şükela:  tümü | bugün
 • hondanin uretmis oldugu, yuruyen, merdiven cikabilen (ve de inebilen) iki ayakli bir robot.
 • (bkz: asimov)
 • yuz ses ve hareketleri tanimlayabilecek sekilde programlanmis olup, iki ayak uzerinde insan gibi * yuruyup, merdiven inip cikabilen ilk robot... asimo'nun teknolojisi ile daha kucuk ve kompakt ufak oyuncak robotcuklar da turemis olsa da honda asimo'yu cocuklar eglensin, oynasin diye degil kendi gucunu gostermek icin uretmistir. bundan sonraki iki ayakli robot uretmek isteyen ve bu teknolojiyi kullanmak zorunda kalan tum firmalarda dogal olarak honda'ya yukluce paralar bayilmak zorunda kalacaktir...
 • asi: ayak mo: dahi anlamina gelen de gibi bir ek... yani ayaklari da anlamina gelir ayrica...
 • honda'nın maskotu olmuş artık. cnn turk de, honda sponsorluğunda japonya belgeselleri yapıp bu robot arkadaşı anlatmaktadır bir süredir.
 • japon ba$bakaninin cek cumhuriyeti ziyareti boyunca resmi protokolde yer alan ve cek ba$bakani ile el siki$ip kadeh kaldiran robot. bu yonuyle de bir ilke imza atmi$tir. ha bir ulkenin, ulusun reklami, olumlu tanitimi daha nasil yapilir bilemem.
 • ismi ingilizce; ileri yenilikçi hareket becerisinde ileri adım (advanced step in innovative mobility) kelimelerinin ilk harflerinden yaratılan, 1.20 cm boyunda ve 52 kilo ağırlığında olan, duraksamadan yön değiştirip, dans edebilen. aynı zamanda ışık ve kapıları açma, tutma, sallama ve eğilme hareketlerini yapabilen; 50'den fazla çağrıyı anlayıp, yanıtlıyan ve kendisine yaklaşan insanları tanıyıp isimleri ile hitap edebilen akıllı honda robotu.
 • 19-29 kasım arasında yeşilköy cnr expo center'da gerçekleşecek 9. autoshow fuarı kapsamında sergilenecek olup, honda'nın demirbaşlarından biridir.
 • (a)dvantec> new area
  (s)tep in> stepping
  (i)nnovative> innovation
  (mo)bility > mobility

  asimo olarak tanimlanir honda nin sayfasinsa
  daha genis bilgi icin (bkz: http://world.honda.com/asimo/technology/)
 • akıllı, gerçek zamanlı, esnek yürüyüş teknolojisinin ilk defa başarıyla kullanıldığı robot. yön değiştirirken duraksamadan yürümeyi sürdürebilen bir robot ve ani hareketlerde dengesini koruyabiliyor.(bkz: oynama ulan)

  aynı zamanda çok iyi konuşan asimo 50'yi aşkın çağrı ve soruyu anlıyor, yanıtlıyor. daha önce çek cumhuriyeti'ne yaptığı gezide cumhurbaşkanı ile kadeh tokuşturmuş, ben alkol kullanmıyor diye espri yapmıştı. (bkz: yeşilaycı robot)

  30 emri yerine getirebilen asimo, kendine yaklaşan insanları tanıyor, takip ediyor, kendisine gösterilen yöne ilerliyor ve insan yüzlerini tanıyarak onlara isimleriyle hitap edebiliyor. programlama özellikleri sayesinde kendine tanıtalan insanların zevklerini ve karakterine bilerek hareket edebiliyor. örneğin, klasik müzik dinlemeyi seven biri için klasik müzik çalarken, metalci bir adamla headbang yapabiliyor.**