• en ufak bi harekette zangır zangır sallanır ve ardından alt kattaki silah arkadaşınızdan içten bir oflama duyulur. sırf bu yüzden sırt üstü hareketsiz yatar oldum, jandarma firavun er oldum lan.
  • altta yatanlar her yattığınıda, "74/2 kral devre" , "şafak 46 zoruna gidenin borusuna gitsin" , "73/1 hüdüd kartalları" , "çılgın şorlandçı" , "rakıkentli" benzeri fantastik ranza yazıları gördüğü ranzalardır. benim bulunduğum birlikte birde bir adet vardı bitişik ranzalarda kankalar yatar "ışıktan uyuyamıyoruz komtanım" bahanesiyle ranzaların etrafına battaniyeler dolarlardı, ne yapıyorlarsa artık içerde.
  • eni 60 cm olmasa da 80 cmdir. bizde öyleydi en azından. ama olduğun yerde sağa sola kaymadan dönmeyi öğrettiği gerçektir çünkü sağında solunda korkuluk yoktur. öğrenemeyenler doğal seleksiyona yenik düşerler. pekmezleri akar, genlerini bir sonraki nesle aktaramazlar.
  • bu ranza ile alakalı tek hatırladığım şey;

bir arada görebildiğim en düzenli çarşaf ve battaniyeleri barındırmasıdır.
  • askere yeni gelen ve büyük yatakta yatmaya alışmış bünyelerin kesinlikle üst katında yatmaması gerekir. yoksa gecenin bir yarısı koca bir gürültüyle kendinizi aşağıda bulmanız olasıdır.*
  • ayrıca her tarafına şafak atılmış, memleket isimleri yazılmıştır...
  • kimileri için seviye atlama göstergesidir. şafağı azalanlar bir ranza dizisinden diğer ranza dizisine daha sonra sırayla üst kattan alt kata göç ederler. er, onbaşı ya da çavuş olmak burada geçersizdir. en büyük rütbe şafağı en az olana aittir.
  • boyutları 60 x 200 dür. uyurken sağa döneyim, sola döneyim gibi bir lüks yoktur. olduğunuz yerde sağa veya sola kaymadan dönmeyi öğrenirsiniz.
  • büyük kısmı pigmelere göre imal edilmiştir. yahut askeri okullardan arta kalan demir yığınlarıdır. burada yatanlar ranzadan düşüp kafayı gözü kırsalar ve canlarından olsalar bile, yüce ordu korkuluk koymadığı için suçlu bulunmaz. asker düşmez, düşse de ölmez. bok yoluna gidiyordum da oradan biliyorum.

bir kez düşüp de hayatta kalınsa bile kalan bilmem kaç gün tilki uykusunda geçer. uyku haram olur.

http://www.cnnturk.com/…aybetti/595178.0/index.html
  • şafak bitmeye yaklaştıkça altta yatmalar başlayacaktır. hatta bunun için koğuşçu ile ve diğer kişilerle kavga bile edilir. üst kat süper diyenler için koğuşların bir iki ışığı açık olur ki nöbete gidenler ve gelenler giyinip soyunabilsin diye. bu ışık üst kattakileri rahatsız ederken altta yatanlar çok daha rahat uyurlar. o yüzden alt tarafı daha makul olan ranzadır.
hesabın var mı? giriş yap