• -gidip de dönmemek var kardeşim, hakkını helal et.
  • türk insanının hastalıklı huylarından biri. kendim askere gidene kadar bilmezdim (cuma günü gidiyorum) öğrendim. gerçekten var böyle bir şey. hazırlıklarınızı yapmışsınız, çantanızı hazırlamışsınız, psikolojik olarak da hazırsınız ve artık günü gelsin de gideyim diyorsunuz ve bir akraba ya da komşu (birkaç da olabilirler) saçma sapan konuşarak keyfinizi kaçırıyor, sizi geriyor. tabii eve size hayırlı tezkereler dilemek için gelmiş olduklarından, ters bir şey de söyleyemiyorsunuz ayıp olur diye ama o insan gidene dek iliklerinize kadar moralinizi bozup sizi germeyi başarıyor.

edit: entrym için bedelli ağlaması diyenler olmuş. bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak doğru değildir arkadaşlar. bedelli değilim kısa dönem gidiyorum. saygılarımla.

askerden döndükten sonra edit: askerden döneli 2,5 ay kadar oldu ve denk geldim bu başlığa, sonradan yazılan entryleri okuyayım dedim, birçok kişi bedelli ağlaması demiş. bizim insanımızın en büyük sorunlarından biri bu işte, aslında ne olduğunu bilmeden, öğrenmeye de gerek görmeden önyargılı bir şekilde eleştirmek.
  • çok rahat bir askerlik yaptım.
    ama 1 gününü dahi hatırlamak istemiyorum.
    sen takma ama seninki iyi geçer belki.
  • en sinir olduğum hareket.

tam geçen sene bu zamanlar askere gittim. gitmeden 1-2 ay önce falan çalıştığım yere bi çocuk girdi, anlatıyor askerlik böyle sıkıntılı, böyle acayip tipler var falan, öyle bir anlattı ki, kendini gamsız biri olarak tanımlayan ben, iki gün uyku uyuyamadım, rüyamda anlattıklarının abartılı hallerini falan görüyorum, sürekli uyanıyorum, felaketti.

sonra baktım çocuk hala devam ediyor, aldım karşıma düzgünce konuştum. bak dedim sen bunları yaşamış olabilirsin, ama bana da daha şimdiden bunları anlatıp da germene gerek yok. sen anlatınca gitmekten vazgeçme gibi bir lüksüm de yok, mecbur gideceğiz bu askere. sonra güzel şeyler anlatmaya çalıştı.

sonuç olarak kötü bir askerlik geçirdim, anlattıklarının da bazılarını bizzat yaşadım. ama bu tamamen şans işi. yüksek ihtimalle rahat bir askerlik yapacaksınız. önceden bunları kafaya takıp da can sıkmaya gerek yok.
  • toplumda gelenek haline gelmiş bir durum.biraz da çekememezlikten kaynaklanıyor.
    ben yaşadım,o da yaşasın aynısını ya da daha beterini yaşasın ki,beni anlasın durumu kısaca.
  • usta birliği hakkari-çukurca'ya çıkmıştı. dağıtım izninde bir tanıdık "yürürken öndeki nereye basarsa aynı yere bas" demişti. bütün moralim bozulmuştu.
  • sünnet olayında da kendini gösteren türk milletinin hastalıklı huylarından biridir.
  • bir gelenektir. her nesil bir sonrakini gerer. beni gerdiler. "adam koluna sigara basıyodu" "nöbetten uyku uyuyamıyoduk" "bonzai içiyolardı" vs. vs.
    bi gittim. hepsi çıktı amk.
    e ben de bi sonraki nesli gerdim. "bonzaici adam vardı. sürekli kavga dövüş" "1 ay öksürdüm falan"
    e onlar da diyor ki dediklerin çıktı.

yani kimse bunları götünden sallamıyor.ancak o boku çekip bitirmiş olmanın zevkini o boku çekip bitirmemiş olana anlatınca alıyoruz.

hani ne bileyim karşımızdakinde kendimizi mi görüyoruz? vay lan ben de böyleydim bak geçti bitti gibi bir bilinçaltı oluşuyor da rahatlıyor muyuz bilemiyorum. belki de karşıdakinde kendimizi gördüğümüz an gerçekten bitirmiş olduğumuzu anlıyoruzdur.
  • benim askere gitme kararım çok ani olduğu için kimsenin eline öyle bir koz geçmedi. fakat geçseydi de kimsenin anlattığı yaşadığım sıkıntıların yanından bile geçemeyecekti. 6,5 aydır suriyede dağ başında arazide yaşıyorum mk. hayatında akrep görmemiş bir olarak yatağımdan çıkan akrep, sarıkız (zehirli bir örümcek) çiyana karşı duyarsız kalmayı bile öğrendim. çıyan hariç diğerlerini beni sokmadan öldürdüm. şimdi kış geldi haşerat gitti. farelerle birlikte soğuğa karşı mücadele veriyoruz. sağolsun tsk yırtık da olsa bi tulum zimmetledi de onun sayesinde üşümeden uyuyabiliyorum. neyse şu kışı da sağ atlatırsam 3,5 ay sonra özgürüm inş. (bu arada bölgedeki 12 farklı terör gruplarından ve arada uğradığımız havan saldırılarından bahsetmiyorum)
  • askerlik yapmış olanların klasik anlatım şekli;
    askerlik şöyle kötü,böyle rezil, o biçim zor bla bla bla. ama askerliği ben yaptım. benim askerlik kebaptı, gene aynı yer olsa gene yaparım *

aga ben bile denk geldikçe askerlik anısı anlatıyorsam durum o kadar da vahimdir yani

haa bir de hemen her türlü konuyu 30 yıl önce askerlik yaptığı askeri birliğe bağlayabilenleri var ki insan gerçekten hayret ediyor

(bkz: asker oldum piyade)

(bkz: ben askerdeyken)
hesabın var mı? giriş yap