şükela:  tümü | bugün
 • bilmeyeni olmayan sır...
  sözlük yazarlarının çok büyük çoğunluğunun tuzu kuru olduğu "geri kalmış ülke" yemeği...
  normal askerlik yapan türk gençlerinin % 97.5'inin * yediği...
  karısını/çocuğunu döven bütün erkeklerin tedrisatından geçtiği vatanseverlik eğitimi yemeği...
  sözlüğümüz memleketin % 10.5'ine tekabul eden üniversite erkekliğini temsil ettiği için teğet geçtiği yemek...
  türkleri dünyanın en fazla dayak yemiş avrupalısı yapan dövülme...
  her türlü kıla/tüye tez hazırlayan üniversitelerinin toplumun yarısından fazlasının dayakla aşağılanmasına, terbiye edilmesine dair tek cümle kurmaması ilginçtir.
  ses getirebilmesi için hayvan hakları kategorisinde değerlendirilmesi gereken eziyet.
 • kimsenin ses çıkarmadığı "sıradan" olay.

  http://www.youtube.com/watch?v=7fb7wy5m0qi
 • google'da bir araştırma yapınca bu konuda onlarca haber bulunabilir.

  http://www.radikal.com.tr/…id=1114661&categoryid=77
 • yıl 2008;

  yapılan dağıtımlarımızda çıkan kıta birliğimiz olan ankara 4. ana jet üs komutanlığında ilk günümüz. bize verilecek olan görevler için bölük komutanının brifing odasına götürülüyoruz. çeşitli kapıların önünden geçip en sondaki odaya vardığımızda boynu eğik balta erler sıra sıra dizilmişlerdi. bizde önlerinden geçip brifing odasına girdik. yaklaşık 20 dk kadar üsteğmenin gelmesini bekledik. sonra dışarıdan belli belirsiz tokat sesleri duymaya başladık. ben en önde oturuyordum ve şöyle bir arkama bakma ihtiyacı hissettim ihtiyari. kafamı çevirdiğimde dönem arkadaşlarımın suratları kireç gibiydi. o çocukların ne halde olduklarını hiçbir zaman öğrenemedik. meğersem bu bize gözdağı vermekmiş.

  sivil hayatta o herifle karşılaşmak için o kadar çok dua ettim ki.. belkide yukarıdaki o günün intikamını alacağımı bildiği için karşılaştırmıyordur..
 • ne yaparsanız yapın kaçarı yoktur sistematik olmasa da yenecek dayaktır. acemi birliğinde tabura sarhoş gelip tuvaletler kilitli olduğu için ya tertibin dolabına yada çöp kovasına işemişim hatırlamıyorum içtimaya da çıkamadım sızdım yatakta eğitim çavuşları gelip bakmış bana bu manyak niye yatıyor hala diye, biri de bir şey demedi severlerdi. acemiliği tek tokatsız bitirdim. usta birliğinde artık çavuş adayı onbaşıydım ulan bu askerliği dayak yemeden bitiricem galiba dedim ama olmadı kaçamıyorsunuz. mutlaka kendi hatanız olmasa bile başkalarının hatası yüzünden marizlenebilirsiniz.
 • hala devam ediyor mu diye merak ettiğim çılgınca olay.
 • olmazsa disiplini bozan durum.

  askerde asteğmen olarak dayak değilse de tokat atmışlığım vardır. ki ben şiddeti sevmem ama sistem içinde adeta buna mecbur kalıyorsunuz. (vay şerefsiz nasıl olur da gariban erleri döversin demeden önce okuyup empati kurun)

  askerliğin uzun kısmını hakkari çukurcada yaptım. komutanlığın ilk günlerinde askerlere gayet üsluplu ve sakin bir tonla konuşuyordum. onlardan bazı isteklerim oluyordu ve zamanla disiplinin bozulduğunu görüyordum. yine de sertlik yapmadım. ta ki gece göreve giderken askerlerden birisinin yolda ıslık çalmasına kadar. (kulaklığı takmış müzik dinliyormuş) bilen bilir; tehlikeli yer gece 20-30 m aralıklarla intikal edilir ve sessizlik esastır. gideceğimiz yere vardığımda hepimizi riske atan askerimi baya bir tokatladım.

  o günden sonra bişey oldu; bana olan disiplin ve saygıları arttı. ulan küser darılır mı dediğim adamlar gözüme daha bir sevgiyle bakıyor. her dediğimi anında yapıyorlar. muhitte kral benim adeta. gevşediklerinde basıyorum kalayı mum gibi oluyorlar. (korkudan mı acaba dedim hayır)

  zamanla şunu farkettim. bir çok gencimiz dayak yediğinde küsmüyor darılmıyor. o kişiye olan sevginize halen inanıyor çünkü bugüne kadar onu seven herkes dövmüş. babası, annesi, abisi, öğretmeni, kalfası, ustası... bu kişilere sorduğunda hepsi onu seviyordu. dolayısıyla bunu sorgulamıyor. aksine onu önemsediğinizi düşünüyor adeta. attığınız dayak sadece durumun ehemmiyetini belirtiyor. hatta bizim konutan da çok sert ha deyip gurur duyan var arkadaş. bana çok ters. belki de bu ülkenin insanını o yüzden analiz edemeyip nasıl böyle oy verdiklerini anlayamıyoruz.

  tabi hepsi böyle değil. siz ekşici arkadaşlar gibi sevgi ortamında büyüyen de var herkese aynı şey olmuyor. tepkilerden anlıyorsun ağzından çıkan kötü bir söze bile alınan adam zaten düzeltiyor. sen de o alınganlığı gidermek için onunla komutan gibi değil arkadaş gibi konuşup anlaşıyorsun. ama dediğim gibi bazılarıyla konuşmak yetmiyor.