şükela:  tümü | bugün
 • yanılmıyorsam, deniz gezmiş için yazılmıştır.
 • mare nostrum adli siirin halk arasinda bilinen bilinmesede sallanan adidir. mare nostrum latincedede 'bizim denizimiz' demekmis.
  edik: italyanca diye sallayip lantince cikan kelime
 • can yücel çok güzel yazmıştır; edip akbayram işte böyle harika söylemiştir:

  http://www.youtube.com/watch?v=7ybzv8chi00
 • hoşçakal güzin'de güzin ipek karakterini canlandıran ayten gökçer'in ismail hacıoğlu'na söylediği replik.
 • samsun sanat tiyatrosundan yaşar gündem'in oyunlaştırdığı 2 perdelik belgesel oyun. turne kapsamında 18-19 kasımda istanbul'da sahne alacaklar.
 • samsun sanat tiyatrosu'nun turne kapsamında 30-11-11'de kayseri'de oynadığı, adından da anlaşılacağı üzere deniz gezmiş'i konu alan, ayakta alkışlanan, müthiş etkileyici belgesel oyun.
 • samsun sanat tiyatrosunun 2011-2012 sezonu oyunu. oyun 68 kusagini anlatan belgesel oyundur. yasar gundem tarfindan yazilmis ve yonetilmistir.
 • --- spoiler ---
  çok kapsamlı bir oyun; dönemin olaylarını anlatmaya, o olaylar hakkında fikir vermeye çalışan görsel olaylarla desteklenen tüm olayları anlatmaya çalışmasından dolayı oyuncuların birden fazla rol aldığı gündoğdu marşıyla biten güzel oyundur.
  --- spoiler ---

  sonunda konuşan oyuncunun söylediğine göre hatırla sevgili dizisinin bir dönemi yanlış anlatmasına karşı tepki olarak oyunlaştırılmıştır.
 • oyun yazarı nihat çapar'ın, müebbet masalı isimli oyununun izni olmadan değiştirilip, samsun sanat tiyatrosu patronu yaşar gündem'in kendine mal ettiği oyundur.

  konuyla ilgili detaylı bilgiyi nihat çapar'ın basın açıklamasından okumak isteyenler için:

  http://mimesis-dergi.org/…at-capardan-telif-davasi/

  olayın emek-emeğin bu kadar ucuza harcanması kısmını bir yana bırakıp, bilir kişilerin yazım yanlışlarına kadar aynı olan dosyaları görüp, içinde oldukları durumu pek de bilememeleri insanı dehşete düşürüyor.. tabi davaya atanan bilir kişilerin neyi ne kadar bildiklerini biraz araştırmaya başladığımızda çok da şaşırmamamız gerektiğinin farkına varıyoruz..

  iyi niyetli bir sanat sever olduğum için, en yakın zamanda davanın bilir kişilerini ve hakimini bir belgesel oyuna davet edip, uzun soluklu bir "belgesel oyun nedir? nasıl eser niteliği taşımaz?" sohbetine girmeyi planlıyorum..

  siz bu sırada oyunu ayakta alkışlayıp, çıkışta da "mahir hüseyin ulaş kurtuluşa kadar savaş" sloganları atabilirsiniz..

  iyi seyirler !

  edit: link, mimesis isimli korkak siteyle beraber kurbağa olmuş.. güncel link için:

  http://tiyatroyun.blogspot.com/…-davas-tiyatro.html
 • samsun sanat tiyatrosu'nun 1,5 yıldır oynadığı oyun. 11. kadıköy belediyesi tiyatro festivali kapsamında özgürlük parkı'nda oynanmış ve tiyatro grubu tarafından haftada bir istanbul'da sahne alacağı haberi verilmiştir.
  deniz gezmiş ve yol arkadaşlarının idama kadar geçen süreçlerini, 6. filo, iş bankası soygunu, sorgu ve hapis dönemleri gibi yakın tarihimize geçmiş olayları anlatan bir oyundur.

  oyunun verdiği mesajlar düşünüldüğünde hikayenin müebbet masalı adlı oyundan alıntılanması oldukça ironik ve üzücü...