• ben de solağım. sol kolumu açarken, hemşire "solaksan sağ koluna." dedi. "benim için fark etmez." dedim ama ağrıyabileceğini söyleyip aktif olan kola yapmamanın daha iyi olacağını söyledi.

sağ kolumdan aşı oldum sonuç olarak.
  • bende solağım hemşire sol kolunu aç dedi solak olduğumu söylediğim zaman sağ koluma vurdu hemşireden hemşireye göre değişen bir durum.
  • aşı uygulamaları istenmeyen etki takibi yapılabilmesi için tercihen sol koldan uygulanır.bakanlığın sağlık kurumlarına gönderdiği uygulama talimatında bu şekilde yazıyor.
  • sol kol kalbe daha yakın olduğu için sola vuruyorlar ki miyokardit ihtimali artsın, tamamen bu sebep.
  • bana da sormadan direkt sol koluma yaptılar. bir solak olarak iki gün sol kolumu kullanmakta zorlandım. eğer şansım varsa ikinci aşıyı sağ koluma yaptıracağım.
  • tamamen hemşirenin hırtlığı ile alakalı durumdur. ben de sağ koldan talep ettim bu sorumluluğu alıyorsanız yaparım şeklinde cevap aldım. sol koldan aşı yapılınca etkili olmayacağı inancı mevcut sanırım
  • amerika'da "hangi koldan aşı olmak istersiniz?" diye soruluyor. türkiye'de aşı olan arkadaşım sağdan olmak istemesine rağmen yapmamışlardır.
  • çipler iyi tutsun diye soldan yapılmaktadır ama nedeni şarj değildir. genelde insanlar sağ ellerini kullandıkları için soldaki çipler daha uzun süre dayanmaktadır da ondan.
  • merak edip sordum "özellikle mi sol koldan yapıyorsunuz" diye. herhangi bir aşı etkisi olması durumunda kullanımı etkilememesi açısından ana koldan yapmadıklarını, benim tercihim olduğunu söylediler.
  • iki doz aşımı da solak olduğum için sağdan yaptırmak istediğimi söyledim, hemşireler herhangi bir şey söylemeden aşıyı sağ kolumdan yaptılar.
    öyle bir zorunluluğun olmadığı durum.

kendi kendinize stres yaratmayın.
hesabın var mı? giriş yap