1. yıllardır

"soyuyolar çırılçıplak, sonra öksürtüyolar, çükün sallanırsa şöyle yapıyolar sallanmazsa böyle yapıyolar" gibi bir geyikle konuşulan muayene çeşidi...

ha gittim ben bu gün oldum, yok öyle bişey, üstünüzü soyuyorlar, kollarınıza bakıyorlar , jilet izi varmı diye, damarlara bakıyorlar enjektör izi varmı diye... genel olarak vücuda bakıyorlar, dövme yada başka bir iz varmı diye o kadar... pantalon'unuzu bile indirmenize gerek kalmıyor... korkmayın....
  2. üzerinde ayıcıklar, kalpler ve güller olan ve aynı zamanda be sexy yazan boxer la gidilmemesi gereken muayenedir.
  3. kasimpasa askeri hastanede muayene soyle oluyor.

toplu halde hastanede beklesirken er geliyor
    "her hangi bir rahatsizligi olan vaaarrmiiii??"
    -kolum yok!
    gec kenara.
    -gormuyorum!
    gec kenara.
    -dizlerimde bi sızı var sanki!
    gec kenara. evet baska varmii??
    -...!
    "kagitlarinizin arkasini ben saglamamim die imzalayin. muayeneniz bitmistir." cumlesini soyluyor ve gidiyor. bilginize.
  4. ankara'da donla yapılan muayene. genel vücut yapınıza ve kol içlerinize 10 saniyelik bir bakıştan oluşan kısa süreli hede. ardından "giyinip dışarıda bekle" deniyor ve isminiz okunduğunda evrakınızı alıp gidiyorsunuz.
  5. donla yapılan bir muayenedir .size bir yer gösterirler ,genellikle orta karar bir evin salonu olacak genişlikte bir yerdir burası.orada soyunmanızı isterler.muayeneye girecek diğer gençlerle oraya doluşursunuz ve bir duvarın dibine giysilerinizi katlayıp koyarsınız.herkes çıktıktan sonra odanın kapısı hırsızlığa karşı kilitlenir veya kapıya nöbetçi konulur.başka bir salona alınırsınız ve beklmeye başlarsınız.bir süre sonra bir doktor subay veya astsubay gelir ve masaya oturur.masanın yanında bir kantar ve iki sıhhiye eri vardır.sıra size gelince masaya yanaşırsınız.komutan herhangi bir rahatsızlığınız olup olmadığını sorarken gözleri sizi tarar.kollarınızı uzatmanızı ister ve kollarınızı kontrol eder.eğer iğne izleri,dövme ve faça yoksa sorun yok.erler önce dişlere bakar.sonra göğüs çevrenizi nefes almadan ve nefes aldıktan sonra göğüs şişkinken mezura ile ölçer.ardından boyunuz ölçülür,en son kilonuz.komutan kilo -boy oranını hesaplar.eğer kilonuz fazla veya eksik çıkarsa seneye ertelenirsiniz.üzerinde pek çok spekülasyon yapılan meşhur asker yoklaması muayenesi budur,bu kadardır.
  6. zeynepkamil askerlik şubesinde dona kadar soyuyorlar... sıraya sokup mülakattan geçiyorsunuz...
  7. antalya merkez'de öncelikle donla olmasına rağmen, ilerleyen zamanla birlikte donuda çıkarttıran muayene.
    (bkz: ulan)
    (bkz: hani çıkarmıyorduk)
  8. aslında hiçkimsenin yoklamadığı muayenedir. şöyleki bi; bir masaya dizili doktorların hepsiyle konuşur hiçbiri tarafından muayene olmazsınız. sohbet ede ede yürür muayeneyi bitirirsiniz. şahsen ben muayene sırasında günün anlam ve önemi açısından milli maçı konuşmuştum doktarlarla. yenilmiştik.

asker yoklaması muayenesi hakkında bilgi verin