• bugünün işini yarına bırakın. kesinlikle yapın bunu. unutmayın;

bugünün işini yarına bırak ki, yarın yapacak bir işin olsun.

askeriyede bu cümle geçerlidir.
  • jandarma iseniz köylere düşmeye bakın. köy karakollarında merkeze nazaran daha rahat geçer askerlik. olmadı diyelim ve merkezde il binasında kaldınız. o zaman komutanların gözüne girmeye bakın ve gündüz nöbet yazılmayacak bir meslek ediniz. msial kantinci olabilirsiniz hem komutanlarla aranız iyi olur hem de askerlerle. komutanlar katı varsa ki mutlaka vardır oraya zıplamaya bakın. mutlaka ve mutlaka bir iki dişi memur bulunur o katta. hah o dişi memur ile aranızı iyi tutun hatta arkadaş olun ama hemen değil zira o dişi sizin gibi kaç asker gördü ve görecek. eğer aranızı iyi tutarsanız belki çarşı günü bak belki diyorum dışarıda takılabilirsiniz.

kısacası bukelamun gibi olun ama öyle de zırt pırt renk değiştirmeyin. arkadaş satmayın komutanlara. ispiyoncuları herkes tanır ve sevilmez. varsa ispiyoncu olayım komutanlar beni sevsin diyen en fazla mesai saatlerinde kollanırsınız ama gece o koğuşa mecbur gireceksiniz.

her karakolda, alayda... baba komutanlar olur, herkes sever sayar. hah o komutanların gözüne girdiniz mi sırtınız yere kolay kolay gelmez. sakın yalan söylemeyin zira bazı komutanlar da teskere sonrası askeriye kalmış kişilerdir yemezler.

cep telefonu için hemen gittiğinde kullanma kullandırtmazlar çocuk. ortamı gözle. kısa dönemsen zaten çavuş olana kadar beklersin ama uzun dönemsen çömezin gelmeden o telefona dokunma. dokunacaksan da dikkatli ol.

çay sevmiyorsan alış çocuk zira çay senin en büyük dostun olacak. ha bir de bulmaca. gazinoda kral tv açıktır alışacaksın. dvd oluyor bazı karakollarda karılı kızlı filmlere de alışacaksın hatta sadece öpüşüyorlar diye bir sahneyi yüz defa izleyenleri de göreceksin şaşırma. ıssız adam filminin sadece sevişme sahnesini açıp izleyip sonra tuvalete giden askerleri de gördü bu gözler, sen göreceksin.

yemekhaneci ile aranı iyi tut zira yemekleri dağıtan da bir asker. torpil geçer en azından karnın doyar. ilk gittiğinde memleketlini bul ama "ooo toprağım" diyene de hemen güvenme. zira askerde "toprak toprağı gurbette sikermiş" lafı geçerlidir.

yazıcı ile aranı da iyi tut zira nöbet listesini de zaman zaman hazırlayanlar onlar. komutan hazırlar yazıcıya verir ama son rötüş her zaman yazıcıdadır.
  • cep telefonunu gömeceksen poşete koy öyle göm.
    bir de [geçen berberde duydum, birinin gömdüğü yer yemin törenine çıktığında yol olmuş :-]
  • kaşınan herkesi dövün. korkmayın askerlik öyle uzamaz hemen.
  • yazıldı mı daha önce bilmiyorum ama akasya durağı, cennet mahallesi, arka sokaklar gibi dizilerin eski bölümlerini ezberleyeceksiniz o yüzden inceden bir alıştırma yapın da konuya vakıf olun. kıçını nasıl yıkayacağını iyice öğreneceksiniz. hindi etine girmiyorum bile. halıya basabildiğiniz kadar basın çok özleyeceksiniz. ben bursada ilk çarşı iznimde camiye gitmiştim direk, insan halıya basmayı özlüyor, sıvışmaya çalışmayın siz sıvıştıkça o görevler(evet çoğu saçma) başkalarına girecek. nöbet tutun nöbet iyidir, düşünmek için fırsatınız olur. sürüncemede bir ilişkiyle askere gitmeyin, yanınıza mutlaka kredi kartı alın. lapitak ayak kremi ve kulak tıkacı can kurtarır bunu unutmayın. kendi kendinizi ne mantıksız işler, salak bunlar diyip durmayın, evet çoğu yapacağınız şey mantıksız ancak afedersiniz ama sike sike yapacaksınız. bir de komutanlara hocam, abi, efendim falan demeyin bozuluyorlar. hadi hayırlı tezkereler şimdiden
  • herhangi bir sağlık sorununuz olmaması durumunda gideceğiniz birlikte ki askerlerle beraber spor faaliyetleri içerisine gireceksiniz.(barfiks, şınav,mekik,silahlı ve silahsız koşu v.s.)

birliğinize katılmadan önce ham ve tıynetsiz bir adamsanız vücudunuzu spora alıştırın.askerde alışık olmadığınız spor faaliyetlerine uyum sağlayamazsanız ebenize atlarlar.ağlaşır durursunuz sevgili kısa dönemler.vesayet rejimi bitti,komutanlar nasıl olsa içeride artık askerlere kötü davranamazlar eki eki diyip subaylara atar yapmayın amınıza koyarlar.

ben uyarayım da.hobi olarak yine atar yapabilirsiniz.
  • varsa kız arkadaşlarınızdan ayrılın. ibneliğin anlamı yok. 5 yada 15 ay bekletip sonra psikolojim bozuldu ayağına yatıp kızı göt gibi bırakmayın.
  • olabilecek en dumur olaylara bile kendinizi hazırlayın. ya da hazırlamayın nasıl olsa yine şaşıracaksınız ucu bucağı yok yani.
  • küçük bir sırt çantası , iki sivil eşyayla içeriye girin.
    tugaya falan düşerseniz , alacağınız her şeyi yarı fiyatına alırsınız.kantin fiyatları ucuz.
hesabın var mı? giriş yap