• lens kullanıcıları arasında, lensini irisinin parçası sananların sıkça kullanmak durumunda kaldıkları solüsyon.
  • solusyonu (2 gram/100 ml distile su) ile iran kedisi gibi gözleri akıntılı kedilerin gözleri silinebilir. sürekli eczaneden hazır damla almaktan da çok daha ucuza gelir. (tabi laf aramızda ben laboratuvarda hazırlıyorum devletin malı deniz hesabı ama eczanelerde de ucuza yapıyorlar)
  • kullanılmadığı yer yok gibi , en ucuz kimyevi maddelerden biri , uyuşturucuların seyreltilmesinden , ağaç sanayiinde ağaçların yanmaya mukavemetini arttırmaya , antiseptik özelliği ile ilaç sanayiindeki kullanımından tarıma kadar çok geniş bir kullanım alanları var .
    en temiz insanlarda bile görülen çok kötü ayak kokularını gidermektede mucizevi etkisi vardır .
    keza acid olmasından dolayı bir çok insanın tırsmasına rağmen , rusya gibi ciddi soğuk ülkelerde kat kat giyinip , uzun süre yıkanmaya götü yemeyenlerin , ölü gibi kokmamak için borik asitle teyemmüm ettikleri çok görülmüştür . bunlar genelde türk olurlar .
  • alkol içindeki %4 lük solüsyonu (alcohol borique) diş kulak yolu enfeksiyonlarinin tedavisinde,özellikle otomikoz dediğimiz diş kulak yolu mantarlarinin tedavisinde kullanilir.özellikle havuz ve denizden dolayi sik sik kulak problemi yaşayanlarda proflaktik amaçli kullanilmasini öneririm.(havuz suyunun denize göre daha pis olduğunu düşünürseniz,havuza girmeden önce ve havuzdan çiktiktan sonra her defasinda kulağinizi dolduracak kadar damlatabilirsiniz)