şükela:  tümü | bugün
 • 15 temmuz 2016 darbe girişimi sirasinda yasanan garip bir doga olaydir.

  tayyip'in darbeden birkac gun once ortadan yok olmasi ve gazetecilerin bile nerede oldugunu bilmemesinden daha enteresan bir olaydir.

  bu ilginc olay bugune kadar neden yuksek ses ile tartisilmadi anlamiyorum. muhtemelen su mesaj bile sozlugun derinliginde kaybolup gidecek.

  bakın çok enteresan tayyip, hande firat ile telefondan gorusme yaparken saat yaklasik 00:20 civariydi. bu konusma sirasinda tayyip'in nerede oldugu tam bilinmese de tayyip bulundugu yeri terk edecegini ve meydanlara gelecegini acikca soyledi.

  cumhuriyet gazetesinin marmaris iddianamesinden verdigi detaylara gore tc-ata ucagi dalaman'dan 01:43 gibi istanbul'a hareket etmis. buna gore tayyip de muhtemelen hande firat ile konustuktan sonra 00:40-01:00 arasinda helikopter ile marmaris'ten dalaman'a hareket etti ve 01:43 gibi kendisini bekleyen tc-ata'ya bindip istanbul'a yola koyuldu. saat 03:15 gibi de ataturk havalimani'na indi.
  http://www.cumhuriyet.com.tr/…stanbul_a_varmis.html

  oysa darbeci askerler marmaris'e saat 03:20 gibi geliyorlar. tayyip ise basin toplantisinda kendisinin ayrilmasindan az farkla askerlerin oraya gelip, otele saldirdiklarini soyluyor. yenisafak erdogan otelden hainler gelmeden 15 dakika once ayrildi diye haber yapiyor. sonrasinda cnn roportajinda da tayyip 15 dakika gec kalsam oldurulecektim diyor.
  http://www.yenisafak.com/…-15-dakika-detayi-2511965
  http://www.iha.com.tr/…aydim-oldurulecektim-574208/

  bu suikast girisimini yoneten tuggeneral gokhan sahin sonmezates'in ifadesinde soyle ilginc bir soz soluyor; "şimdi düşündüğümde bir üst iradenin bizi orada kasıtlı olarak beklettiğini düşünüyorum. zamanında yola çıksaydık hedefimizi bulacaktık". ancak ifadeye baktigimizda zamaninda yola ciksalar da birseyin degismeyecegini anliyoruz.

  sonmezates'e gore darbecilere 01.00-01.30 civarında operasyona baslanacagi bilgisi veriliyor. yani erdogan helikopterle ile marmaris'tan havalandiktan cok sonra darbeciler cigili'den daha yeni hareket edecekler. hatta sonra operasyon iptal haberi geliyor. askerler her ihtimale karsi calisir vaziyetteki helikopterde bekliyorlar ve yaklasik 1 saat sonra tekrar operasyon bilgisi geliyor ve oyle marmaris'e dogru hareket ediyorlar. tabiki oraya varislari gecikiyor ve 03:20 gibi iniyorlar.
  http://www.abcgazetesi.com/…rak-bekletti-23595h.htm

  simdi elimizdekiler;
  - ortada bastan basarisiz olacagi (operasyon emrinin ilk geldigi anda hareket etseler bile) bariz belli olan bir askeri operasyon var, o zaman bu operasyon asker tarafindan neden yapildi, (yazar yorumu: iyi ki daha buyuk bir catisma olmadi, ancak operasyon sekil itibariyle inanilmaz absürt)
  - askerin hic mi birisinde cep telefonu yoktu da tayyip'in hande firat ile gorusmesini dinlemedi ve bulundugu yeri terk edecegini anlamadi,
  - tayyip'in ifadeleriyle olaylarin gerceklesme zamanlari arasinda tutarsizlik var,

  bonus;
  - tayyip ataturk havalimanindaki konusmasi sirasinda bugun ogleden sonra askerde bir hareketlilik vardi diyor. bir baska konusmasinda ise darbeyi aksam saat 20-21 gibi enistesinden ogrendigini soyluyor.

  bu tutarsizliklar uzerine basa basa neden medyada yer almiyor hala anlamis degilim. hadi medyada yer almiyor sosyal medyada neden dillendirilmiyor onu da anlamadim. cnn'e konusmaci olarak ciksam dogru duzgun cevap alana kadar tartisilan konu ne olursa olsun papagan gibi su yukardaki durumu anlatir cevap arardim.

  en cok merak ettigim ise tayyip, binali, mit ve genelkurmay baskanlari tbmm darbe araştırma komisyonu tarafindan neden dinlenmiyor.

  ekleme: su mesaja cevap vermek istiyorum. (bkz: #64489481) 15 temmuz'dan sonra populizm ve biraz da ufurme yaparak kendisini parlatan mete yarar'in cevaplarini cevap olarak sunmayin. zaten yukardaki iddilara cevap da verdigi yok. yazar bir de samimiyetimi sorgulayip, insanlarin kafasini karistirmak icin yazilan mesaj demis. verdigim iddia zaman dogrusuna gore olaylari dizdiginizde zaten kendiliginden olusuyor. ozel bir emek harcamaya, einstein olmaya gerek yok. zaman dogrusuna gore olaylarin nerde ve ne zaman gerceklestigini de o gecenin bizzat tanigi olan ve az biraz google uzerinden medya haberlerini arastiran herkes bulabilir ki bazi referanslari bizzat ben verdim. mesaj yazarken biraz utanma duygusuna biraz da mantiga ihtiyac var.
 • ülkenin cumhurbaşkanı'sın her şey ve herkes sana bağlı ama sen ülkende ki darbeyi eniştenden öğreniyorsun. bence sorulması gereken ilk soru bu.
 • enteresan durum allah korumuş hakikaten sayın cumhurbaşkanını demek istediğim vaka.
  saf vatandaş mode on
 • kalkışmadan devletin haberinin oldugundandır. kızamık aşısı misali zayıflatılmış bu kalkışmaya göz yumdu devlet ve rte. başarili olması nerdeyse imkansiza yakin bu kalkışmayi halkla birlikte!!!? bastirarak bir taşla, bir çok kuş vurdular!
 • çatışma görüntülerinde zaten hava aydınlık. 15 temmuz akşamının aydığınlı olsa zaten orada tayyip'i bulmaları lazım, yok eğer 16 temmuz sabahının aydınlığı ise, tayyip'in çoktan istanbulda olduğu, olayların bitmeye başladığı zamana isabet etmekte.

  not: vatan kimsenin değil. dün ülkeyi apoya satanlar, pkk'ya kuçak açanlar, bop gibi ülkeyi bölen uygulamaların içinde olanlar, hatta bizzat başkanlığına soyunanlar, şimdi vatanseverlik satıyorlar ülkeye. bir pkk'lı ne kadar vatanseverse, sen de o kadar vatanseversin koç. liderin sayın abdullah öcalana bi karı göndermediği kalmıştı, onu bile yaptı. sizin vatanseverliğiniz, rıza zarrafın kadardır ancak. bir hırsız kadar yani. sizin potansiyeliniz ayrıca anca bi türk askerini boğazlamaya yeter. bunu da gördük. yada toprak kaybetmeye yeter gücünüz (bkz: süleyman şah türbesi), yada (bkz: yunanistan'ın türk adalarını işgal etmesi). hayatımda böyle pislik bişeyi tatmadığım için, türk askeri boğazlayanların peşinden gitmediğim için mutluyum. inşallah bu ülkenin gerçek vatanseverleri sizlere bir daha türk askeri boğazlama zevkini tattırmaz. inşallah sayenizde kaybettiğimiz topraklarıda geri alırız. adam resmen dört köşe olmuş. türk askeri öldürmek, yunanistana, suriyeye toprak vermek ne kadar da hoşlarına gidiyor
 • şimdi sorularan soruların bir kısmı hakikaten çok saçma ve bilgisizliğin bir ürünü. daha ağustos ayında mete yarar dakika dakika konuyu şurada değerlendiriyor ve soruların hepsine teker teker cevap veriyor:
  http://www.youtube.com/…atch?v=aozdesdneim&t=22m45s

  ayrıca şunu belirtmek gerekir ki bu ve benzeri başlıklarda yazılan bazi girdiler çok açık ki samimiyetle yapılan sorgulamalar değil, bilakis insanların sağlıklı bilgilerle bilgilenmesinin önüne geçmek için kafa karıştırmaya yönelik birtakım eylemler. bu noktada hiç kimse halka karşı yapılmış böyle bir darbe girişimine destek olmak demek olan böyle eylemlerinin karşılıksız kalacağını zannetmesin.

  --- spoiler ---
  ortamın* nasıl bir insafsız cahil yobaz yuvası olduğunu göstermiştir, tekrar, ki (bkz: #36200230). bir yandan insanları mezhepçilik yapmakla suçlarken diğer taraftan alttan alta faşizanca mezhepçilik güden bir alt-gurup, katıksız vatan hainleri tabii asla şaşırtmayacak. partinin başındaki de aynı kafada ki bugünlerde kıvırmaya başladı.

  bak allah'ın militan yobazı, mustafa önsel'e göre 15 temmuz planlaması ve uygulamaya geçirilmesi ile bugüne kadarki en iyi planlanmış ve en sofistike darbe girişimidir.

  eğer bunların kendi aralarında kullanmak üzere yeniden düzenledikleri askeri haberleşme sistemi arıza vermese, ömer halisdemir canı pahasına semih terziyi öldürmese, darbeciler türksat'ta beklenmedik bir dirençle karşılaşmasalar, izmir'den helikopterler bir teknik arıza ve bazı pilotların tereddütleri yüzünden 15 dakika, bak sadece 15 dakika geç kalkmasa ve tabii halk sokaklara çıkmasa başarılı olacak bir darbe girişimine adam çıkmış utanmadan tiyatrodur, kontrollü darbe yaptırılmıştır diyebiliyor.

  sen git o mavalları darbecilerin cumhurbaşkanı'nın kaldığı oteli bastıklarında hunharca öldürdükleri iki polisin ailelerine anlat tamam mı?

  adamlar diplerindeki yaverlerin ne mal olduğunu bilmiyorlar ama içinde ordudaki generallerin üçte birinin olduğu bir darbe girişimini kontrollü(!) olarak yaptırıp ''sönümlendiriyorlar'' öyle mi? ha tabii böyle kontrollü iş yapanlar da işi sansa bırakmayıp gerekli önlemleri almış, işi vatandaşa bırakmayıp darbecilerin önüne asker-polis dikmiştir değil mi? bak bakalım tüm gece sadece kaç asker, kaç polis dabecilere kurşun sıktı? sabah akşam ne kadar aptal olduklarını iddia ettiğiniz politikacılar, o gece bir anda o kadar ''ferasetlileştiler'' ki darbeyi kontrollü bir şekilde vatandaşa ''durdurttular''. iddia bu, yersen.

  deniz kuvvetleri komutanını düğünden almaya geliyorlar, botla. adam bir şey olduğunu seziyor, kaçıyor. bu arada gölcükteki donanmanın büyük bir kısmı alarm verilerek kadıköy açıklarına demirletilmiş. amaç eger vatandaşın köprüde ve diğer yerlerdeki direnişi devam ederse, şehri bombalayarak insanları evlerine çekilmeye zorlamak. adam kaçmasa bu yapılacak. ama kaçıp haberleşme kurunca, tüm gemileri geri çektiriyor. bu arada sadece bir gemiden bir boş atış (decoy) yapılıyor. kaçmasa ne olacak? kimse bilmiyor. ha yok o kadar da olmaz mı diyorsun? git meclisi gez. ha ama lideriniz, daha geçen dedi değil mi? ''ne o mağdurum da mağdurum diye meclisi o halde tutuyor, millete bizi rezil ediyorsunuz''. neymiş, abd bile 11 eylülden sonra o alanı böyle gezdirmemiş, ağlaklık etmemişmiş. yahu adamlar orayı neredeyse ibadet alanına çevirdiler bir de üzerine milyonlarca dolar harcayıp müzesini yaptılar ama siz insafiz, cahil ve yobazsanız, tüm bunlar oyun, mizansen, kontrollü darbe.
  --- spoiler ---

  (bkz: fethullah gülen'in darbeye tiyatro demesi/#63133297).