şükela:  tümü | bugün
 • olmayan önlem

  şu günde 3 öğün yemeklere katılan, hatta sahra mutfaklarında bile yemeklere konduğu iddia edilen şap'ın çuvallarını gören var mıdır ? hiç mi mutfak nöbeti tutmadınız askerde ? hangi ulaştırmacı emrindeki kamyonla şap taşıdı ? hangi ordonatçı muhasebeye şap harcamalarını ekledi ?
 • askerlik geyigidir. o yemeklerden komutanlar da yer.

  aktiviteyi engelleyen sap degil. askerlige intibak sirasindaki psikolojidir. o anda dusunulecek daha onemli seyler vardir. oncelikler degismistir.

  askerligin ilk gunlerinde vucut benzer bir tepki ile cogunlukla kabiz veya daha az olarak da ishal olur.
 • dedikodudan ibarettir. şap'ın yan etkilerini düşünürseniz bu çağda kimsenin askerin yemeğine bunu atmaya cesaret edemeyeceğini anlarsınız. üstelik şap köpüren bir maddedir. yediğiniz yemeğin görüntüsünü de tadını da değiştirecektir.

  özellikle askerliğin ilk günlerinde kuşlarında hareket olmayan acemiler tarafından dile getirilir bu söylentiler. daha fantastik bir şey gelmişti benim başıma. bir grup asker aşı olmak istememişti, hatta direnmişlerdi olmamak için. tetanoz ve menenjit aşıları yapılır askerliğie başlandığı gün. işte bu garibanlar iktidarsızlık aşısı zannetikleri için direnmişler aşı olmaya. biraz eşeleyince askerliğinin sonuna yaklaşan kısa dönemlerde de aynı düşüncenin yaygın olduğu ortaya çıktı. gerekçe olarak da ilk haftalarda yaşadıkları performans sorunlarını ve kabızlığı gösteriyorlardı. stres ilk önce mide-bağırsak sistemini ve cinselliği vurur, dedik ama dinletemedik. birkaç hafta sonra motorun açılmasını ve banyo faslının değişen işlevini de iktidarsızlık iğnelerinin etkisinin geçmesine bağladılar haliyle.
 • (bkz: addıramadı)
 • (bkz: konu kilit)