şükela:  tümü | bugün
  • sağlıklı herhangi bir karar verme yetisinden uzak, normal şartlarda zihin sahibi bireyin yapmasına olanak olmayan kimi hal ve davranışların sergilemesine neden olan, ani sinir patlamaların ve histeri krizlerinin müsebbibi bir zihindir.
  • sağlıklı bir karar vermekten ziyade, herhangi bir karar veremeyecek durumda olan zihindir. böle durumlarda donar kalırsınız ya da uzay boşluğunda bir gezintiye çıkarsınız.
  • kisiden kisiye degisiklik gosteren zihindir. bazi insanlarda stres dolayisiyla adrenalinin artmasindan dolayi cok basarili sonuclar verir. zihnin kapasitesi bir anda yukselir.
  • (bkz: zihni sinir) *
  • sikiş sokuştan başka bi şeye çalışmaz.

yıllarca böyle gördük filmlerde lan, eli baltalı manyaktan kaçarken yiyişenler mi dersin, patlama olduğunda göt kadar bi yerde mahsur kalanların götünün başının oynaması mı dersin, uzayda sikerek adam öldüren canavarlardan kaçarken kenarda köşede birbirine sığdıranlar mı dersin, şirket batmış, takke düşmüş kel görünmüş, çevirdiği dalaverelerden 15 sene içeri düşmesi kesin karakterlerin duruşmadan önceki gece vuruşması mı dersin, ne ararsan.

o değil, bugüne yetiştirmem gereken analizi geciktirdim, patron karşımda esip gürlüyor, titremem hadi olmadı az buçuk utanmam lazım, nerdeyse domaltıp sikecek beni; ben kadını kenara çekip dudaklarına yapışmayı düşlüyorum. ne hastalıklı bi adam oldum lan bu holivud yüzünden. strese gelemiyorum hiç.
  • bir filmde oral sekse tabi tutulan (hackeri emen-emmek cok duygusuz oldu kabul, oneriler dikkate alinacaktir) sevgili hacker kamuya acik alanda emilmenin vermis oldugu stresle butun sifereleri kirip atmisligi gorulmustur. bu filmden sonra artan hacker sayisini siz tahmin edin.
  • şiir yazmaya meyillidir.
  • (bkz: araf)
  • stres ile performans arasındaki ilişki farklı biçimlerde ortaya çıkabilir öncelikle bunu bir kenara koyalım.
    stres altındaki zihin özellikle de aşırı stres altındaki zihin maalesef çok başarılı sonuçlar vermez.

şimdi stres ve performansı çan eğrisinde gösterirsek eğer, performansın arttığı optimum bir nokta vardır. bu noktayı geçtikten sonra düşüş başlar. daha da ilginci ise görevlerin basit ya karmaşık olması durumlarında ortaya çıkar. örneklersek eğer;
    bir kalecinin stres altında performansı genel olarak artar çünkü dışarıdan gelecek uyaranlara (ataklara, geri paslara vs.) karşı uyanık olmak durumundadır (bkz: awareness).

ama eğer bir satranç oyuncusundan bahsediyorsak (kasparov, karpov vs.) aşırı stres performansını arttırmayacağı gibi dibe de vurdurabilir (neden derseniz awareness derim size) çünkü stres altında diğer alternatifleri gözden kaçırdığın, hesap kitap yapamadığın gibi 2 hamle sonrasını bile göremezsin.

bu bağlamda stres ve insan zihni arasında bir ilişki vardır. ve fakat çok zorlarsan motoru yakar* ya da balatayı sıyırırsın *.

düzeltme: sourtimes.org eksisozluk.com geçişinde bkz sorunları nedeniyle ufak tefek düzeltme yapma gereği.
  • stres tetikleyicisi vücudun dengesini bozarken, beyin de farkında olmadan dengeyi sağlamak için hormon salgılıyor. ama beyin tek başına stres tetikleyicisinin sağlığımız üzerindeki etkilerinden bedeni kurtarmak için bu karmaşık süreci nasıl başlatıyor? bunun açıklaması ise aslında gayet basit. oturup düşünürsün. "hmm peki şimdi kaç günüm kaldı!! sadece bir gün." bam! aniden bir stres tepkisi gelir. sırf köşede bir aslan varsa diye düşünmekle veya köşede bir aslanın olabileceğini hayal etmekle de aynı stres tepkisi beyin tarafından gerçekleştirilebilmekte. hormonlar olası bir aslan için seni hazırlıyor. stres sıradan bir insanda iki dakika içinde seni yemeye hat safhada niyetli olan bir diğerince tetiklenir. ya belki sen o sırada bir başkasını yemeye niyetlisindir. bunların hiç bir önemi kalmaz bu durumda. çünkü beynin diğer bütün ihtiyaçlarını en az seviyeye indirerek senin sadece stres konuna odaklanmanı sağlar. komik olan sen bunların hiçbirinin farkında değilsindir. çalışan kaslar hangileriyse onlar depo bölgelerinden enerji tedarik eder ve kan basıncını hızlandırır. yani bu şekilde diğer bütün ihtiyaçlar, istekler, yapılacaklar yani bütün projeler durur. bir arslan peşinde, öyleyse başka bir gün ergenliğe girersin ya da daha sonra büyümeye devam edersin. hatta yemeğini bile sindirmeyi bırak. akşam nasılsa sindirirsin. tabi o zamana kadar hayatta kalırsan.
    diğer taraftan bir hatıra, haleti ruhiye ya da geleceğe dair birşeye de odaklandığımızda da aynı stres tepkisini harekete geçiriyoruz. kafamızda 30 yıl sonra olacak ya da asla olmayacak birşeyi canlandırırız. ve tamamen aynı stres tepkisi devreye sokulur. işin özü: stres tepkisini 3 dakikalığına harekete geçirip koşmaya başlarsan stres harikadır. ama stresi psikolojik sebeplerle devreye sokarsan da hasta adam olup çıkarsın. sonuçta çok bir bilgim olmasa da hastanelerin pskiyatri koğuşlarında yatan insanların çoğunun bu sebepten muzdarip olabileceklerini düşünmekteyim. büyük ihtimalle stresi iyi idare edemeyen insanların hastalıklarıdır. stres olunca aynı anda on yedi tane farklı şeyi yapmaya çalışmak eminim ki kolay birşey değildir. sürekli bir psikolojik acil durum halinde pek de normal kalınabileceğini düşünmüyorum zira.