şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ozellikle guney doguda yerlesik buyuk aileleri ifade eden kelime.
 • dil ve kültür yönünden büyük bir türdeşlik gösteren, ekonomi, din, kan veya evlilik bağları bulunan göçebe veya yerleşik nitelikteki topluluk...
 • asiret sozlukte din ya da koken bakımıdan bagları bulunan genis aile kapsamıyla tanımlansa ve koken olarak bu olsa bile, asiret agasinın artık insanlıktan cıkmıs bir sekilde en yakınlarından baslayarak gudum seklidir..genellikle mezhep farklılıkları icerse bile seriat kurallarıyla isliyo olması ise dehset bir ozelligidir..ve merak edilen ozelligi ise zamanında kendi de gudulmus olmasına ragmen, hatta aganın topragıyla alınıp satılmasına ragmen aynı kıyımı basa geldiginde tekrar yapabilen zihniyettin amacıdır..helal olsundur..*..
 • pek çok insanın kafasında süper önyargılar oluşturmuş ve ağzı olan herkesin laf yaptığı topluluklardır. kuşkusuz bu ön yargıların en büyük sorumlusu "ben zırto aşireti ağasıyam 40 çocuğum var" diye tvlerde boy gösteren tiplerdir."gerçek" aşiretlerin belki de en büyük özellikleri mümkün olduğunca "aşiret oldukları gerçeğini" ortaya çıkarmamalarıdır.ayrıca aşiretin önde gelenlerine genel anlamda "ağa" olarak hitap edilmez.
 • (bkz: kabile)
 • (bkz: oymak)
 • ağalarının oğullarına, kızlarına yaptıkları şaşaalı düğünlerin haberlerini hayretler içerisinde takip ettiğim topluluklar.her düğünde 15 kilodan az altın, 200-300 milyardan az para takılmıyor maşallah.fakirlikten kırılan doğuda, nasıl olabiliyor bunlar?

  devletin dönüm başına verdiği tarım kredilerini köylülere vermeyip el koyan, üstüne üstlük o toprakları köylüye kiralayan; hiç yoktan milyarları, trilyonları cebe atan, daha binbir türlü namussuzlukla para kazanan bu "ağa" denilen insanlara neden hiçbir yetkilinin "ne yapıyorsun sen?" demediğini düşündüm, ancak cevap kendiğilinden yankılandı: bizler zaten onlar tarafından yönetiliyoruz, yetkili zaten onlar! aşiret ağası olup da milletvekili, belediye başkanı vs olmayan yok gibi neredeyse.bölgesindeki insanları karın tokluğuna çalıştıran, verdiği parayı "kira" diye geri alan bu insafsız insanlara lanetler okumaktan başka birşey gelmiyor kimsenin elinden.oysa ki oradaki insanlara doğru düzgün eğitim verilip bilinçlendirilseler, bir anda olmasa bile yıllar içinde yok edilebilir bu çağ dışı, aşağılık sistem..
 • son zamanlarda popüler kültür içine angaje olmuş haline insanların pek bir bayıldığı kavramdır. hangi diziye yüz çevirsek cipleri altında, arazileri sınırsız, çocukları amerikalardan ve turkiye metropollerinden çıkmayan aşiret uzantılarını görüyoruz..ve gittikçe anlamını kaybediyor gerçeklik işaretler dünyasının göbeğinde. şirin görünmeye başlıyor aşiret olgusu..en kemalist geçinen modernleşme palavracısı dahi aynı ipte oynuyor. güce ve paraya tapınırken, ağa düzeni altında yıllarca ezim ezim ezilmiş insanların emekleri üzerinde biriktirilmiş olanlara tamah edenlere yazıklar olsun..otantik görünecek diye kişiliksizleşmekten zerre kadar çekinmeden algıdaki gerçekleri değiştirenlere yazıklar olsun..

  tek isteğim şudur; ince cumali'nin karşısına tam bir insan gururuyla dikildiği erol taş imajını popüler olan içinde geri istiyorum.