şükela:  tümü | bugün
  • çankırı’nın atkaracalar ilçesi, ılıpınar köyündeki ılıcada yaşayan ve vücutlarının tamamına yakınında yaralar bulunan balıklardır.
    milliyet gazetesinin 2008 de yaptığı bir haberde şöyle ifade edilmiş. http://www.milliyet.com.tr/…dakika&articleid=993910

"yörede, buradaki balıkların çanakkale savaşı’nda azaldığı, savaş bitiminde ise vücutlarının çeşitli yerlerindeki yaralarla geri geldikleri söyleniyor.
    o günden bu yana "asker (yaralı) balıklar" olarak anılan bu balıkların zamanla kutsal olduklarına inanılması nedeniyle bölge yazın yoğun ziyaretçi ağırlıyor. "

bir çankırı'lı olarak bu konuyla ilgili daha derin bilgim olmaması sebebiyle ekleyebileceğim kadarıyla; 2000'li yıllara kadar bu ılıca'nın yan tarafında çamaşır yıkanıyordu. ayakla tepmek suretiyle yıkanan çamaşırlar ılıcadan gelen suyla durulanıp kendisine bulduğu akıntıyla ufak derelere gidiyordu.

balıkların nasıl beslendiklerini, çevrede yaşayan hemşerilerimin bu konuda herhangi bir şey yapıp yapmadığını bilmiyorum ama her balık gibi genelde açlar. yaz tatillerinde gittiğimizde çamaşır yıkamak için uğradığımız tek yerdi. yanımıza aldığımız bazlamaları ufak parçalara ayırmak suretiyle balıklara atardık. ama çocukluk işte bazende taş atıyorduk suya ve büyük balıklar bazen kendi yavrularını da yutuyordu.

bazı rivayetlere göre; bu balıkların kutsal olduğu düşüncesiyle ve yaşanan bazı olaylar sebebiyle köylüler onları yemiyorlar. kedilerin ve köpeklerin dahi yemediği, balıklara bu şekilde yaklaşan kişilerin bir kaç gün içinde öldüğü ya da akıl sağlığını kaybettiği söyleniyor. ölen balıkları farkederlerse gömüyorlarmış.
  • şimdi de afrine gitmişler...

http://www.haberturk.com/…ttigi-dusunuluyor-1870521

hey allahım yaaa gel de sinirlenme cinnet geçirme... yapacağınız habere sokayım emi! başlık atmışlar bi de balıkların afrine gittiği düşünülüyor.
    bir millet ile insan 3 kuruş para alıcam diye halkı ile böyle dalga geçer mi yaa!
  • sayıları bir milyona ulaşsa zorunlu askerlik kalkardı. youtuber olsam gider birini alıp yerdim.
  • afrin harekatıyla tekrar gündeme gelen balıkların üzerindeki yaraların bir çoğu tahmin edilebileceği üzere suyun kirliliği ile açıklanabilir. eskiden çamaşır yıkanıyordu demiştim ilk yazımda. burası saadettin teksoy'un çankırı ziyaretinde de uğradığı bir yerdi. ondan sonra ilgili kısımlar düzenlenip sadece havuz kısmı kalmış sanırım. meraklı ziyaretçiler geliyor neticede.

uyanıklığı ve zekasıyla övünenlerin sudaki oksijen yetersizliği ve bakteri oluşumu sebebiyle hastalanan balıklar için cephede yaralandı hurafesine inanmaları ayrı bir konu.

su yerden çıkıyor, çankırı yer altı suları açısından epey zengin. bilmiyorum, hala zengin mi? balıklara özel bir beslenme-bakım yapıldığını sanmıyorum. zira ılıpınar köyünden gelen haberlere göre havuza bağlanan hava motoru çalışmıyor, çünkü elektrik faturası ödenmemiş. o kadar dernek vs kurdular şu sahip oldukları tek turistik imkana para yatırmıyorlar. paralar nereye gidiyor, yoksa çiftlikbanka mı yatırdınız a saftirikler.

ilk paylaşımımdaki link hala aktif. devleti temsil eden insanların masallara inanmak istemesi de garip.

-alıntı-

asker balıklarla ilgili çeşitli rivayetler olduğunu ifade eden
    atkaracalar kaymakamı ahmet gazi kaya da aa muhabirine yaptığı açıklamada,
    "atalarımız, çanakkale savaşı sırasında havuzdaki balıkların neredeyse tamamının
    yok olduğunu ve savaş bitiminde vücutlarının çeşitli yerlerinde yaralarla geri
    geldiklerini anlattılar" diye konuştu.

-alıntı-

haber kaynakları, gazete müsvetteleri de bunu haber olarak paylaşmaya devam ediyor, ne diyelim.
    http://www.ensonhaber.com/…iklari-afrine-gitti.html

devletin kanalı