şükela:  tümü | bugün
403 entry daha
  • aklıma, şu cümleleri getirmiş başlık;

“sadece kitap okudum ve kendime döndüm. ve katılaştım. dışarıya karşı duruşumu kastediyorum. böylece sonunda çoğu insan benim kibirli, kendini beğenmiş biri olduğum fikrine vardı.”**
  • bu durumun şöyle bir dezavantajı vardır; insan kitap okudukça reele uzaklığı fazlaca artıyor. kitaptaki insanlara sokakta, etrafında rastlaması pek mümkün olmuyor. sonra biraz daha dalıyor kitaplara daha da uzaklaşıyor, dünyanın, düzenin, insanların çelişkileri iğrençliklerini daha iyi kavrıyor. sonra biraz daha dalıyor biraz daha. bir bakmışsın kitaplarda yaşıyor, kendi kendine konuşuyor. artık dünya yabancılaştığı bir yer. gel ki pek yerlisi olmaya yetecek bir zamanımız yok ya.
  • okunan kitaplara ve okuyan kişinin seviyesine göre değişkenlik gösterecek durum.
  • zaten amaç bu değil miydi?
  • dünya dediği şey de instagram storyleri.
  • dünya zaten normalde uzaklaşılması gereken bir yer, içine daldıkça düşünceleriniz eriyor, hayalleriniz yavaş yavaş uçuyor.

bir denge sağlayıp, hedeflerimiz uğruna adımlar atarken, abartı şekilde realistik düşünmemizi engelliyor işte romanlar daha ne, çok realistik düşünüyor ve intihar etmiyorsanız, kaypak birisinizdir zaten.

yazmak da biraz böyledir okumanın yanı sıra, düşüncelerinizi derler toplar, yine gerçeklikten uzaklaşmayı gerektirir bir nebze.
  • sonra okunan kitaptaki karakterlerle muhabbet etme ihtimaline karsı kurulan hayaller beliriveriyor insanın aklında sonra o karakterlerle sonsuz konusmalar, sonra daha cok karakter tanıma isteği. çünkü kitaplardaki karakterleri tüm gercekliğiyle görebilme şansımız var, reelde sahte karakterleri ayırt edebilmek daha da zor.
  • kaliteli belgesel, dizi ve filmde de olur bu.
  • dışarıdaki dünyanın iyi olduğunu kim söylüyor?
    kitap okumak kişinin yaşamında karşılama ihtimali olan olaylara doğrudan veya daha olarak tepki vermesini sağlıyor. ufkun açılıyor bir nevi.
    alacakaranlık okuyarak olmuyor ama bu dostlarım.
  • hayatımda daha saçma çok az şey duydum. okumayın ey dostlar okumayın. okumayın ki okuyanlar donunuza kadar alabilsin.

okuyanlara örnekler, apple, facebook, bmw ve tüm büyük şirketler
23 entry daha