şükela:  tümü | bugün
  • ilk hafta alayda ne kadar komutan varsa hepsi tutup yakaladığı çavuşlara meslek soruyor. biz de sanıyoruz tanışma amacıyla merak edip soruyorlar. sonra sonra bunlardan bazılarının niyetinin kendi işlerine yarayıp yaramayacaklarını öğrenme olduğunu anladık. ama aralarından biri niyetini çok net söyledi be. adamın zoruna gidecek şekilde... ciddiydi işin üzücü tarafı:

+ ne okudun sen çavuş?
    - radyo televizyon sinema
    + televizyon mu tamir ediyon, napıyon? (ciddi)
    - yok komutanım! bizimkisi programcılık üzerine...
    + a sen benim işime yaramazsın o zaman.
  • astsubay üstçavuş bir gün bizi mıntıka temizliğine göndermişti.
    temizliğe başladıktan 20 dakika sonra yanımızda hemen bitiverdi.

yarım yamalak temizlik yapan askerlere ağız dolusu küfretmeye başlamıştı. sonra biraz zaman geçti.

temizliği bitirdikten sonra hepimizi bir yere topladı.
    dedi ki “benim ağzım bu mesleğe başladıktan sonra pis oldu. hep küfür ağzımdan eksik olmadı..”

“burada size söz veriyorum. bir daha küfretmeyeceğim a.q” dedi.

hepimiz o an gülmemek için dudaklarımızı ısırdık.
  • usta birliğindeki 3. günümde dışardan dürüm siparişi vermiştim tam tellerden dürümleri teslim alıyordum ki nöbetçi yüzbaşı yakaladı bir ayağım tellerde bir ayağım zeminde öyle kaldım. öyle korkmuştum ki dürümleri bırakmadan esas duruşumu gösteriyorum. komutan tam da esas vuruşunu gösterecekti ki ben hemen komutanım çok açım dedim o da ben de çok açım dedi ver o elindekileri aldı dürümlerimi harekat merkezine gittik beraber.

yazıcısına tutanağı yazdırırken dürümlerimi yiyordu.
    komutana turşu da var poşetin içinde komutanım demiştim.
    sağol dedi kornişonları şapır şupur yedi.

dürümlerin gittiğine mi yanayım
    çift çarşımın kitlendiğine mi yanayım
    aç kaldığıma mı yanayım dostlar
  • banyoya giderken askerin gideyimde banyoda çavuşu tokatlayım demesi ve çavuşa bakması.
  • yer: bir köy karakolu

sular sık kesildiği için dereden boru ile su deposuna su çekilmektedir. depodaki suyun seviyesi ve suyun tazyik kontrolü bir askere emanet edilmiştir.

+komutan: hüseyin tazyik durumu nedir ?
    - depoyu kontrol etmeyen hüseyin: komutanım tazyik var gibi de ama birazda yok gibi de..