şükela:  tümü | bugün
 • "aşırı dindar" demek isteyen ve yanlış olarak "sırf dini için adam öldüren; katliam yapan vs." kişiler için kullanılan tamlama.
  niçin yanlış? şundan: mesela "dangalak" bir müslüman, ramazan ayında, sokakta güpegündüz içki içen bir insanı öldürüyorsa ya da "ahmak" bir hristiyan "siz, hazreti isa'yı öldürmüşsünüz lan!" diye new york'taki bir yahudi aileyi katlediyorsa buna aşırı dincilik/dindarlık değil; "aşırı aptallık" denir! çünkü ne islam'da ne de hristiyanlık'ta böyle şeyler yoktur.
  fakat şöyle bir şey olursa ona bir şey diyemem:
  mesela adı kakanizm olan ve "kakanist olan bir zat nerede kakanist olmayan bir insan görürse onu hemen öldürsün!" şeklinde bir düstura sahip bir din var diyelim. bu dinin normal bağlıları bir kasabada yaşıyor ve gelen geçen "kakanist olmayan insanları" öldürüyor olsun. bir zaman sonra "kahraman" bir genç dini için, dünya turuna çıkıp gördüğü herkesi öldürmeye karar verir! işte bu kişiye bir bakıma "aşırı dinci/dindar" diyebiliriz!
  belki de bu ifadenin en iyi tanımı "dinine çok bağlı, onu çok seven ancak dinini yaşamak/korumak/geliştirmek için o dinin izin vermediği şeyleri bile -zorunlu olduğunu düşündüğü için- yapan kimse" olabilir.
 • hz muhammedin (sav) yaşadiği gibi yaşayan kişiye dindar denir.yaşadiğnin veya yaptiği ibadetler den fazlasini yapan kişiye de aşiri dinci denir.şöyle bir dönüp dünyaya baktiğimizda birakin fazlasini yaşayanini efendim gibi yaşayani bulamazsiniz. o halde dinde "dini yaşama"sözcüğünü biraz abarttiğimiz görülüyor.
 • hayatının nirengi noktasi din olan, her şeye yalnızca din açısından bakan insan tipidir. dinin hayatında öyle büyük bir önemi vardır ki devletin, toplumun kuralları bir tarafa fizik kurallarına bile karşı koymaya kalkarlar. din için adam öldürürler. evet, hiçbir din adam öldürün demez ama bu insanlar dincidir ve aşırıdır, kraldan çok kralcı olanlar gibi kendilerine vazife bilip adam öldürürler.
 • dinci ve dindar kelimeleri aynı anlamda değildir. ezelden beri bu karıştırılmıştır. gerek islam tarihinde gerekse turk tarihinde dinci kelimesinin kullanıdığı bi kaynak yoktur. dinci günümüzde çıkarılmış bi kelimedir ve din üzerinden oynanan oyunları kullanan kişilere verilen lakaptır. oysa dindar dini yaşamak anlamındadır. olay buraya gelince elbette her ikisinin de fazlası zarardır...