şükela:  tümü | bugün
  • sıkılma eyleminin en şiddetlisinin yaşandığı nöbet yerlerinde asker kişinin nöbet tutma eylemi dışında, zamanın daha hızlı geçmesini sağlamak için yaptığı aktiviteler.

kimi müzik dinler, kimi cep telefonuyla konuşur. kimi boş şarjörle ritim tutar. hiç olmadı elli milyonuncu kere $afak yazar.
  • yoldan geçen arabaları saymak gibi yapılan eylemlerdir.
  • birlikte nöbet tuttuğum arkadaşın sesi güzelse, şarkı söylettirirdim.

bu eylemden sonra da, sivilde ne kadar karı kız götürülmüşse hepsi muhabbet konusu olur. ne kadar saçma, gülünecek şeyler varsa anlatılır.
  • (bkz: uyumak)
  • çekirdek yemek, bira içmek, poker oynamak gibi eylemler nöbet tuuarken yapılan şeylerden bazılarıdır.
  • -tantuni yemek. gecenin üçünde gizli saklı bulunan iki liralık o tantuninin tadı o kadar özeldi ki. yılmaz erdoğan'ın lahmacunu misali.

-sigara içmek. "bir sigara en kısa sürede nasıl biter?" sorusunun cevabı burada. dakkada bitiyor o sigara. yasağı göt korkusu öyle güzel deliyordu ki, tarifi zor.

-şarkı türkü söylemek. her askerin ezberinde bildiği ayrılık, özlem temalı şarkı türkü baya vardır zaten. onların hepsi söylenir nöbet sırasında. ses yarak gibi olsa da söylenir, zaten senden başka dinleyen mi var ki, söyle gitsin, zaman geçsin maksat.

-devriye gezen komutanlarla geyik. sen yalnızsın, o adam yalnız, vur geyiğin dibine. sen şafağını söylersin, neleri özlediğini anlatır, o sana aslında özlediğin şeylerin sıradanlığından bahseder. o an çok saçma gelir ama adam haklı çıkar, askerlik bitince her şey aynı oluyor. yine de aylar sonra ilk çıplak ayakla basılan o halı özeldir. canım benim o.

-counter strikeçılık oynamak. elde g3 ya da m1, hedefte bir sürü ağaç. oyna gitsin amk, gerçek değil ya. çapraz tutuşta nereye kadar.

-saunaya girmek. evet, benim nirvanam buydu. hatta abartıp saunada bira içmiştim. duştan çıkınca da nöbeti devretmeye gitmiştim.
  • şehir merkezinde ve güzel kızlarıyla meşhur bir şehirdeyseniz (bkz: sinop) kızları farklı farklı volta taktikleriyle kesebilirsiniz. askerliğin en mutlu dakikalarıdır.
  • personel lojmanlarinin camlarina bakmak. evde ne oluyor ne bitiyor dikizlemek.
  • g3'ün kundagini gitar klavyesi olarak hayal edip en sevilen sarkilarin sololarini atmak.
  • çalan pilli radyo eşliğinde not defterine bişeyler karalamak.