şükela:  tümü | bugün
  • 15 temmuz 2016 darbe girişimi sirasinda yasanan garip bir doga olaydir.

tayyip'in darbeden birkac gun once ortadan yok olmasi ve gazetecilerin bile nerede oldugunu bilmemesinden daha enteresan bir olaydir.

bu ilginc olay bugune kadar neden yuksek ses ile tartisilmadi anlamiyorum. muhtemelen su mesaj bile sozlugun derinliginde kaybolup gidecek.

bakın çok enteresan tayyip, hande firat ile telefondan gorusme yaparken saat yaklasik 00:20 civariydi. bu konusma sirasinda tayyip'in nerede oldugu tam bilinmese de tayyip bulundugu yeri terk edecegini ve meydanlara gelecegini acikca soyledi.

cumhuriyet gazetesinin marmaris iddianamesinden verdigi detaylara gore tc-ata ucagi dalaman'dan 01:43 gibi istanbul'a hareket etmis. buna gore tayyip de muhtemelen hande firat ile konustuktan sonra 00:40-01:00 arasinda helikopter ile marmaris'ten dalaman'a hareket etti ve 01:43 gibi kendisini bekleyen tc-ata'ya bindip istanbul'a yola koyuldu. saat 03:15 gibi de ataturk havalimani'na indi.
    http://www.cumhuriyet.com.tr/…stanbul_a_varmis.html

oysa darbeci askerler marmaris'e saat 03:20 gibi geliyorlar. tayyip ise basin toplantisinda kendisinin ayrilmasindan az farkla askerlerin oraya gelip, otele saldirdiklarini soyluyor. yenisafak erdogan otelden hainler gelmeden 15 dakika once ayrildi diye haber yapiyor. sonrasinda cnn roportajinda da tayyip 15 dakika gec kalsam oldurulecektim diyor.
    http://www.yenisafak.com/…-15-dakika-detayi-2511965
    http://www.iha.com.tr/…aydim-oldurulecektim-574208/

bu suikast girisimini yoneten tuggeneral gokhan sahin sonmezates'in ifadesinde soyle ilginc bir soz soluyor; "şimdi düşündüğümde bir üst iradenin bizi orada kasıtlı olarak beklettiğini düşünüyorum. zamanında yola çıksaydık hedefimizi bulacaktık". ancak ifadeye baktigimizda zamaninda yola ciksalar da birseyin degismeyecegini anliyoruz.

sonmezates'e gore darbecilere 01.00-01.30 civarında operasyona baslanacagi bilgisi veriliyor. yani erdogan helikopterle ile marmaris'tan havalandiktan cok sonra darbeciler cigili'den daha yeni hareket edecekler. hatta sonra operasyon iptal haberi geliyor. askerler her ihtimale karsi calisir vaziyetteki helikopterde bekliyorlar ve yaklasik 1 saat sonra tekrar operasyon bilgisi geliyor ve oyle marmaris'e dogru hareket ediyorlar. tabiki oraya varislari gecikiyor ve 03:20 gibi iniyorlar.
    http://www.abcgazetesi.com/…rak-bekletti-23595h.htm

simdi elimizdekiler;
    - ortada bastan basarisiz olacagi (operasyon emrinin ilk geldigi anda hareket etseler bile) bariz belli olan bir askeri operasyon var, o zaman bu operasyon asker tarafindan neden yapildi, (yazar yorumu: iyi ki daha buyuk bir catisma olmadi, ancak operasyon sekil itibariyle inanilmaz absürt)
    - askerin hic mi birisinde cep telefonu yoktu da tayyip'in hande firat ile gorusmesini dinlemedi ve bulundugu yeri terk edecegini anlamadi,
    - tayyip'in ifadeleriyle olaylarin gerceklesme zamanlari arasinda tutarsizlik var,

bonus;
    - tayyip ataturk havalimanindaki konusmasi sirasinda bugun ogleden sonra askerde bir hareketlilik vardi diyor. bir baska konusmasinda ise darbeyi aksam saat 20-21 gibi enistesinden ogrendigini soyluyor.

bu tutarsizliklar uzerine basa basa neden medyada yer almiyor hala anlamis degilim. hadi medyada yer almiyor sosyal medyada neden dillendirilmiyor onu da anlamadim. cnn'e konusmaci olarak ciksam dogru duzgun cevap alana kadar tartisilan konu ne olursa olsun papagan gibi su yukardaki durumu anlatir cevap arardim.

en cok merak ettigim ise tayyip, binali, mit ve genelkurmay baskanlari tbmm darbe araştırma komisyonu tarafindan neden dinlenmiyor.
  • bununla ilgili bir uzun yazı yazmıştım bulamadım ama.
    özetle demiştim ki,

tanıdığımız bir aile, cumhurbaşkanının kaldığı otelin yanında çok pahalı olmayan bir otelde konaklıyordu. bu aile gece 12'ye kadar olayları takip edip yatıyor. daha sonra gece 3 sularında helikopter sesiyle uyanıyorlar ve kendi otelleri (cumhurbaşkanının kaldığı otel değil) taranıyor. sabah 6'ya kadar otelin mahseninde yere yatan ailenin arabası 5 gün sonra istanbul maslak oto sanayi'ye geldi ve girmedik mermi kalmamış.

yani sonuç;
    olaylar neredeyse yatışmaya yakın askerler marmarise gidiyor, yanlış otele ateş ediyor. göstermelik bağırıp çağrıp geri dönüyor.
  • enteresan durum allah korumuş hakikaten sayın cumhurbaşkanını demek istediğim vaka.
    saf vatandaş mode on
  • "favorilemeye korkulan entriler" diyenler olur diye ilk favori benden. korkmayın, aklınıza geldikçe okursunuz. okudukça belki ne oyunlar döndüğünü hatırlar, "tiyatro" dedi diye gözaltına alınan arkadaşlarınızı hatırlarsınız. en önemlisi bir halkın üzerinde oynanan senaryoları ve devletin kendini koruması gerekirken, hükümeti koruyarak ölen insanları hatırlarsınız. sokaklara sürülen insanları hatırlarsınız.

keşke ülke için "demokrasi nöbeti"ne çıksaydık. keşke "halk" için demokrasi nöbetine çıksaydık. hukuk için çıksaydık. insanca yaşamak için, polis teröründen kurtulmak için, bağımsızlık için çıksaydık. keşke hükümet için çıkmasaydık...
  • kalkışmadan devletin haberinin oldugundandır. kızamık aşısı misali zayıflatılmış bu kalkışmaya göz yumdu devlet ve rte. başarili olması nerdeyse imkansiza yakin bu kalkışmayi halkla birlikte!!!? bastirarak bir taşla, bir çok kuş vurdular!
  • çatışma görüntülerinde zaten hava aydınlık. 15 temmuz akşamının aydığınlı olsa zaten orada tayyip'i bulmaları lazım, yok eğer 16 temmuz sabahının aydınlığı ise, tayyip'in çoktan istanbulda olduğu, olayların bitmeye başladığı zamana isabet etmekte.

not: vatan kimsenin değil. dün ülkeyi apoya satanlar, pkk'ya kuçak açanlar, bop gibi ülkeyi bölen uygulamaların içinde olanlar, hatta bizzat başkanlığına soyunanlar, şimdi vatanseverlik satıyorlar ülkeye. bir pkk'lı ne kadar vatanseverse, sen de o kadar vatanseversin koç. liderin sayın abdullah öcalana bi karı göndermediği kalmıştı, onu bile yaptı. sizin vatanseverliğiniz, rıza zarrafın kadardır ancak. bir hırsız kadar yani. sizin potansiyeliniz ayrıca anca bi türk askerini boğazlamaya yeter. bunu da gördük. yada toprak kaybetmeye yeter gücünüz (bkz: süleyman şah türbesi), yada (bkz: yunanistan'ın türk adalarını işgal etmesi). hayatımda böyle pislik bişeyi tatmadığım için, türk askeri boğazlayanların peşinden gitmediğim için mutluyum. inşallah bu ülkenin gerçek vatanseverleri sizlere bir daha türk askeri boğazlama zevkini tattırmaz. inşallah sayenizde kaybettiğimiz topraklarıda geri alırız. adam resmen dört köşe olmuş. türk askeri öldürmek, yunanistana, suriyeye toprak vermek ne kadar da hoşlarına gidiyor
  • vay be entirileri okurken bir anda aydınlandım. demek hiç gereksiz yere onca insan niyazi olmuş.

erdoğan bizi resmen kandırmış. olay tamamen bir kurguymuş.

şaka şaka.

yine olsa yine ölürüz. dert etmeyin böyle şeyleri siz kendinize. ayrıca size ne lan, can bizim vatan bizim. kimse sokağa zorla çıkarılmadı. millet evinde zor duruyordu zaten. erdoğan'ın açıklamaları sadece bir bahane oldu. ben şahsen o gece şehit olanların yakınlarından ağlayan sızlanan pişman olan tek bir kişiye bile şahit olmadım. bilakis millet o gece potansiyelini yeniden keşfetti. o gece ölümüne sokağa çıkanlar, evlerinde odalarında pısanların hiç anlayamayacakları tadamayacakları bir şey tattılar.

sıkmayın siz tatlı canınızı. olay başka.
  • rte o gün çok daha erken saatlerde istanbul'a geldiği için normaldir. meşhur facetime sırasında kendisi fenerbahçe orduevi'nin sığınağındaydı. ata uçağı o gün marmaris'den gelirken içinde tayyip yoktu. gizlice havaalanına girişi sağlandı ve uçaktan inmiş gibi bir konuşma yaptı.

bu entry yüzünden başıma bir iş gelirse diye korkmuyor değilim. ama benim başıma gelecek iş aynı zamanda bu duruma bir nevi kanıt olacağı için bu riski aldım. içeri tıkarlarsa artık bana temiz çamaşır ve sigara getirirsiniz.