şükela:  tümü | bugün
 • askerde beş dakikalık yemin tören geçişi için haftalarca takımlar halinde kaz adımı stiliyle yürütürlerdi..

  o yazın sıcagında erimiş asfaltın üstünde, takoz asker botlarının içinde ayaklar yanıp kavrulurken, yüzler güneşin alnında bildiğin pancar turşuna döner, ter kendine yol bulmuş dere gibi göt çatalından aşagıya doğru tazyikle akar, harbiden boku yediğimi düşünürdüm..

  güneydoğu'dan yeni gelmiş üst teğmen bölük komutanı bizi askerden saymıyor, eziyet ediyordu resmen. kim sayıyordu ki? uzun dönem erler bile sallamıyordu. adam sivilde bildiğin kaymakam, pas pas yapıyordu..

  içtimaya kadar tugayın içinde satlerce mal gibi dönüp duruyorduk.

  komutan finalinde, en iyi hangi takım yürüyecek survivor yarışması düzenler, sonuncu takıma ceza olarak beş km koşu cezası verirdi.

  sırası gelen takım, kurbanlik koyun gibi bekleşen bizlerin arasından, baston yutmuş robot gibi, gergin pancar suratları salya sümük toza toprağa bulanmış vaziyette serilerini tamamlıyordu.

  sonuncu olup beş kilometre ceza koşusuna kalmamak için yere olanca güçle kaz adımlarla vura vura rap rap diye geçiyorlar. takımların en önündeki atletik ve uzun boylu üç beş sıra haricinde gerisi bildiğin çöp. o manzarayı görüpte altına işeyene kadar gülmeyen insan , insan evladı değildir. yemin ediyorum yok böyle bişey. bu kadar yeteneksiz olunabilir mi?

  hele o son sıraların hali neydi? kamuflaj zaten üç beden büyük. gerçek bir kaza yağmurluk giydirip yürüt aynı şey.

  sol bacakla sol kolu, sağ bacağıyla sağ kolu aynı atıyorlar. hulk desen hulk değil, saylonlardan gelme desen o da degil. aralık kol mesafesinden kopmuş, önündeki sıradayla arasında var iki metre. tabii gırgır şamata o biçim, herkes dalga geçiyor. üst tegmenin korkusuna bişeyde diyemiyorlar. anlatılmaz yaşanır.. yaşayan bilir-))
 • uzun boylu olduğum için manga başıydım koluma kırmızı kolluk takmışlardı neyse benim askere giderken yolda serçe parmağımin tırnağı koptu süreli pansuman gidiyordum

  günlerden birgün aşı yapmaya geldikler bir koldan iki diğerinden bir iki tane yapan sağlık teknisyeni diğeri kaportacı yaptı aşıyı sonra şu komutana gidin dediler bir şikayetiniz varsa bende dedim komutanım yolda molada tırnağım koptu acilde komple söktüler buna bir bakar mısınız dedim oda yarın gel dedi umrunda olmadı

  yarın oldu işte komutandan izin aldık gittim herkes fırçaliyor pansuman yapan hemşire bile neyse dedim binbaşı doktor bakacak parmağıma oda meşguldür o sanmıyorum ama bir sorayım dedi iyi dedim bir saat bekledim yara açık adam keyfi yerine gelince çağırdı he neyin vardı dedi dedim komutanım böyle böyle sonra baktı bir bana o kolundaki ne dedi bende komutanım ben manga başıyım adam suratıma gülerek püskürdü adam binbaşı amk aferin asker dedi bölüğe gidince anlattım millet yarila yarila güldü neyse böyle bir animdir işte