şükela:  tümü | bugün soru sor
 • baştaki "aşırı" kelimesinden kaynaklanandır.
  "aşırı" kelimesi müsbet bir ifade değildir, olumsuz bir ifadedir.
 • hayvan seven insanların ne yapıp ne düşüneceğinin bazılarını germiş olması sorunsalı.
 • bazen hayvanların sevgiyi insanlardan daha çok hak ettiğini, çoğu zaman ise hayatta kalmalarını sağlayacak araçlara erişiminin insanlara göre daha kısıtlı olduğunu ve hatta bu kısıtlamadan insanların sorumlu olduğunu bilen kişilerin mental sorunu.
 • (bkz: #39438312)
 • yaşama ve barınma hakkı önceliğini konuşup yardım isteyebilmesine rağmen insana veren bazı bünyelerde narsisizm şeklinde tezahür edebilir.

  (bkz: öküz burcu)
 • cehalet kaynaklı bir sanrıdır.

  havai fişeklerin kuşlara verdiği zarara dikkat çekmeyi "aşırı, abartılı" bir tavır olarak gören insan, ekoloji hakkında zerre fikir sahibi değildir. kuşların yön duygusunu yitirmesinin bizzat kendi varlığını ne şekilde tehdit ettiğini görememek, "aşırı aptallık" olarak nitelense yeridir.

  bu cehalet ve boşvermişlik empati yoksunluğuyla birleşince, asıl sorunun bu sanrıya kapılanlarda olduğu rahatça görülebilir.
 • insanların en vahşi ve ikiyüzlü yanlarını görüp, ne kadar acımasız, gaddar, cani olduklarını bizzat üzerimde deneyimlemiş birisi olarak, mental sorun, hayvandan farklı olmadan yaşayan insanlarda diye düşünüyorum.
  o zaman ben içimdeki tüm sevgiyi hayvanlara sunmayı tercih ediyorum.

  bu bir mental sorun değil, hayatın bazı insanlara seçenek bırakmaksızın sunduğu bir şey.
 • anafikir, asiri x sevgisinin mental bir sorun olmasi. x yerine ne koyarsan koy, dogru. ama "asiri"nin tanimi yanlis. sokak hayvanlari icin kaygilanmak, bir hayvani evin ferdi yapmak, bu asiri degil. bunu asiri goren insan sevmeyi bilmiyor demektir. bir de ac aciktaki insan argumani kullanilmis yine. bir bikmadiniz.

  ac acikta yasayan insan senin elindeki telefonla bir ay gecinir, bir filtre kahveye verdigin para ile bir ogun cikarir. adam ac aciktakinden ayirdigi ile masum hayvanlari simartiyor en azindan. senin gibi kendini degil. kendinden, kendine aitlerden baskasina ne verebilirsin sen? bir kustan bile esirgedigini insana verebilecek misin? once bir hayvan ile arkadas olmayi dene. belki ogrenirsin sevmeyi.
 • bu iddiayı savunandan kat kat daha sağlıklıdır. hayvanlar arasında en tehlikeli ve en bencil tür olan homo sapiens türünden olduğu için kendinde utanıyorsa mental bir hastalığı yoktur, hatta sağlıklı düşünmeye başlamıştır.

  "aç ve açıkta yaşayan insanlar sikinizde dahi olmadan sürekli sokak hayvanlarından bahsedip duruyor oluşunuzdan nefret ediyorum."

  ben de senin bu bencil ve kendini beğenmiş tavrından nefret ediyorum canım kardeşim. nedir insana diğer hayvanların yaşama hakkını çalma iznini veren? hayvanların konuşamaması mı? bir sokak köpeğiyle bir sokak homo sapiensi arasında zerre kadar fark yok benim için, ikisi de üşümesin. hatta köpek hiç üşümesin, çünkü köpeğin ve kedinin yaşama hakkını çalan sensin, beton cehenneme çeviren sensin dünyayı. haramiler gibi büyük bir iştahla sömürmeye devam ediyorsun üstelik. diğer hayvanların yaşama hakkını savunanlara da bir de "akıl hastası" etiketini yapıştırıyorsun. akıl hastası onlar değil, akıl hastalığı global.
 • he arkadaş, bizim hayvanları çok sevmemiz mental problem. hele ki aç ve açıkta yaşayan insanlar zerre sikimizde değil.
  sen aşevlerinde gönüllü olarak çalışıyorsun değil mi?