şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
24190 entry daha
  • bulduğumda bana yaşamanın anlamını çözebileceğim ab-ı hayat gibi hep aradığım nihai idealimdir. doğru kişi diye birşey var mı merak ediyorum. yaşamımın sonuna kadar cevabını arayacağım.
  • aşk bazen dünyayı fethedecek kadar güçlü hissettirir insana, bazen ise seni yerin dibine sokar cehennem azabı yaşatır.
    kimi zaman kalbinde, karnında kelebekler uçuyor gibi hissettirir, kimi zaman içinden çıkılmayacak bir boşluk hissi verir. aynı yerlerinde ağrılar, acılar oluşur.
    dünyanın en güzel duygusu da olabilir, hayatının en büyük acısı, travması da.
    o kişiyi herkesten, kendinden bile çok sevebilirsin, aynı kişiden ölesiye nefret de edebilirsin.
    kendi kafanda ideal bir profil çizersin, ben böyle birinden hoşlanırım diye. biri çıkar karşına o kriterlerini yerle bir eder.
    kırmızı çizgilerin vardır, seni sen yapan karakterin, doğruların vardır. o kişiye karşı çizgilerini de aşarsın, doğrunu yanlışını da unutursun.
    bu aşk içinde iyi, kötü bütün duyguları barındırır. sevgisi de içinde, nefreti de ayrılığı da.
    bir ömür geçse de aklından bir gün bile çıkaramazsın. hayallerin ya onunla birlikte ya da ona karşı olur.
    aynı anda onunla olmayı da çok istersin, hayatından çıkarmayı da.
    yani bu aşk adamı vezir de edebilir, rezil de. önemli olan kime bu duyguyu hissettiğin. ot mu, bok mu? iyi bir şey mi kötü bir şey mi bilemiyorum. tek bildiğim aşkın bir hastalık olduğu.
  • "ve erkeğin kadına duyduğu aşk, daima verimlidir.
    bu aşk ne olursa olsun, hatta yalnız ıstırap getirse bile, daima paha biçilmez bir şeyler katar bize.

hasta ruhlar için şiddetli bir zehir rolü oynayabilir aşk; ama sağlam ruhlar için, çelik olmaya hazırla
    nan demir bakımından ateş neyse, aşk odur..."
  • kısa süreli de olsa insanoğlunun yaşadığı ve aslında orhan pamuk'un şu sözünde olduğu gibi partnerin hayallerimizdeki haline karşı hissettiğimiz duygu.
    aslında en iyi aşk, değil tanımak, hiç görmediğin kişiye duyulan aşktır. körler iyi aşık olurlar mesela..
    kafamda bir tuhaflık
  • her peygamberin öğüdü aynıdır: “sana ayna olacak insanı bul.”
    sadece o aynanın içbükey veya dışbükey olma ihtimalini gözden geçirin derim.
    sizi tam olduğunuz gibi gösterecek aynayı bulun.
  • platon'a göre aşk:

aşk, çok zor bir şuur bozukluğudur…

hesabın var mı? giriş yap