şükela:  tümü | bugün
 • gözlemlerime göre askerliğini yapanların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri postal sorunudur. yeni gelenler daha ilk haftadan tabanlarının tamamen su toplamasıyla iptal olurlar. şimdi bazıları diyecek "ana kucagi degil asker ocagi", rahatın mı kaçtı burjuva harley bot mu dağıtsalardı vb.

  lakin olay öyle değildir. artık ordular personeline en iyi techizatı sağlamaktadır (bkz: profesyonel ordu). bunun nedeni çölde ,kutup soğuğunda , bataklıklarda savaşan personelin en son sorunu techizatı olması gerektiğidir çünkü doğa şartları genelde kötü olur. örneğin amerikan ordusunun botları tabanı özel, terletmeyen, küçük yastıklarla desteklenen , gerektiğinde uzun süre çıkarmasanda olur cinsten ayakkabılardır. aynı şekilde israil ordusunda da bu botlardan vardır , ayrıyeten kıyafetleri de çöl sıcağına karşı özel havalandırmalıdır (en son gördüğüm bir atlet teri direk dışarı çıkarıp mini klima görevi yapıyordu ..)..
  ne yazık ki türkiye'de askerde dağıtılan postallar oldukça kalitesizdir bu da olası bir savaşta bütün ordunun hızını kesmesine , bir çok sorun yaşamasına neden olur. karşılaştırma için örnek vermek gerekirse mayınlar personeli öldürmeyip yaralama amaçlıdır (bkz: topuk koparan) , bunun nedeni ölü personeli geride bırakırsın ama yaralı personelle devamlı ilgilenmen gerekir bu da hızı düşürür. türkiyede dağıtılan postallara ise kişisel mayın denilebilir zira olası bir savaşta savaşın 5. gününde askerlerin tabanları tamamen su toplayıp yürüyemez hale gelebilir, sonra uğraş dur..

  (bkz: ya iste boyleyken boyle)
 • sorun hafifletici ve kismi olarak giderici , yardimci edevatlar vatka ve orkid'dir.
 • asker sayısı çok olan ordularda mevcut olması normal sorunlardan birisi. kalabalık ordularda asker başına yapılan harcama (mecburen) düşük olur, bu da her bir askerin -postaldan tutun da silahına, üniformasından tutun da kasaturasına kadar- teçhizatının kalitesinin düşük olmasına neden olur. bunun istisnası özel kuvetlerdir, bu birlikler mevcutları ne kadar az ya da çok olursa olsun imkanlar dahilinde en iyi teçhizatla donatılır. askerin postalının, giysisinin kalitesinin artması için ya ordu mevcudu makul bir seviyeye düşmeli* ya da savunma bütçesi abarmalıdır. günümüzde hemen hemen tüm ordular birinci yolu seçmektedir.
 • askerlik olgusunu ortadan kaldırınca, kendiliginden yok olan sorundur.

  insanlar daha rahat insan öldürsün, onun bunun ülkesini işgal etsin diye oturup teknoloji kasmanın alemi olmasın dedirten sorundur da aynı zemanda.
 • askere gitmeden; yeşil kundura vb gibi yerlerden aynı tip siyah postal alınıp 2-3 hafta duz yolda giyildikten sonra çantanıza koyup askeriyeye goturdugunuzde ortada olmayacak sorundur. bi de ortopedik taban alırsınız eczaneden sizden kralı olmaz.ha askeriyeden verilen postalı da yine bi numara buyuk alın koyun kenera zararı olmaz.
 • askerde 48 numara yoksa çok çekeceğim sorundur.

  edit: varmış knapsack sayesinde öğrenmiş oldum*
 • evet sorunun çözümü için kullanılacak yöntemlerden bir tanesi vatkadır. ama vatka yöntemi diğer yöntemlerle desteklenmediği müddetçe olumlu sonuç vermeyebilir. onlara da aşağıda değinilmiştir.

  yöntem 2: botlarınızı birazcık büyük alın. burada özellikle numara vermiyorum. misal vermek gerekirse ben klasik ayakkabıda 42, spor ayakkabıda 42.5 giyerim. postalımı 43 numara aldım. bize malzeme dağıtan astsubaylardan "arkadaşım sivilde 1 numara büyük mü alıyorsunuz siz ayakkabılarınızı? kim dedi size o yalanı?" diyenler oldu ama bakmayın siz onlara.

  yöntem 3: ortopedik tabanlık kullanın. postalların iç tabanı çok sert olur, saatlerce ayakta kalıyor olmanızdan mütevellit ayak tabanlarında felaket bir ağrı yapar. silikon ortopedik tabanlıklar kullanırsanız bu sertliğin önüne geçmiş olursunuz. yöntem 2'de değinilen botları büyük alma mevzusu biraz da botu tabanlıkla beraber kullanmaya elverişli hale getirmek içindir.

  yöntem 4: bu yöntem biraz daha az bilinir ve uygulanır. botlarınızın içine ne kadar gazete, kağıt v.s. bulabiliyorsanız tıkıp tıkıştırın. sonra botların dış yüzeylerini komple vazeline bulayın. bunu akşamdan yapmanız gerekiyor. vazelin en etkilisidir ancak yoksa başka bir yumuşatıcı krem de kulllanılabilir. sabaha kadar bekletip sabah silin yüzeyde kalan vazelini. bu da botu yumuşatmakta etkilidir.

  yöntem 5: elinizde çekiç benzeri bir alet varsa botun vuran kısmını başka bir sert cisimle içerisinden destekleyin ve dışarıdan çekiçle döverek ezin.

  yöntem 6: daha da olmadı postallarınızı alın bir jipin, kamyonun tekerlekleri altına ya da abartı olsun bir tankın, obüsün paletleri altına falan atın ne bileyim. ancak bu yöntem denenmedi, sonuçları hakkında en ufak bir fikir beyan edilemez.