şükela:  tümü | bugün
 • "...için sosyalizme" şeklinde devam eden bir slogandır.

  hayatını kaybeden akp urfa milletvekili mustafa kuş'un cenazesinde bir araya gelen; akçakale ilçesi yerleşimli, kuş'un liderliğini yaptığı ubadi aşireti üyeleri saf tuttu. aşiretlerin kanıksanması için ilginç bir haber. aşiretleri ve tarikatları demokrasinin parçaları olarak görenleri de acıyarak hatırlamak gerekiyor.

  başta biraz naif gelmişti bu slogan. ilk atıldığı yıllarda nasıl yani diyordum. sanırım susurluk kazasının olduğu yıllardı.
  ne istemediğimizi anlatıyordu ama ne istediğimiz konusunda boşluklar taşıyordu.

  bu slogana dair hala benzer düşüncelerim vardı ta ki mardin mazıdağı kırk küsür kişinin öldürüldüğü aşiret ve koruculuk katliamına kadar.
  http://www.cnnturk.com/….44.olu/525155.0/index.html

  kimileri tarikatlar açısından kimisi de patronlar açısından bu sloganı eleştirdiler. kimse çıkıp alçak veya yüksek sesle mafyayı savunamadı.(bu savunamama iyi bir şey olmakla birlikte kurtlar vadisini izleyen toplam düşünülünce biraz da ikiyüzlü sayılabilir)

  bu eleştirilerin tartışılması; açıkcası patronların olmadığı, aşiretin olmadığı bir düzen tartışmaları siyasi ilişki kurabilme açısından zenginleştiriciydi. kapitalist sistem açısından tarikatlar, aşiretler ve mafya; sistem içinde kullanılabildiği, insanları sisteme bağlamaya devam ettiği sürece değerliydi. kapitalist sistem açısından bu sayılanların tasfiye edilmesi şansı da bulunmuyor. bu artık komünistlerin işi...

  kimileri tarikatları, feodal gelenekleri, töreleri ve batıl inançları özgürlük diye savunurken bunların nasıl halkımız için bir pranga olduğu ve nasıl sonuçlar doğurabileceğini bir kez daha gördük.

  özgürlüğün yanına eşitliği yazan sol siyaset; aydınlanmacı kimliğini her daim beslemelidir.

  ankara üniversitesinde silahını düşüren mazlum der cilere karşı da ve demokrasicilik oynayıp ülkeyi tarikatlara ve türbana boğmak isteyen gericilere karşı da solun dik durması gerekiyor

  koruculuk, aşiret, tarikatlar ve sermaye düzeni; başta doğu bölgeler olmak üzere boğucu, gerici bir ortaçağ havası yaşanmasına yol açıyor.
  aydınlanmacı, eşitlikçi ve özgürlükçü her girişimin karşısına dikiliyor bu toplam....

  kadın ve töre cinayetlerinin sıklığını ve ikinci sayfa haberi olmasının, daha doğrusu kanıksanmasının ne kadar tehlikeli olduğunu görmek gerekiyor.

  aydınlık geleceği daha gür seslendirmek gerekiyor....

  daha çok tartışıp nereden başlayacağımızı konuşmak gerekiyor.
  sosyalist türkiye'de sağlık;
  sosyalist türkiye hangi kaynaklar kalkınacak kitaplarını okumak; ilgisi olanlar için bir başlangıç olabilir.

  (not: daha önce yazılan bir yazıdan alıntılar içerir.)

  (bkz: türkiye komünist partisi)
 • " aşiret kavgası; kaza sonrası davulcu aşireti üyeleri gezer'e saldırdı. gezer'in yakınlarının da olay yerine gelmesi üzerine yaklaşık 300 kişi taşlı sopalı kavgaya başladı. çok sayda polis ve çevik kuvvet ekibinin müdahale ettiği olayda, gezer ile musa çabuk, kavga sırasında silahla vurularak öldürülürken, 11 kişi de yaralandı. kavga yaklaşık 3 saatte kontrol altına alınabilirken, güvenlik güçleri kavganın çıktığı mahallede aldığı önlemleri sabaha kadar sürdürdü."
  http://www.haberturk.com/…ber/539747-asiret-kavgasi
  aşiretsiz;

  "..wikileaks tarafından açıklanan gizli abd belgelerine göre abd, abdülkadir aksu’nun eroin ticaretine isminin karıştığı gibi çok ağır iddialarda bulundu..."
  http://haber.sol.org.tr/…areti-iddiasi-haberi-36257
  mafyasız;

  "...cemaat lideri 2 yıldır kayıptı
  balıkesir’de geçen hafta cesedi bulunan tuncay güngör’ün (49) cinayetinden inanılmaz bir olay çıktı: 5 yıl önce tarikattan ayrılan güngör, kendi cemaatini kurdu. 2008’de m.ö. adlı kadın müridine tecavüze kalkıştı. m.ö. olayı kocasına anlatınca, güngör’ün 7 kadına daha tecavüz ettiği anlaşıldı. 7 kadının eşi dahil 13 cemaat üyesi, güngör’ü linç etti. iki mürit de susurluk’a gömdü. 13 kişi tutuklandı...."
  http://www.baklanhaber.com/…r_detay.asp?haberid=428
  tarikatsız;

  "...mersin’de akdeniz çivi ve tel fabrikası’nda çalışan işçiler, 17 ekim’de, birleşik metal-iş’e üye oldu. ancak 27 ekim’de, fabrikanın sahibi ve aynı zamanda merkez yenişehir belediyesi’nin chp’li meclis üyesi olan serhat servet dövenci, iddiaya göre, sendikaya üye olan 14 işçiye ‘kendi isteğimle işten ayrılıyorum’ yazısı imzalatmak istedi. dövenci, istifa yazısını imzalamayan işçilerin işlerine son verdi. bunun üzerine işçiler, chp mersin il başkanı yılmaz şanlı ve chp mersin milletvekilleri ali rıza öztürk ve isa gök ile görüşüp dövenci’nin sendikal haklara saygı göstermesini talep etti. ancak bugüne kadar çözüm bulamayan işçiler, mesai arkadaşlarının da desteğiyle dün chp mersin il binasını bastı...."
  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/16380528.asp
  patronsuz;

  bir düzen için;
  http://www.solvideo.org/…7797ca1/hesap-sorma-zamanı
 • bir an "tatsız tuzsuz" diye devam etmesinden endişelendim, neyse ki rüyaymış...
 • http://haber.sol.org.tr/…ret-dugununde-haberi-49513

  "aşiret mensupları, dans eden 3 bakanın üzerine amerikan dolarları saçtı.

  harem-selamlık düzenlenen düğünde bakanlar 3 çocuk esprisi yapmayı da ihmal etmediler.

  devlet aşiret düğününde tam kadro!
  yaklaşık bin 1500 kişinin katıldığı aşiret düğününe devlet tam kadro katıldı. süleymanlar aşiretinin düğününe çalışma ve sosyal güvenlik bakanı faruk çelik, sağlık bakanı recep akdağ, gıda tarım ve hayvancılık bakanı mehmet mehdi eker'in yanı sıra akp şanlıurfa milletvekilleri zeynep karahan uslu, mahmut kaçar, şanlıurfa valisi celalettin güvenç, emniyet müdürü mehmet likoğlu kamu kurumlarında görevli memurlar da katıldı.

  bu şekilde, bir aşiret düğününde devlet toplamda, 3 bakan, 2 milletvekili, 1 vali, 1 belediye başkanı, 1 emniyet müdürü ile temsil edilmiş oldu."
 • neden bilmem bana tkp sloganlarını hatırlattı. her türlü alerjik duruma karşı aklı başında herkesin istemesi gereken bir düzendir herhalde. gerçi tarikat şeyhi olsam aynısını söylermidim bilmem ama, yine de kahrolsun sütyenler memelere özgürlük!
 • sosyalizm değildir. bunları yok ettiğinizde devlete ihtiyaç kalmaz. şu halde doğru cevap, anarşizm.
 • türkiye'deki çoğu insanın istemeyeceği, mükemmel düzendir.
  istemezler tabi, bir yerden kıçlarını ısıtıyorlar şu haldeyken çünkü.