• askerlikle ilgili her şeyde olduğu gibi, herhangi bir genellemeyi kaldıramayacak bir sınıfa dahil olmak anlamına gelir. yazıcılığın muhteşem olanları da vardır, bombok olanları da vardır. "lan şu an cephede savaşıyor olmalıydım" diye kendinizi yediğiniz anları da vardır, "ooh iyi oldu bak masa başı mis" denilen anları da vardır.
    bazı küçük karakollarda, asker yetersizliğinden yazıcılar gece nöbeti tutar. gündüz zaten yazıcı olduklarından çalışır, hafta sonu da görevlere giderler, ki şüphesiz onlar tanrı'nın bahtsız kullarıdır.
  • mühimmat bölüklerinde sanıldığının aksine kısa dönem asker için pek bir ayrıcalığı olmayan konum. çünkü mühimmat bölüklerinde en temel vazife nöbettir ve yazıcılar da diğer tüm er ve erbaşlar gibi nöbete giderler. hatta bazen asker sayısı az olduğunda gündüz vakti bir rütbeli gelip "bırak o elindeki işi nöbet paraflattım sana" diyebilir.
  • (bkz: askerliği askerlik şubesi başkanı olarak yapmak) yanında hiç bir şeydir.
  • yazın sıcaklarda kışın soğuklarda yazıhanenin penceresinden elinizde çay-kahve bardağı ile dışarı baktığınızda o sıcakta veya soğukta spor ve eğitim yapan er erbaşları hatta onların başında durmak zorunda olan subay, astsubayı görünce bulundugunuz serin veya sıcak odaya şükredersiniz.

söylenildigi gibi bölük yazıcılığı en rahat yazıcılıklardan birisidir, elbette işini bilene. sonuçta biri karargah bölük yazıcılığı olmak üzere toplam dört bölük yazıhanesi mevcuttur(taburdan bahsediyorum) karargaha hiç yanaşmamak en mantıklısıdır çünkü diğer bölüklere görev en fazla asker mevcudu bu bölügün omuzları üzerindedir hatta s1, s2-s2, s4 yazıcıları bile karargah bölüğüne bağlıdır. en güzeli fazla iddalı olmayan kendi yağıyla kavrulan mevcudu 40-60 arası olan bölük yazıcılığıdır. söylenildigi gibi en fazla 60 kişiden sorumlusunuzdur. bölük astsubayı ve bölük komutanından başka size karışan pek yoktur. bunları da kafaladıktan ve kendinizi sevdirdikten sonra istediginiz gibi zurnanızı öttürebilirsiniz. 60 kişi er ve erbaş emrinize amadedir en azından sizi buna zorlarlar veya alıştırırlar. içlerinde elbette çekemeyenler olacaktır onları yola getirmek yine sizin elinizdedir. bi askerin can damarı nöbet ve çarşı izni oldugundan yola gelmekte zorlanmayacaklardır.

diğer askerlere göre böylesine rahat ve özel bir konumda olmanız sizi hata yapmaya kuralları çiğnemeye ve subay astsubayları sallamamaya kadar uzanan bir hareket tarzları içinde bırakabilir. asker ne kadar rahat kalırsa rahatlık o kadar batar. tertipleri yazıhaneye toplar bi güzel alem yaparsınız. elbette alemin sonu ya diskoda ya da askeri ceza evinde bitebilir. alemi organize eden bir numaralı baş sorumlu sizken aleme katılan tertipleriniz 25 gün cezaevinde kalıp askerlikleri uzatılırken, siz askerliğiniz uzamadan 5 gün oda hapsi ile cezalandırılıp el üstünde tutulansınızdır *. gece nöbet tutulmaya zorlansanız bile mesai saatinden sonra ufak tefek illegal yazıcı oyunları yaparak nöbet tutmaktan yırtabilirsiniz.(fazla detaya girmek bi yerlerime girebilir) askerliğinizin son dönemlerinde yanınıza verilen işleri öğretmeniz istenen yazıcı yamağına işleri öğrettikten sonra rahatlıkla tüm işlerden arazi olabilir kendinizi çimlere uzanmış terhis olacağınız günün hayallerini kurarken bulabilirsiniz. kesinlikle birliğine bölüğüne göre değişkendir yazıcılık.

şüphesiz ki işi bilmeyen bölük yazıcıları hem ezilmeye hemde gece nöbetlerine çıkmaya mahkumdur. diğer bölük yazıcıları gece nöbetlerine giderken onlara nanik yapmanız olağandır.
  • niyeti bozmuşlarsa, bilgisayardan anlamam dense de kurtulanamayan kader. keyif pezevengi bir bilgisayardır iş arkadaşınız. çeşit olarak, bölükle veya karargahla da alakası olmayabilir yaptığınız işin (bkz: jandarma karakolu) dolayısıyla asker dosyaları yerine, sahte deterjancı ifadelerini almak! yazmak gibi işler üzerinize yıkılabilir. he hoş mudur bazen? düğün izni alacakların baklava getirmesi aladır. iç burkucu mudur? 17 yaşında faişelik yapan bir kızın, uğradığı bir tecavüzün şikayetinde ifadesi alınırken orada bulunulabilinmesi... zamanın yakın devamında diğer askerlerin ilgili tahkikata ulaşabilip, bakabileceğiniz bir cep telefonu numarasından dolayı sizi sigaraya, çikolataya vs... boğmak istemeleri, "seninkini ben ısmarlayacağım" diyenin çıkması, acıtabilir canınızı. komik midir? istihbarat sonucu gidilmiş bahçede ele geçen, bir kök hint keneviri ağacı, karakol içinde, devrisi güne yolunmuş olarak yarı çıplak çıkar. trajik midir? beraber yaşadığı zengin esnafın alkol alıp, kalçasından bıçaklamaya kalkıştığı kadın, bıçağı kapıp adamın elini kesmiştir. üstelik bıçak eğri büğrüdür. (bkz: bunlar da böyle birer anımdır)
  • genel olarak iki şekilde başınıza gelebilecek durumdur. ilki acemilik sonrası gittiğiniz yerde " bilgisayar bilen var mı ? " sorusuna vereceğiniz cevap ile ( ki burada bilgisayar mühendisi gibi bir şeyseniz kaçarınız yok ) ya da askerde her göreve soyadı uygun olan kişiyi atamak adet olduğundan, soyadınız yazıcı ise hiç ama hiç kaçarınız olmayan durumdur. isminizle hitap etmelerine bile gerek yok. yazıcı gel buraya, yazıcı git oraya.
  • evrakların içinde boğulmak demektir çoğunlukla. şayet bölük yazıcılığından bahsedilecekse, günlük rutin işleriniz şunlar olacaktır:
    * gelen emirleri kaydetmek
    * gelen emirleri bölük astsubayına sunmak
    * gelen emirleri bölük komutanına sunmak
    * bölük komutanının emri doğrultusunda, gelen emirleri ilgili personele tebliğ etmek
    * günlük emir defterini doldurmak
    * kazan ve nöbet defterlerini doldurmak
    * nöbetleri yazmak
    * nöbetine gidemeyecek (istirahatli, görevli vb.) durumda olanların nöbetlerini paraflamak
    * içtima kâğıdını güncellemek
    * yıllardır dağınık bir şekilde biriktirilmiş evrakları fihristleyerek düzenlemek ve kaydetmek (sadece bu iş bile normal insanların akli dengesinde oynamalara yol açabilir)
    * bilumum rütbelinin şahsi işlerini (silah sayım raporu, günlük benzin ikmal çizelgesi, bok püsür tablosu vs.) yapmak
    * bahsi geçenlerin bir kısmını haliyle mesai saatleri içinde yetiştirememek. gece yarısına kadar kasıp bunları bitirmek, üstüne de nöbete gitmek.

ayrıca haftada bir çarşıları yazmak, çarşıya çıkacak personelin durumuna göre içeride kalacakların görevlerini planlamak. (aslında bu zevkli bir iş sayılabilir, fakat işlerin yoğunluğundan dolayı ancak perşembe gece yarısına doğru bitirilebildiği için yine de can sıkıcı oluyor)

en önemlisi, hemen yanı başınızdaki odada duran çay ocağı görevlisini kıskanmak, keşke ben de okumayaydım da çaycı olaydım, gül gibi geçinip gideydim demek.
  • kısa dönem askerler yazıcı olur genelde. bunlar s1,s3,karargah gibi spesifik yerlerde yazıcıdırlar.

uzun dönem erlerden de yazıcı olur ama onlar genelde bölük yazıcısı olurlar. izin tarihlerini, nöbetleri falan ayarlarlar.

yazıcı genelde bulunduğu odanın temizlikçisidir de. ben de yazıcıydım ama ben hiç nöbet tutmadım temizlik yapmadım * * *
  • yardırmaktır.
  • yerine, kısmına, çalışmanıza ve çalışacağınız sb./astsb.'ya bağlı olarak askerliğinizi cennete de çevirebilir cehenneme de. ofis programlarından vs. anlıyorsanız bi de aslında en önemlisi nizamiyeden girdikten sonra salaklaşan askerlerden biri değilseniz kolaylıkla yazıcı olabilirsiniz.

tabur/alay ve daha üst seviye bi yerde yazıcı olmanın avantajları çok olacaktır. hem bölüklerde binlerce kişinin angarya işleriyle uğraşmamış olursunuz hem de o kadar asker içinde parmakla gösterilirsiniz. nöbet tutup tutmayacağınız, memur gibi çalışıp çalışmayacağınız v.s bunların hepsi yere göre değişkenlik gösterir.

tabur ve alaylarda yazıcılık yapabileceğiniz kısımlar şunlardır: s1: personel, s2: istihbarat, s3: eğitim, s4: ikmal kısmı oluyor. bunların dışında bölük yazıcılığı veya karargah kısmı yazıcılığı da var.

askerliğinizi tamamlayacağınız yer acemi birliği ise burada en son yazıcılık yapacağınız yer s2/s3 kısmı olsun. böyle yerlerde genelde s2 ile s3 birleştirilir. acemi askerlerin ve bağlı olduğunuz taburun her türlü eğitim ve istihbarat işleriyle uğraşırsınız. ısparta'da dağ, komando okulu taburunda s2/s3 yazıcılığı yapmış biri olarak uykusuz gecelerimi bir ben bir allah bi de karşımızda 24 saat görev yapan telefon santrali görevlisi askerler bilir. size yardımcı olabilcek asker de bulamazsınız. adam evraklar içinde yüzdüğünüzü görünce sürülmek pahasına kendini oradan attırır. karargah ve s4 kısmı en rahat olacağınız yerlerdir. buralara yazıcı aranıyorsa balıklama atlayın. bu ikisinden sonra ise en rahat olabilceğiniz yer s1 kısmı. alaylarda da durum değişmez. s1, s2, s3 yazıcıları genellikle subaylarla diğerleri astsubaylarla muhatap olur.

rahatlık bi tarafa yaptığınız iş ne kadar zor olursa subaylardan göreceğiniz saygı da o oranda büyük olur.
hesabın var mı? giriş yap