şükela:  tümü | bugün
  • tanidik bir soru degil mi sizin icin de.. 16 ve alti ya$larda bir arkada$iniz -genelde bir kiz- tarafindan elinize tutu$turulan, hemen hemen hepsi pembe renkle kapli, kalpli, insanin basit bir di$ darbesiyle acabilecegi cinsten bir kilide ve elinizde tutarken yanli$likla kirabileceginiz turden bir anahtara sahip anketlerde gormu$umdur ben bunu hep. cansiz anketorun bu sorusuna cevabim daima "a$k" olmu$tur; genciz dinamigiz nasil olsa. hem o donemlerde para elimizin kiri, 16 ya$imizda uc holding, yedi fabrika sahibiyiz. a$k miymi$ para miymi$.. sorulacak soru mu bu da be, tabii ki a$k!

demin televizyon izliyorum.. kayda deger hicbir $ey olmamasindan oturu suratim asik, seri bir $ekilde kanal degi$tiriyorum. kanepe de pek rahat, mekandan ayrilasim yok. ismi lazim degil televizyon kanalinin bir tanesinde, altta gordum bu yaziyi: a$ki mi para mi. nedir ne degildir diye bakmaya kalmadan ulke capinda un yapmi$ attan bozma sunucu kizimizi fark ettim. kendisi bir etek giymi$ ve bacak bacak uzerine atmi$ ki sormayin. yani programin o kadinla olan kismi ekran kar$isina gecip "abi bu benim elime gececek var ya, cat cat cat!!" $eklinde yorum yapan er ki$ilere hitap ediyor. neyse, kendisi kar$isina iki tane takim elbiseli ibi$ almi$ -ben onlara dolly ile molly diyorum- konu$uyor. olayin ne oldugunu anlamam yirmi saniye falan surdu. yani bes saniye de surebilirdi fakat sanirim kisa sureli bir $ok ya$adim. i$te hanim kizimiz eline bir kese almi$, sagdaki ibi$e soruyor:

- $imdi dolly, burada 100 altin var. bunlari sana vermeyi teklif ediyorum ama evden ayrilacaksin. kabul ediyor musun?

dolly tabiati geregi be$ saniye falan bon bon bakiyor, sonrasinda yapi$tiriyor cevabi.

- hayir. kesinlikle boyle bir $ey du$unulemez. $imdi onumuzde 14 $ubat var, ben 14 $ubati onunla gecirmek istiyorum.

hanim kizimiz bu cevabi bekliyor tabii ki. romeo o be. birakir mi yuz tanecik altina yavuklusunu. $oyle diyor bu sefer iki bacak ust uste:

- pekii. 200 altin versem sana? o zaman birakir misin evi?

dolly kararli.. birakmayacak o evi. idealist bir insan. ille de yavuklusuna anne dedirtecek o kadin icin.

- hayir tabii siz bana 200 degil sonsuz altin verseniz ben kabul etmem bunu.

$imdi bu noktada affiniza siginarak bir bakiniz vermek istiyorum. (bkz: yarraaam) sonsuz altin verse birakmazmi$. yani artik bu kameralara oynamak falan degil, onun da otesinde bir $ey, komiklik. sana orada sonsuz altin verseler annenle evlenirsin sen be dolly. biraalla$kina.

bunun uzerine bacak bacak ustune soruyor:

- yani ben sana burada a$k mi para mi diye sordum, sen a$k diyorsun?
    - kesinlikle, kesinlikle a$k.

sonradan ogreniyorum, bu programda birinci olanlara altin veriyorlarmi$. herhalde buyuk bir mebladir. yani oraya cikabilecek karaktere sahip bir insan, atiyorum 200 degil de 500 altin falan verselerdi kizi da annesini de orada birakip cikardi.

sonra bacak bacak ustune butun takim elbiseli denyolari aliyor kar$isina i$te, soruyor. ilk once 100 ile ba$liyor, sonra 200 diyor. hepsi de "200 degil 2000 versen cikmam", "sen $urada egilip versen cikmam", "dunyayi ahireti versen cikmam" tarzi komik laflarla kizimizi reddediyorlar. hatta bir tanesi "bu benim yaratili$ima aykiri" bile diyor. arkada$in genlerinde "sana biri gunun birinde, bacak bacak ustune atmi$ bir at ikiyuz altin teklif ederse
    sakin alma" diye bir $ifre mevcut herhalde.

tum bu $aklabanligin sonrasinda bacak bacak ustune gidiyor, bu muthi$ haberi* (hicbirinin altinlari alip bizi rahat birakmamasi aslinda bir trajedi) iceride bekleyen genc kizlarimiza duyuruyor. onlar da mustakbel e$leriyle gurur duyuyorlar.

ben bu kadar $ey yazdim. $imdi sosyolog kimligimi takinir olaylarin uzerine giderdim, tum carpikliklari ve degerlerimizin geldigi noktayi bir bir yazardim ama, u$engec bir insanim ve entry'nin du$unduren degil gulduren bir $ey olmasini istedim. siz zaten, bir cogunuz du$unebilirsiniz benim yazacagim $eyleri. biliyorsunuz yani. o yuzden ben tek bir $ey soyleyip sozu ba$ligi ilk arattigimda kar$ima entry'nin sonunda okuyacaklarinizi getiren clairvoyance'a birakiyorum. diyecegim $ey de $udur: igrencsiniz.

baslik: ask mi para mi

yok boyle bi$ii???

lakin $oyle bi$iiler war belki alakalidir:

i. admin sigarasi
    ii. allaimadalarim
    iii. almanci sakali
    iv. altin ayakkabi
    v. altin ayarlari
  • - erdener abi, a$k mi para mi abi?
    + tura
    - abi oyle degil
    + yazi
    - ...
  • on yaşını doldurmuş bir insan evladına dahi saçma gelen bir cümle. lakin zeka yaşı henüz onu bulmamış bireyler illa da bir kategorizasyon aşkına bürünüp sorarlar bunu tv'de, radyoda. "ne dion amana koyim!" tepkisinin en yakışık alacağı sorulardan biri olsa gerektir.
  • chak: aşk mı para mı keçi ?
    keci: paralı karı.
    chat: kesin çözüm pravo.
    keci: reeca.
  • istisnasız her forumda açılmış bir konu. aşk mı para mı? bir de tabi aşk mı mantık mı dikotomisi var ama onu boşveriyoruz şimdi. bu soruya aşk cevabını verenler romeo ve juliet oluyorlar, para cevabını verenlerse realist insanlar kendilerine göre.

aşk mı, para mı..çok yanıltıcı ve gereksiz bir soru. yanıtlamaya çalışmak bile bence saçma. ne demek aşk mı, para mı? aşkı seçince bi daha ömür boyu para göremiyor musunuz? paranız olunca da aşık olamıyor musunuz? paradan kastınız sabancı gibi olmak mı? nedir yani?

kaç kişi gerçek hayatta böyle bir soruyu cevaplamak zorunda kalmıştır acaba? pembe dizi klişesi gibi. fakir, güzel ama (niye amaysa) gururlu mariana hasta kardeşi eduardo'yu tedavi ettirmek için büyük aşkı ricardo ve zengin işadamı pablo arasında kalır, ve olaylar gelişir.

bu soruyu soran kişiye siz de aşağıdaki alternatif soruları sorarak kafasının karışmasına neden olabilir, ona hayatın anlamını bulmasında yardımcı olabilirsiniz;

aşk mı, kola mı?

aşk mı, pizza mı?

aşk mı, converse ayakkabılarım mı?

aşk mı, counter strike oyunu mu?

*
  • (bkz: aşk ve para)
  • garip garip forum/topic tadinda insanlarin yazdiklari ozlu sozlerle dolu site. isimleri yazmadan, okudugum esnada beni kitlemeyi becermis bir kacini aktariyorum,

aşk'ı seçenler demiş ki:

-ich liebe dich
    -merhaba ..ben ö**** .umarim ben ibiza adalarina gitmeyi kazanirim ...üniversite sinavina hazirlaniyorum ve çok stresliyim ...herkese bol şans...
    -parayı lidyalılardan bılmem kım bulmus ama askımı onlar deil ben bulurum ha ibiza falan cıkarsa yanıma bide kız verın bı zahmet...
    -aşk herşeyden önce gelen duygudur.yaşama sevicinin kaynağidir.

para'yı seçenler demiş ki:

-parasız saadet olmaz demiş atalarımız, atalarımıza güveniyoruz ve aşk için para diyoruz
    -parasız aşk he saçmalık
    -aşkimi buldum parayi bulamadim
    -benim tatile gidecek bir arkadaşim yok o nedenle parayi seçtim
  • 1000 ytl ile 333 lahmacun alabilirsiniz diyerek beni yerlere yatırmış olan site