• - şarjördeki mermileri çıkartıp üzerine isim, tarih yazmak.

- sigara içmek ve içilen sigara sayesinde bilmem kaç km. öteden açık hedef olduğunu düşünüp heyecanlanmak.

(bkz: oradaysan ses ver uzaylı)
  • -redhouse mini sözlüğün her bi kelimesini ezberlemek.
    -bağıra bağıra chop suey söyleyip tempo tutmaya çalışmak.
    -hatun kişiyi düşünmek.
    -aileyi, yeğenini düşünmek.
    -galatasaray maçlarını dinleyip, öküz gibi goool diye bağırmak.
    -küçücük bi ışık gördüğün zaman tüfeği o yöne doğrultmak, göt korkusundan emniyeti açmayı unutmak.
  • etraftaki çam kozalaklarını toplayıp fıstıklarını yemek.
  • yazılanlardan anlaşıldığı üzere, nöbet tutmak dışında akla gelen her tür eylem. bu eylemleri burada paylaşan hiç bir arkadaşta nöbetçi subaya yakalanmamıştır mutlaka.

(bkz: çarptım kapıyı çıktım)

ben farklı mıydım, tabii ki değildim. uyuduğumda oldu, şarkı söyleyip radyo dinlediğimde.
  • müzik dinlemek, kitap okumak, üstten geçen kalınca su borusunda barfiks çekmek, yurdun dört bir yanında askerlik görevini yerine getirmekte olan tanıdık devrelerle irtibata geçmeye çalışmak şeklinde özetleyebilecegim aktivilteler bütünü.

bu vesileyle itiraf ediyorum; evet, muhabereciydim ve ben hiç silahlı mevzi nöbeti tutmadım lan :'( hem muhaberesiz muharebe olmaz tamam mı!
  • televizyon, internet, kola.

bölük çavuşu goes to devriye.
  • tugay nizamiyesinin girişindeki dijital saate (ve dönüşümlü olarak termometre) bakıp dakikaları saymak. aksi iradeyi göstermek imkansızdır ancak yapmak da bir insanın öz psikolojisine yapabileceği en büyük kötülüktür. 2 saat nöbet somut, nesnel koşulların getirdiği zorluklar dışında, bu 5 dakika boyunca geçmeyen dakikanın 120 tanesini saymak zorunluluğu takıntısı sonucu ömürden bir günlük yıpranma miktarını götürür.
  • hep sevgilimi düşünürdüm , evleneceğimiz günü , şimdiki aklım olsaydı geldiğimde beni bırakacağını da düşünürdüm , hazırlanırdım.
  • sincap kovalarken asteğmene yakalanmak.
  • uyumak.

yalnız ben bunu yaparken alen isimli ermeni asıllı asker arkadaşım, nöbeti esnasında talimatları harfiyen yerine getiriyordu. bir allah'ın kulu alen'e nöbetini suistimal ettiremedi.
hesabın var mı? giriş yap