakıştıramadığım yeni çağın sömürge uslubu.
 • guneri civaoglu'nun gunun yorumu bolumunde kanal d'de orgazm olarak anlattigi zirilti.
 • isimleri degisse de savasin kalıcılıgını hatirlatan terimlerden biri.
  bed asla necabet mi verir hic uniforma..
  (bkz: essek yine essektir)
  (bkz: simetrik savas)
 • eşitsiz tarafların savaşı da denebilir.
 • ana ilkesi belirsizlik ve beklenmezlik'dir. yani ne zaman, nerede, nasıl vuracağı bilinmez. bunun için asimetrik savaş uygulayan düşman kuvvetlerinin bu özellikleri güçlü istihbarat ile yok edilmeye çalışılır. ancak yine de belirsizlik ve beklenmezliğin önüne kolay kolay geçilemez. böyle düşmana karşı yine asimetrik yöntemler uygulamak gerekir. yani sizin yapacaklarınız da belirsiz ve beklenmedik şekilde olmalıdır. atıyorum, ırak'ın kuzeyine operasyon yapacaksanız bunu bağıra bağıra, haber vere vere yapmamalısınız. yoksa düşman buhar olur uçar, sen de ellerim bomboş şarkısını söylersin.
 • insanoğlunun birbiriyle savaşmaya başlamasından beri var olan asimetrik savaş, kavram olarak özellikle 11 eylül terörü* ve ortadoğu’daki israil – filistin sorunuyla daha çok kullanılmaya başladı. asimetrik savaş, değişik şekillerde tarif edilebilirse de kısaca daha zayıf bir ordunun veya topluluğun daha güçlü bir orduya karşı yürüttüğü rastgele/belirsiz mücadele olarak tanımlanabilir.

  asimetrik savaş denildiğinde;

  - tarafların nicelik bakımından büyük ölçüde eşitsizliği veya,
  - teknolojik olarak, yani nitelik açısından tarafların eşitsizliğinin söz konusu olduğu,
  - taraflardan birinin yeri belliyken, diğerinin yerinin belli olmadığı(cephesi olmayan savaş) ve zayıf tarafın hangi vasıtalarla vuracağının önceden kestirilemediği ,
  - tarafların birinin nitelik veya niceliksel eksikliğinden dolayı savaş hukukuna uygun davranmadığı,
  - taraflardan birinin diğerinin zayıf noktasına yukarıdaki tanımlamalardan doğan unsurlar nedeni veya bunların birini veya birkaçını göz önüne alarak saldırdığı,
  - taraflar arasında simetrik ve eşitlik durumunun eksik olması veya ortadan kalkması durumunda ortaya çıkan,
  - topyekun ve düşük yoğunluklu* olarak tanımlanan klasik savaş yöntemlerinin dışındaki mücadele türleri anlaşılır. ve nihayet çok basit anlamda da gerilla savaşı, terörist saldırı ve tedhiş olarak da tanımlanabilecek durumlarda da asimetrik savaş söz konusu olmaktadır.

  ....

  ....

  asimetrik savaşta başarinin gerektirdikleri

  asimetrik tehditle karşılaşan güçlü taraf, bunu alt etmek için esnek olmalı, zaman açısından çok kısa sürede harekete geçebilmeli, hatta gizli ve yasa dışı olarak yorumlanabilecek operasyonlar yürüterek tehlikeyi, tehdit gelişmeden ve eylem aşamasına geçmeden önlemelidir. yasal yollarla, karar alma organlarının bürokratik yaklaşımlarıyla çözüme ulaşmak, günümüz dünyasının hareketli koşullarında çoğunlukla her bir dakikası kıymetli olan zamanın israfına sebep olup, geniş halk kitlelerinin zarar görmesiyle sonuçlanabilecek olaylara neden olabilir. ayrıca hızlıca gerçekleştirilecek, tehdit henüz ortaya çıkmadan çok önce alınan tedbir şeklindeki önleyici(preventive) veya tehdit belirmişken girişilen önalıcı(preemptive) bir saldırı, düşmanın savunan tarafa verebileceği zararın özellikle psikolojik etkilerinin yayılmasını engelleyeceği ve düşmanda moral çöküşü yaratacağı nedeniyle çok önemlidir.

  asimetrik savaşta oyun teorisi kurallarının da işlerlik kazanacağı unutulmamalıdır. kural dışı, plansız ve öngörülemez biçimde hareket eden düşmanın değişik düşünüp, örgütlenebileceği dikkate alınarak, onun düşünceleri önceden tahminle, plan ve eylemlerinden bir adım daha önde olmak koşulu sağlanarak ve onun zayıf yönlerini tespit ederek güçlerin bu yönde yoğunlaştırılması önemlidir. bunun için de gelişmiş bir istihbarat ve hareket esnekliği ile taktik ve stratejik olanakların sağlanması gerekmektedir.

  devamı :http://www.tusam.net/makaleler.asp?id=154&sayfa=37