şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: sevgi soysal)
 • sevgilinin militarizm karşıtlığına iyi bir örnektir.
 • vatani görevini icra ederken, ardında bıraktığı kadınını düşünerek konsantresinin bozulmamasını isteyen idealist bir türk kızının, yüreğine taş basarak ilişkisini bitirmesi sonucu, erkeğini göreviyle baş başa bırakmasıdır;))

  biraz zaman geçince, bir sabah erkenden traş olurken aynaya bakarak; "işte şimdi tam bir erkek ve asker oldun oğlum!" diyerek kendini avutabilir terkedilen bu insan evladı elbette!
 • yazıcı iken, lanet vazifelerden biri de asker mektuplarını açıp, asker mektubu görülmüştür damgasını basmaktı. (hayır, sadece başçavuş yanımda olduğu zaman yaptım bu saçmalığı. yoksa direk sahibine verdim.) içinden bir iki ayrılık ima edeni çıkmıştı zorla baktıklarımdan, ama kubilay abiye (ki yaşı 35 idi) geleni, gönderene en büyük küfürleri ettirdi, hem bana hem başçavuşa. zarfın içinden yüzük çıkmıştı. bir de düğün fotoğrafları ve ufak bir not... sanki kasıtlı olarak acı çektirmek istiyordu eşi. çağır dedi elemanı başçavuş, çağırdım. odaya giremedim yalnız bıraktım başçavuşla ikisini. bilmiyorum abi mi suçlu, eşi mi. ama şunu biliyorum ki en suçlu insana bile yapılmaz bu askerdeyken. bitirdin abiyi, kancık seni...
 • askerde iken terk edilen erkek bünyenin bir de yavşak versiyonu vardır. bu yavşak versiyon sevdiceğinden kendisini beklemesini ister, 6 aylık süreçte eline geçen her türlü iletişim aracı ile ( telefon, e-posta, sms, mektup, dumanla iletişim vs.. vs..) kızcağıza dayanılmaz acılar çektirir. herşeyin sonuna gelip askerlik bittiğinde erkek kişimiz kendisinden 8 yaş küçük bir başka dişi ( dişi dediğim yeni 18 olmuş kızcağız ) ile birlikte olma maksadı ile sevgilisinden ayrılır. sonra ben kendisine yavşak diyince sinirlenir.
  (bkz: meşe odunu yoluyla karakter kazandırma sanatı)
 • askerdeki ilk haftanızda telefon başında ağlayan asker arkadaşlarını görmenizi sağlayan olay. ha ben gördüm mü de konuşuyorum, hayır ama görenlerin yalancısıyım. askerlik başa bela bir konu bunu biliyoruz zaten. hayatınızın bir yerinde duran ve üstünden atlamanızı gerektiren bir engel. o engelden atlamadan önce yukarı zıplamak için ağırlıkları da boşaltmanız gerek. o yüzden askerliği yapmadan bazı önemli kararları alamıyorsunuz. çünkü ne kadar ağırlık varsa engeli aşmak da zorlaşıyor. askere gitmeden önce oturun gerçekten düşünün, bu kızla nolucak? biliyorum birçoğumuz, yok aga bu kız doğru kız diyordur. ama kazın ayağı öyle değil işte. gerekirse "ben askere gidiyorum, ilişkimiz de bitmiştir" demek gerekiyor. bunu diyemediğin noktada bu acıyı çekmenin de kaçarı kalmıyor. o yüzden askere gidecek er kişiye büyük görevler düşüyor.
  yoksa kız milleti gözünün yaşına bakmaz terkeder koçum, önlemini alacaksın.

  hayırlı tezkereler.
 • bununla ilgili çok bilinen bir şehir efsanesi de vardır. gerçek mi kurgu mu bilemiycem ama eminim ki birçok kişi duymuştur bu hikayeyi. buraya da uygun olduğundan yazalım:

  iki sevgili varmış... ve gün geliyor erkek olan sevgili vatani görevini yapmak üzere askere gidiyor. kız bu arada başkasını buluyor. ve askerdeki sevgilisine ''kusura bakma hayatıma bir başkası girdi. sendeki fotoğrafımı gönderir misin'' şeklinde bir mektup yazıyor. asker çocuk çok üzülüyor. ama kıza öyle bir pislik yapması lazım ki askerlik güzel geçsin. hemen alaydaki tüm erkeklerden yanlarındaki manita, sözlü, kız kardeş, sevgili resimlerini ödünç topluyor. ve kızın resmi de dahil olmak üzere hepsini bir zarfın içine koyup kıza gönderiyor. küçük de bir not iliştiriyor mektuba. '' pardon ama senin hangisi olduğunu çıkaramadım. içlerinden kendi fotoğrafını al ve diğerlerini lütfen geri yolla...''
 • temelsiz şekillenmiş, zamanla gelişen alışkanlığın sevgi olduğu sanılan ilişkiler için kaçınılmazdır uzakta olanın terk edilmesi. alışkanlık zoraki de olsa ortadan kalkınca aslında hiç olmamış olan "sevgi", bitti sanılarak ilişki sonlandırılır. aradaki mesafeye ek olarak ilişkinin ilgi görmezse ölecek rolü erkeğe devredildiği için bunalır dişi kişi, terk eder. etsin. bu düzlemde ilişki yürümez zaten.. ancak evlilik kayığı ile mesafe alınabilir. mesafe alınsa atlantik aşılamaz en fazla titanik olur, kayık olur bot olur. bu memlekette buzdağlarına gidemeden batar o sandal.