şükela:  tümü | bugün
 • haber niteliği taşımayan bir bilgi. hatta askerin değil cep telefonunun hapis yatması bile haber değeri taşımaz. örnekleri binlerce kez yaşandı. askerde işlenen suça ait cezanın tezkere aldıktan sonra çekilmesi de yeni bir olay değildir. o haber değil bu haber değil ne haber lan it? bunu haber yapmak bir haberdir evet.
  (bkz: milliyet'in askerde cep telefonuna 16 gün hapis haberi yapması)
 • muhtemelen bölük komutanıyla ilgili bir hadisesi olan kişiye verilen ceza. normalde böyle bir ceza cep telefonu için verilmez çünkü bölükteki birçok adamda telefon vardır. burda devreye bahsi geçen kişiyle bölük komutanı arasındaki ilişki girer. büyük ihtimalle bölük komutanının bu adama bir şekilde gıcığı vardır, yoksa mahkemeye yollamazdı diye düşünüyorum.
 • az bulduğum cezadır. söz konusu askere kafadan 10 sene verilmelidir. ne de olsa kendisi askerde cep telefonu kullanan ilk kişidir.
 • nerden baksan adaletsizliktir.

  kışla içinde telefon kullanması yasak olan kişiler sadece erler değil, bütün personeldir.
  cezayı alan erin bölüğündeki bütün komutanlar telefon kullanmıyorlarsa cezası neyse çekmesi normaldir, ama kendileri telefon kullanmalarına rağmen bir askeri o suçtan mahkemeye gönderenlere edilebilecek laflar tck'ya sığmaz.
 • geçtiğimiz aylarda bir arkadaşımın da başına gelen hadise. aradaki tek fark yakalandığında onun askerliği devam ediyordu. kendi birliğinde çekti cezasını. ha bir de haberlere konu olmadı o çocuk.
 • öyle adaletsiz bir uygulamadır ki cep telefonu kullandığı tespit edilen bir şahıs rütbeli bir subay, astsubay olması halinde ordudan ihraç edilir. önceden suçun ve cezasının tebliğ edilmesi dikkate alınacak bir husus değildir. çünkü nasıl olsa yasaklar delinmek içindir.
 • haber değeri taşımayan bir olaydır.

  benim de bir arkadaşım (kısa dönem) askerde iken telefonla yakalandı. bölük komutanı (yüzbaşı) "seni disko'ya yollayacağım uleyynn!" dedi. arkadaş araya bir tanıdık (albay) soktu. sonuç: arkadaşa hiçbir bok olmadı. bu olay da haber değeri taşımıyordu; zaten kimse haber yapmadı.
 • mantığın bittiği noktadaki tsk'nın verdiği ceza. askerliğini yapmış olanlar iyi bilirler. ne kadar arızaysan cezadan o kadar uzaktasındır. birliğe esrarla girmeye kalkış affedilirsin, nöbette uyurken yakanırsan yanarsın. askeriyenin mantığı şudur: yakaladığın sessiz adamları sik, arızalara dokunma, başına bela alma
 • askeri disiplin kuralları açısından bakıldığında normal karşılanabilecek bir durumdur. cep telefonunun askerde yasak olduğunu tüm askerler bilir, kaldı ki iki dakika düşünürsen* yasak olması da anlaşılabilir bir durumdur.

  dolayısıyla yapılan savunma anlamsızdır kanımca. işlenilen suçun başkaları tarafından işlenmiş veya işleniyor olması suçu hafifletmez. aynı suçu işleyen başka biri daha hafif veya daha ağır cezalar alabilir, olayın iç yüzünü bilmeden bu konuda da yorum yapmak sıkmaktan öteye geçmez.

  askerin, askerlik hizmetinin belki çok şeyi tartışılabilir ama bu kesinlikle onlardan biri değildir.
 • kıçı kırık bir cep telefonu yüzünden 16 gün hapis cezası hayli üzücüdür yalnız askerde cep telefonu bulundurmanın emre itaatsizlikte ısrar suçundan yargılamayla sonuçlandığını bile bile bu suçu işlemekte kaşıntı belirtisidir.

  o nedenle bu, sadece 21.yy.'da ankesörlü telefon başında sıra bekleyen adamlardan daha akıllı olduğunu düşünen ya da riski seven insanların yapabileceği iştir.

  olası bir enselenme anında ise tek kurtuluş riski seven arkadaşın şansının da bol olmasıdır, çünkü o saatten sonra şansı fazlaysa olay mahkemeye gitmeden disiplin cezasıyla geçiştirilir ya da riski seven şanssız bedevi kendi kendini yakmış olacaktır.