• aahahhahahahah başlıkta hak veren sikkafalı muhalifler var. bu insanlar daha birey olmak nedir, özgürlük nedir onu bilmiyor. ülkenin diğer yarısı zaten bireylik, özgürlük gibi kavramlara düşman. üstüne bu embesil muhalif kitle de eklenince ülke kocaman bir cehenneme dönüşüyor. devlet bunların yatak odasına bekçi dikse, "bdsm'e kaymayın toplum bozulur" dese onu bile kabul edecekler. he ahlaksızlık yayıyor, aynen hepinizi eşcinsel yapacaklar, pek kıymetli çocuklarınız etkilenecek aynen yav.

sırf sizin embesil çocuklarınız "etkilenecek" diye, birkaç keko etkisinde kalacak diye ben neden özgürlüğümden mahrum kalıyorum birader? kaldı ki bu etkilenme, ahlaki bozulma olayının da hiçbir dayanağı yok. sikik bir dinci televizyonda zırvalıyor, özgürlük düşmanlığı genetiğine kodlanmış sığır sürüsü de bok bulmuş sinek gibi üşüşüyor. vallahi mantıklı düşünme yeteneğini geçtim, herhangi bir düşünme yeteneğiniz bile yok.

tanım: olmayan bir şeydir, olsa bile kime nedir
  • bu dizi hakkında hiç bir bilgim yok fakat, bazı dizilerde(çoğunluğu) kadına şiddet, çocuğa şiddet, mafyaya özendirme... gibi konuların işlenmesine karşıyım, eğer oluyorsa da bunların özendirici; "türk geleneklerine uygun" biçimde yapılması kesinlikle yasaklanmalı, suçu ve suçluyu öven her türlü diziye ya yasak gelmeli ya da netflix gibi para karşılığı izlenebilen mecralarda olmalı. belli bir olgunluğa erişmemiş, çocuk ve ergen yaştaki kişileri buna maruz bırakanlar suç işliyorlar ve ülke'deki ilerlemeye, insan haklarının ve hukukun gelişmesine en büyük darbeyi vuruyorlar.

bu olayın da ahlakla hiç bir ilgisi yok, ahlak herkese göre değişen bir kavramdır, ama evrensel normlar herkes için en iyi olanın kabul edilmesidir. kıstasımız; evrensel etik çerçevesinde özgürlük ve demokrasi olmalı.

edit: çocukluğu kurtlar vadisi ve deli yürek dizilerini izleyerek geçmiş biri olarak söylüyorum bunları. uzaydan gelmedim sonuçta, ama ben bunun yanlış olduğunu o çağlarda hayal bile edemiyordum, çünkü ülkenin normali oydu. siz neyi normal gibi gösterirseniz, henüz belli oglunluğa erişmemiş kişiler onu doğru kabul eder ve akabinde çok yanlış şeyler yapılmasına sebep olur.
  • degerli sikkolar, ne izler ne dinlerseniz bu sizin bilincinizi dolayisiyla psikolojinizi ve onun yansimasi olan hareketlerinizi etkiler. genc beyinleri ki bilhassa sekillendirir. o nedenle yok bu dizi niye etkilesin demek ciddi malliktir. gercekten bu dizinin zaten iletisim kurulmasi zor ergenleri daha da zorlastiracagina inanmamak ciddi mana da zeka yoksunlugudur. genclere ornek olacak daha guzel seyler cekilip izletilebilir ki bu da genclere yardimci olur. yine sorunlari anlatan diziler olabilir ama icinde ornek cozumler de barindirir ilham verir. boyle mal gibi karakterleri iceren dizileri ya da hikayeleri övmek ozgurluk falan degildir.
  • o ahlaksızlık değil
    bu ahlaksızlık değil
    şu ahlaksızlık değil
    hayır bu da ahlaksızlık değil
    bundan bahsediyorsan bu ahlaksızlık hiç değil bence özgürlük.

çok merak ediyorum bu ahlak anlayışı nedir nasıldır yoksa benmi yanlış biliyorum.
  • eşimle beraber gayet keyifle izlemiş olduğum bir dizidir.
    diziye bok atan homofobikleri kâle almaya gerek yok.

ayrıca; (bkz: homofobiklerin gizli eşcinsel olmaları)
  • sevgili muhafazakarlar,

siz de bir dizi çekin, dizideki gençler ibadet ediyor, dindar yaşıyor olsun. gençler buna özensin?

özenmezler değil di mi? dininize kadar biliyorsunuz özenmeyeceklerini.

insanlar iyi şeylere özenir. kimse fransa'da yaşamak dururken arap yarımadasında yaşamaya özenmez. zenginlik dururken fakirliğe özenmez. örnekler çoğaltılabilir.

o yüzden batı medeniyetinin özellikleri, sizin deyiminizle ahlaksızlık olan özgürlükler, eğlence bu kadar özeniliyor.

katı kurallarınız, güzel-eğlenceli olan her şeyin yasak olması, her şeyi ciddiye almanız, kıyafetleriniz, tüm yaşam tarzınız, her şeyiniz çok itici. iticisiniz işte kardeşim ya. şu çağda elektrik dururken gaz lambası-mum kullanmak ne kadar iğreti duracaksa sizin yaşam tarzınız da, çoğunluğu müslüman olan bir ülkede bile iğreti duruyor. tarih tersine doğru akmaz. kasmayın artık.
  • yaş 11 12, teyzelerdeyiz neyse,
    kuzen arka sıradakiler izliyor ben bakmıyorum bile fakat o baya dikkatli izliyor. sonradan farkına vardım; kız, dizide birkaç yıl sonra kendisinin de olacağı "lise ortamları" için kendisine dersler çıkarıyor, dizideki tiplemeleri,ilişkileri gözlemleyip kendi için avantaj yaratacak laflar,davranışlar çıkarıyormuş. ben de yavrum saf saf...

yani sözün özü; dizidir en nihayetinde ciddiye almamak gerek desek de dönen muhabbetler kimileri için yol yapabilmekte. insan ilişkilerine etkisi yadsınamaz hele dönem dizisi ise hele gençlik dizisi ise. dengeyi iyi tutturmak gerek...
  • rtük has left the chat
  • şu anki liselerdeki durumları bilmeyenlerin sanrısı. iyi ki şimdi öğrenci değilim diyorum. zorbalık var, dayak var, bıçaklama/yaralama var, taciz var. öğrencinin öğrenciye ve yine öğrencinin öğretmene gösterdiği şiddetin haddi hesabı yok. okul tuvaletleri duman altı, okul bahçelerinde uyuşturucu içenler var. her gün bir vukuat her gün ayrı bir macera. birbirlerinin gizli görüntülerini çekip internette yayanlar mı dersin, bir kişiye 10 kişi dalıp öldüresiye dövenler mi dersin. okul çıkışları meydan muharebesi gibi çete savaşları mı dersin... allah işini düzgün yapmak isteyen öğretmenlere ve okuldaki sıradan öğrencilere kolaylık versin. okulların yüzde 70'i cehennem gibi.
  • rtük bir ahlakmetre yapsa; atv dizileri, ahlaksızlıktan ahlakmetreyi patlatır.
hesabın var mı? giriş yap