• “aşık olmak böyle bir şeydir işte.. nefesin kesilecek ölçüde kendini iyi hisseden de, derin bir karanlıkla boğuşan da sen olursun. vücudun ve ruhunla buna dayanman gerekir.”

haruki murakami*
  • devrimci bir duygu.
    hangi görüş, din ve ideolojide olunursa olunsun, insanı bütün kalıpları yıkmaya zorlar. sizi öyle olmadığınızı düşündüğünüz kişiye çevirir. sizi değiştirir. ananızı beller.
    ve ey habibi unutma! mutlu aşk yoktur.
  • acısıyla meşhur bi ilimiz.
  • herkes kendisine göre bir şeyler buluyor sanırım.

en eskilerden roma döneminden bir şairden örnek verebiliriz mesela!

‘nefret ediyorum ve seviyorum. nasıl olur diye sorarsın belki. bilmiyorum, ama öyle hissediyorum ve kahroluyorum.’

(bkz: catullus)

ya da daha popüler bir şairden örnek olsun;

‘tutkulu bir aşk, güçlü bir nefretin ikiz kardeşidir.’

(bkz: sir arthur conan doyle)

ya da günümüzdeki popüler bir filmden;

‘aşk çok tuhaf. bağımlı gibi hissediyorum kendimi. böylesine harika bir şey nasıl olur da bu kadar çok acıtabilir? hiç aşık olmamak en iyisidir belki de.’

(bkz: love)

en güzeli ben de kendime göre tanımlayayım;

(bkz: umami)

tarif edilemeyen eşşiz tat. bademli tavuk gibi bir şey.
  • nietzsche reyizimize göre aşkın tanımı şöyledir;

'benim hayalimdeki aşk; iki insanın birbirini sahiplenme duygusundan çok daha öte bir şey. ben, iki insanın daha yüce hakikati bulmak için, bir ihtirası paylaştığı bir aşk düşünüyorum.'

(bkz: friedrich nietzsche)
  • adım attığın ilk yer sanki doğduğun ev değilde onun kalbiymiş gibi hissetmek.. ne tuhaf bir duygudur şu aşk dedikleri, kaç yaşında tanışır ki bu illetle insan? sanki ilk dengeni onunla kuruyorsunda her an düşecekmiş gibi basıyorsun yere, yürümeyi yeni yeni öğreniyorsun, emeklemeyi yeni bırakmış bir çocuksunda ayağa kalkıyorsun. denge tahtanda aşık olduğun insan oluyor adım attığın yer de. sonra bu yeni yürümeyi öğrenen çocuktan elini ayağını çekiyorlar birden ne gariptir ki, ya düşüyorsun kalkamıyorsun yada düşüyorsun kendini artık daha da bilerek kalkıyorsun, dengeni kurmak için tutacak bir el aramadan.
  • daha yıpratan, yoran ve acıtan bisey ben görmedim. 1 mutlu eder 1000 mutsuz eder.
  • karşı tarafa hatalarını fark ettirerek, görmediği yanlarını aydınlatarak içine düşürebileceğiniz durum. ben demiyorum, tarihin gördüğü en zeki egomanyak orospu evlatlarından olan jacques lacan diyor. tecrübe bu söylemi tasdik ediyor sadece.
  • iki insanı birbirine bağlayan görünmez bir düğüm.
  • şu zor günleri atlatmak için sımsıkı sarılmak istediğim duygu. karşılıksız bile olsa şuan bu duyguyu hissetmeyi çok isterdim.
    kıyamet koptu kopacak a dostlar, seven sevdiğine sevdiğini söylesin pls.
hesabın var mı? giriş yap