şükela:  tümü | bugün
  • -17 kilo. kısa dönemdim, hiç unutmam ilk çarşı iznimde tartıldım bir ayda 15 kilo gittiğini görünce korktum bir anda. terazi bozuktur diye ikinciye tartıldım, o da aynı rakamı gösterince şaşırarak durumun gerçek olduğunu anladım. yine hiç unutmam, benden önce gelen kısa dönem bir arkadaş bir resim gösterdi bana. resimde oldukça kilolu birisi vardı; dedim kardeşin mi, yok dedi, abin mi yok dedi, sen değilsin değil mi dedim, başladı gülmeye. adam 30 küsür kilo verdim diyordu burada.
  • +15 kg.
    yer: malatya orduevi pastane imalat
  • genel durumda genel insanlar ayni tipe donusur.
    fazlasi olan kilo verir, zayif olan kilo alir.
    ben 76 gidip 84 dönmüştüm (1.86 boy)
    fiziksel is tempom inanilmaz yogundu ama yemegimiz de kaliteli ve boldu.
  • neredeyse sıfır eğitim ve spor ile; sabah 8 akşam 5 nizamiye çavuşu olarak 18 kg almıştım.
  • gidiş 105
    dönüş 85
    tığ gibi olmadım ama altar'ın oğlu tarkan gibi gidip, sik kafalı japon askeri olarak döndüm.
  • 359 kd olarak yaptıgım askerlik hizmetimde , bilenler bilir samsun merkez komutanlığında (inzibat) sürekli sabah sporu, tüfekli tüfeksiz hareketlerin defalarca tekrarı , silahla yerde sürünmek dahil aldığımız eğitimler sonucu 93 kilo olarak basladığım askerliğimi 5,5 ay sonunda 76 kiloya inerek bitirdim.
  • 289 kd olarak 15 kilo da ben vermiştim.

aslında 10 kiloydu son aya kadar, ama son aya girildiğinde askerlik süresini 8 aydan 6 aya düşüren bir yasa çıktı ama bize yarayıp yaramayacağı belli değildi. bizi kimse bilgilendirmiyor ve hatta sallamıyordu da. o moral bozukluğuyla iştah filan kalmamıştı bende de. koca günü 1 tost 3-4 bardak çayla geçiriyordum. o son ay 5 kilo daha verip incecik döndüm askerden.

nasıl bir travma yaşadıysak askerlik dönüşündeki ilk bir yılda 10 kg, sonraki iki yılda bir 10 kg daha aldım. bir daha da o incecik olduğum six packli halimi göremedim zaten.
  • 106 kg gittim, 1,5 yıl asteğmen.
    72 kg dönüştür.
    58 bedene sığamazken, son kamuflajım 48 bedendi. kafa rahat, stres olmayınca zayıflamak kolaydı.
  • yaklaşık 10 sene önceydi ve gittiğim kilomdan 10 kilo eksik geri gelmiştim. kıbrıstaki sıcak ve askeri birliğimin ağır tatbikatlar içeren bir alay olması önemli etkendi. sürekli bitmeyen spor vardı. mermi gibi olmuştum adeta. pişman değilim askerlik güzel bir deneyimdi. 15 ay uzun dönem yapmıştım. hey gidi günler.
  • gözlemlerim şöyle;

kilolu bir arkadaş gittiğinde acemilikten döndüğünde gövde inclemiş kafa kocaman!

zayıf biri gittiğinde acemilikten döndüğünde daha zayıf, usta birliğinden dönen ise kilo almış şekilde dönüyor ama kafa küçük.

her iki grupta askerlikten sonraki 6 ayda normal kilolarına; yani gitmeden önceki hallerine geri dönüyorlar.

ayrıca her giden arkadaş; mutlaka asker yanığı olur; soğuktan/sıcaktan kararır